Polska
Europa
Wakacyjna czytelnia
Polska
- MUZYKA
- 21 sierpnia, Etno-fest 2004 - Festiwal Kultur Etnicznych, Nowy Sącz. W programie m.in. warsztaty gry na tradycyjnych instrumentach z różnych regionów świata, pokazy rzeźbienia w drewnie i glinie, a także koncerty grup Papadram i Klepisko.
- TEATR
- 20-29 sierpnia, IV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu, Warszawa. Osiem pantomimicznych przedstawień w wykonaniu zespołów z Polski, Łotwy, Niemiec, Anglii i Rosji w teatrze Na Woli. Pokazy uzupełnią warsztaty prowadzone przez Marcela Marceau i Stefana Niedziałkowskiego.
- SZTUKA
- 9 sierpnia - 3 października, wystawa "Lekcja paryska", Gdańsk. Jedyna okazja, by obejrzeć dzieła najwybitniejszych francuskich impresjonistów. Do Polski z Milwaukee Art Museum w USA przyjechały płótna Claude'a Moneta, Auguste'a Renoira, Edgara Degasa, Henriego de Toulouse-Lautreca oraz Maurice'a Utrilla.
Europa
- MUZYKA
- 16-24 sierpnia, Narcao Blues Festival, Narcao (Włochy). Kilkanaście bluesowych i jazzowych koncertów w scenerii Sardynii. Gwiazdą tegorocznej imprezy będzie słynny angielski gitarzysta John Mayall.
- 19-21 sierpnia, Pukkelpop, Hasselt (Belgia). Największy festiwal w Europie prezentujący muzyczną awangardę. Tym razem gwiazdami będą The White Stripes, Faithless, The Offspring, Chemical Brothers oraz 50 Cent.
- FILM
- 18-29 sierpnia, 58th Edinburgh International Film Festival, Edynburg (Szkocja). Kilkaset projekcji dokumentów, animacji i filmów krótkometrażowych. W programie m.in. "Kawa i papierosy" Jima Jarmuscha, a także dokumentalne spojrzenie na Metallicę i polskiego kompozytora Zbigniewa Preisnera.
Wakacyjna czytelnia
- "Kapitan Alatriste"
Arturo Pérez-Reverte, Muza
Pierwszy tom osadzonej w XVII-wiecznej Hiszpanii powieści o przygodach szermierza najemnika kapitana Alatriste to wypadkowa dwóch wielkich pasji Pérez-Revertego - literatury Dumasowskiej i szermierki. Autor jednak nie powiela Dumasa, lecz tworzy powieść oryginalną i wciągającą. - "Nocna ucieczka"
David Morrell, Amber
Zbiór opowiadań jednego z najsłynniejszych pisarzy specjalizujących się w mrocznych thrillerach psychologicznych. Twórca postaci Johna Rambo tym razem krąży po różnych konwencjach - w tomie znaleźć można horror, klasyczne science fiction, scenariusz telewizyjny i obyczajową humoreskę. Wszystko na najwyższym poziomie. - "Mroczne materie"
trylogia, Philip Pullman, Albatros
Bardzo sprawnie napisana młodzieżowa saga fantasy z mocno religijnym podtekstem. Coś dla tych, którzy już wyrastają z "Harry'ego Pottera", a jeszcze niekoniecznie pociągają ich poważne dzieła Tolkiena czy Lema. U Pullmana bez problemu sąsiadują z sobą nawiązania do Miltona czy Blake'a z postaciami czarownic i pancernych niedźwiedzi.
Polska
- Węgrowska jak Netrebko
Czterooktawowy głos w polskim pop-rocku to wielka rzadkość. A takim właśnie głosem dysponuje wokalistka zespołu Abra Iwona Węgrowska, pochodząca z Żor na Śląsku. Może się ona stać na polskiej scenie rozrywkowej tym, kim na światowej scenie operowej jest Rosjanka Anna Netrebko. Obie dysponują świetnymi możliwościami głosowymi i nieprzeciętną urodą. Może nie jest przypadkiem, że nowa płyta Netrebko pojawiła się na rynku niemal równocześnie z albumem Węgrowskiej. Na płycie "Abra" Węgrowska śpiewa głównie liryczne ballady, ale potrafi też uderzyć tak mocnym głosem (choćby w utworach "Za oknami" czy "Daj mi dzień"), że mogłaby rywalizować z bohaterem "Blaszanego bębenka" Güntera Grassa, który głosem wybijał szyby w oknach. Kiedy do Sopotu zaprasza się Belgijkę Kate Ryan, Włoszkę In-Grid czy Francuzkę Patricię Kaas, warto pamiętać, że w Polsce mamy wokalistkę podobnej klasy. Węgrowska ma jeszcze jedną cechę - niespotykaną od czasu debiutu Kasi Nosowskiej z zespołem Hey - charyzmę na scenie. Już jako 16-latka Węgrowska (obecnie 22 lata) obmyśliła plan podbicia polskiej sceny muzycznej i ten właśnie plan staje się faktem. Wokalistka Abry jest dla fanów koleżanką z sąsiedztwa, a w śpiewanych przez nią piosenkach odnajdują oni własne marzenia.
Bestsellery Wprost |
---|
Komiksy |
|
Bestsellery Wprost |
---|
CD - muzyka filmowa |
|
Więcej możesz przeczytać w 34/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.