- Życie w stadzie
Wilki oraz ich udomowieni kuzyni psy tworzyły stada nie tylko po to, by lepiej polować - żyjąc w grupie łatwiej było im też odganiać padlinożerców od łupu. Stadność powoduje uspołecznienie, więc to właśnie psy, a nie na przykład lisy, zostały udomowione przez człowieka - twierdzą naukowcy z Michigan Technological University. Uczeni w latach 1971-98 obserwowali wilki polujące na łosie w parku narodowym Isle Royale w Michigan. Obliczyli, że stadu składającemu się z co najmniej sześciu wilków udaje się upolować przeciętnie 4,5 łosia miesięcznie. Od 2 kg do 37 kg pokarmu zabierały wilkom padlinożercze kruki. Straty z tego powodu były jednak tym mniejsze, im większe było stado wilków - uważa prof. John Vucetich. Koty udomowione przez człowieka nigdy nie potrzebowały wsparcia innych osobników, ponieważ polując na małe zwierzęta i ptaki, zostawiały na zapas niewiele resztek pożywienia. Zdaniem badaczy, to tłumaczy ich większą niezależność od człowieka.
- Okno na wszechświat
Okno szerokości 80 cm umożliwi astronautom oglądanie przestrzeni kosmicznej z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To największe z siedmiu okien zainstalowanych w kopule widokowej Cupola pozwoli astronautom kontrolować ramię robota znajdującego się na zewnątrz stacji kosmicznej. Okno ma 10 cm grubości i składa się z czterech warstw stopionej krzemionki. Dwie środkowe stawiają opór ciśnieniu z wewnątrz. Cała kopuła ma 2 m średnicy i 1,5 m wysokości. Zostanie przyłączona do ISS w styczniu 2009 r. (MF)(DAG)
- Krzywica na dnie morza
Archeolodzy podwodni wydobywają z zatopionych wraków nie tylko skarby, ale i resztki szkieletów marynarzy. Dr Colin Martin z Dundee University odnalazł prawie 80 proc. szkieletu żeglarza z zatopionego w 1653 r. okrętu wojennego "Swan" (należącego do floty Olivera Cromwella, wysłanej na podbój zamku rojalisty MacLeansa na wyspie Mull). We wraku znaleziono również szczątki ryb i ssaków, co pozwoli zbadać, czym się odżywiała załoga statku. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że szkielet należał do marynarza o sylwetce umięśnionego akrobaty, ale ze zdeformowanymi biodrami i wykrzywionymi nogami. Przyczyną krzywicy był prawdopodobnie niedobór wapnia w dzieciństwie i ciężka praca fizyczna. (MF)
Więcej możesz przeczytać w 40/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.