PRZEMYSŁ
FINANSE
HANDEL
USŁUGI
TELEINFORMATYKA
MEDIA
- Stanisław Ciupiński, Grzegorz Grzelak, Andrzej Walczak - założyciele, właściciele i prezesi grupy Atlas, największego producenta chemii budowlanej w Polsce.
- Bogusław Cupiał - właściciel grupy firm skupionych pod logo Tele-Fonika Kable SA. Jeden z największych w Europie producentów kabli.
- Tadeusz Chmiel - założyciel i główny akcjonariusz spółki Black Red White z Chmielku niedaleko Biłgoraja, potentata na rynku meblowym.
- Adam i Jerzy Krzanowscy - współtwórcy grupy Nowy Styl z Krosna. Od założenia pierwszej firmy w 1992 r. do końca 2003 r. sprzedali na całym świecie około 26 mln krzeseł.
- Henryk Stokłosa - producent rolny. Do jego holdingu Farmutil HS należą zakłady mięsne, fermy drobiu, hodowle świń, młyny.
FINANSE
- Jan Kulczyk z rodziną - twórca Kulczyk Holding. Mistrz w kojarzeniu interesów skarbu państwa i zachodnich inwestorów. Ma udziały m.in. w PKN Orlen, Telekomunikacji Polskiej SA, towarzystwie ubezpieczeniowym Warta SA, Autostradzie Wielkopolskiej i Kompanii Piwowarskiej.
- Michał Sołowow z rodziną - giełdowy inwestor, który nie zwykł się mylić w interesach. Posiadane przez niego akcje kieleckiego Cersanitu (producenta ceramiki sanitarnej) i developera Echo Investment podrożały w 2003 r. o kilkadziesiąt procent.
- Roman Karkosik z rodziną - przedsiębiorca (zakładał wytwórnie napojów gazowanych oraz kabli) i inwestor kapitałowy. Wokół giełdowej spółki Boryszew SA stworzył jedną z największych polskich grup kapitałowych.
- Leszek Czarnecki - założyciel i były właściciel Europejskiego Funduszu Leasingowego, który z zyskiem sprzedał Francuzom. Następną dużą instytucję finansową tworzy wokół spółki Getin Holding.
- Jerzy Starak z rodziną - do kontrolowanej przez Staraka grupy spółek (z których najważniejsza jest Polpharma) należy około 15 proc. polskiego rynku farmaceutycznego.
HANDEL
- Aleksander Gudzowaty z rodziną - twórca PHZ Bartimpex. Niegdyś zarabiał krocie na barterowym handlu z Rosją, teraz chce realizować kontrakty w ramach amerykańskiego offsetu związanego z zakupem F-16.
- Grzegorz Jankilewicz i Sławomir Smołokowski - współwłaściciele grupy kapitałowej J&S, handlującej rosyjską i kazachską ropą naftową. Dostarczają 23 mln ton ropy rocznie do rafinerii na całym świecie.
- Marek Mikuśkiewicz - właściciel największej polskiej sieci handlowej PPH MarcPol SA, która liczy około 150 supermarketów.
- Andrzej i Zyta Olszewscy - właściciele większościowego pakietu akcji spółki Farmacol SA, kontrolującej hurtownie leków.
- Marek Profus z rodziną - założyciel Międzynarodowej Giełdy Towarowej, która pośredniczy m.in. w handlu uzbrojeniem, ropą naftową, stalą, metalami kolorowymi, materiałami budowlanymi, produktami chemicznymi, lekami.
USŁUGI
- Krzysztof Klicki - założyciel, główny akcjonariusz i prezes Kolportera SA, największego prywatnego dystrybutora prasy w Polsce.
- Zbigniew Niemczycki - właściciel Curtis Group, zrzeszającej spółki zajmujące się m.in. działalnością developerską, hotelarską i doradztwem. Jego firma White Eagle Aviation oferuje lotnicze przewozy towarowe.
- Anna Podniesińska z rodziną - do holdingu rodziny Podniesińskich należy m.in. spółka CWWZ, oferująca usługi magazynowe i dystrybucyjne w Wolnym Obszarze Celnym w Mszczonowie. Podniesińscy mają też pakiet akcji firmy kurierskiej DHL.
- Grzegorz Dzik i Józef Biegaj - założyciele i współwłaściciele Grupy Kapitałowej Impel z Wrocławia, którą tworzy 13 spó-łek specjalizujących się w usługach dla firm. Grupa zatrudnia ponad 23 tys. osób (znalazła się w gronie 10 największych pracodawców w Polsce).
- Adam Bachleda-Curuś - w Zakopanem posiada m.in. trzy centra handlowe, wyciąg narciarski i pensjonat Kryształ; jest współwłaścicielem hotelu Rezydent. W USA ma dwa motele i kilka innych nieruchomości.
TELEINFORMATYKA
- Ryszard Krauze z rodziną - król publicznych przetargów na informatyzację urzędów i wielkich przedsiębiorstw. Stworzył Prokom Software, największą polską spółkę oferującą rozwiązania informatyczne, oraz Prokom Investments, inwestujący w firmy z wielu branż.
- Piotr Bieliński i Olgierd Matyka - współwłaściciele spółki Action, największego dystrybutora sprzętu komputerowego w Polsce (od niedawna firma produkuje też komputery).
- Mariusz Jaworski - właściciel i prezes dolnośląskiej spółki Incom, czwartego pod względem obrotów dystrybutora sprzętu komputerowego w Polsce.
- Tadeusz Kurek z rodziną - współzałożyciel i prezes firmy NTT System, która na polskim rynku pecetów ustępuje jedynie spółce Hewlett-Packard.
- Roman Kluska - twórca i były prezes nowosądeckiego Optimusa, jednego z największych producentów komputerów w Polsce. W 2000 r. sprzedał firmę i zajął się działalnością filantropijną. Prowadzi m.in. wydawnictwo ProDoKs.
MEDIA
- Zygmunt Solorz-Żak - właściciel telewizji Polsat (działa od 5 grudnia 1992 r.), wartej obecnie około 3 mld zł. Jest też udziałowcem stacji telewizyjnych na Łotwie i Litwie, firm producenckich i reklamowych. Ma kontrolne pakiety akcji Polisy Życie i Towarzystwa Emerytalnego Polsat oraz InvestBanku.
- Jan Bohdan Wejchert, Mariusz Walter - Wejchert to główny akcjonariusz Grupy ITI, największego koncernu multimedialnego w Polsce. Do ITI należą m.in. stacje telewizyjne TVN, TVN 24 i TVN Siedem, sieć kin Multikino, 90 proc. udziałów w Grupie Onet i 80 proc. akcji klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Walter jest twórcą i współwłaścicielem telewizji TVN. Ma około 14 proc. akcji koncernu ITI Holdings.
- Marek Król - założyciel, prezes i główny udziałowiec Agencji Wydawniczo-Reklamowej "Wprost", która oprócz tygodnika "Wprost" wydaje pięć innych tytułów ("BusinessWeek", "Pani", "Mój Pies", "Rejs" oraz "WiK").
- Stanisław Tyczyński - założyciel i główny udziałowiec grupy medialnej, w skład której wchodzi RMF FM, najpopularniejsza stacja radiowa w Polsce. Jest przewodniczącym rady nadzorczej RMF FM i prezesem Broker FM, spółki zajmującej się sprzedażą reklam i innych usług firm tworzących holding.
- Ryszard Pieńkowski - twórca i główny udziałowiec Grupy Wydawniczej Infor, wydającej około 30 gazet, czasopism, poradników (w tym dziennik "Gazeta Prawna").
Więcej możesz przeczytać w 26/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.