Świat
Kraj
Książki
- Piękna morderczyni
"Cześć, mówi Bruce Willis. Jeśli nie oddzwonisz do mnie w ciągu dziesięciu minut, spalę twój dom" - od takiej wiadomości nagranej na sekretarce rozpoczęła się przygoda Amandy Peet z filmem "Jak ugryźć dziesięć milionów". Komedia, w której udział też wzięli Matthew Perry, Rosanna Arquette i Natasha Henstridge, stała się przebojem kinowym 2000 r. W tym tygodniu na amerykańskie ekrany wchodzi druga część filmu. Jill (Peet), niegdyś marząca o karierze morderczyni, wiedzie spokojny żywot u boku męża Jimmy'ego "Tulipana" (Willis), zabójcy w stanie spoczynku. Jednak natura ciągnie wilka do lasu. Peet ma szczęście do ekranowych partnerów, zagrała u boku Jacka Nicholsona w "Lepiej późno niż później" i z Johnem Cusackiem w "Tożsamości". W dzieciństwie ponoć mylono ją z chłopcem, dziś to niemożliwe - Amanda znalazła się na liście 50 najpiękniejszych ludzi na świecie w 2000 r., według magazynu "People".
Kraj
- Feniks z warszawskich popiołów
Trzy lata trwały przygotowania do Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy". Od 18 do 27 kwietnia festiwalowa publiczność obejrzy 60 filmów. O nagrodę Złotego Feniksa będą walczyć dokumenty i fabuły, produkcje eksperymentalne oraz animowane z osiemnastu państw świata. Łączy je zarówno żydowska tematyka, jak i metryka: wszystkie powstały w ostatnich dwóch latach. Oprócz części filmowej organizatorzy zaplanowali wiele imprez towarzyszących. Obrazy konkursowe będą oceniać m.in. Agnieszka Holland i Marek Edelman - autor festiwalowego motta: "Świat jest wystarczająco wielki dla wszystkich." W komitecie honorowym pojawią się izraelski pisarz Amos Oz, ekspremier Szymon Peres, Władysław Bartoszewski i były ambasador Izraela w Polsce i publicysta "Wprost" Szewach Weiss. - Nie zjadać ekspozycji
Czy rozsypana mąka może być muzealnym eksponatem? Może i będzie - już od najbliższej soboty 10 kwietnia, gdy w kuchni królewskiej Muzeum Pałacu w Wilanowie zostanie otwarta wystawa "Wielkanocny stół w polskim domu magnackim" (patronat "Wprost"). W drugiej części ekspozycji odtworzony będzie fragment pałacowego zaplecza kuchennego. Wiele eksponatów wypożyczono ze stołecznych muzeów: etnograficznego i historycznego oraz z zamku w Łańcucie. Stół, przygotowany według dawnych kronik i tekstów literackich, będzie się uginać pod ciężarem pieczonego prosięcia i tradycyjnych bab drożdżowych. Obok atrap znajdą się na nim przygotowane przez cukiernię Bliklego prawdziwe mazurki, udekorowane na wzór łakoci z XIX-wiecznych fotografii. Niestety, potraw nie będzie można spróbować. - To przecież tak, jakby zjadać obrazy w muzeum - protestuje kurator wystawy Joanna Paprocka-Gajek. - Oberkiem do Europy
"Witaj, Europo" to najnowszy spektakl Małgorzaty Potockiej, którym teatr Sabat uczci przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Przedstawienie, którego premierę zapowiedziano na 23 kwietnia, będzie muzyczną podróżą po kolejnych krajach unii, wystawianą w ich ojczystych językach. Na końcu rewiowej wędrówki znajdzie się Polska, z hitami naszej muzyki rozrywkowej i tradycyjnymi tańcami. - To wielki show rewiowy, w który zaangażowany jest niemal cały zespół. Dziewczęta wystąpią w specjalnych kostiumach z polnych kwiatów - zapowiada Potocka. Rewia Sabatu to tylko jedna z bogatej oferty europejskich imprez, jakie czekają nas na przełomie kwietnia i maja. Pięć dni później Teatr Wielki w Warszawie zaprasza na koncert galowy "Muzyka polskich źródeł". Z kolei o północy z 30 kwietnia na 1 maja Wrocław powita unię koncertem "Anioły Europy", który odbędzie się w ramach 25. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Tym, którzy na wrocławski rynek nie zdążą, zostaje telewizyjna transmisja.
Książki
- Od stoła do kościoła
"Dobre placki przekładane i kiełbasy nadziewane, daj mi, Chryste, zażyć tego, daj doczekać święconego" - śpiewano w dawnej Polsce, oczekując wielkanocnej fety. A według Hanny Szymanderskiej, autorki książki "Polskie tradycje świąteczne", główną atrakcją Wielkiej Niedzieli było właśnie nieposkromione obżarstwo. Szynka z dzika, pieczeń z daniela, czyżyk w jabłkach - to tylko niektóre składniki dawnej święconki. Każdy kto chce poczuć smak staropolskiej tradycji, znajdzie w tej książce zarówno przepisy kulinarne, jak i opisy zapomnianych dziś obrzędów. A pokutą może być podróż po sanktuariach Męki Pańskiej, w którą zabiera Anna Mitkowska, autorka "Polskich kalwarii". Góra Świętej Anny, dolnośląskie Wambierzyce, Kalwaria Zebrzydowska czy kaszubskie Wiele to przykłady przepięknych kompleksów pielgrzymkowych, o których warto przeczytać w tej bogato ilustrowanej książce.
Bestsellery Wprost |
---|
Książki - historia najnowsza |
|
Bestsellery Wprost |
---|
Płyty - jazz |
|
Więcej możesz przeczytać w 15/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.