- Pani od rachunków
Tuż przed śmiercią szejk Zayed bin Sultan al-Nahyan, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wydał dekret mianujący na stanowisko ministra gospodarki pierwszą w historii kraju kobietę. Sheikha Lubna al-Qasimi jest jedną z najbardziej wpływowych bizneswoman. Absolwentka Uniwersytetu Kalifornijskiego w ostatnich latach była szefem dużej spółki internetowej Tejari.com. Na szejku jednak największe wrażenie zrobiło to, że to właśnie ją zaproszono na Światowe Forum Ekonomiczne. (greg)
- Prezentów i igrzysk
Pięćdziesięciu Świętych Mikołajów z całej Europy weźmie udział w drugiej edycji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Świętych Mikołajów, które odbędą się w Szwecji. Będą m.in. wspinać się po kominie i powozić zaprzęgiem reniferów. "To naprawdę poważne zawody. Trzeba się sporo natrudzić, by dostarczyć na czas prezenty" - mówi Sivert Svensson, organizator imprezy. Kraje nordyckie od lat kłócą się, skąd pochodzi Święty Mikołaj (chodzi o kilkaset milionów dolarów z turystyki rocznie). Na razie prowadzą Finowie, którym udało się przekonać amerykańskich i japońskich turystów, że Mikołaj mieszka w Rovanieni na północy Finlandii, tuż za kołem polarnym. (greg)
- Koniec niedźwiedzia i karpia
"Te wasze pocałunki i >>niedźwiedzie<< to staromodne przyzwyczajenia" - stwierdził Borys Gromow, gubernator obwodu moskiewskiego, który kazał swoim urzędnikom podawać rękę na powitanie. Wiadomość zelektryzowała rosyjską elitę. Pocałunek w policzek lub usta był od czasów wykreowania go na międzynarodowych salonach przez Leonida Breżniewa sposobem okazania należnego szacunku na powitanie. Gubernator uważa, że te zwyczaje zabierają zbyt dużo czasu i nie dał się przekonać do zmiany zdania. Parlamentarzyści z Krasnojarska myślą podobnie. Według nich, dziennikarze z Zachodu nagrywają ich długie pocałunki, by potem się z nich śmiać. (greg)
- Antypolskie święto
W Rosji nawet dziecko wie, że każda władza potrzebuje atrybutów i świąt. W Dumie zgłoszono projekt zniesienia obchodzonego 7 listopada Święta Rewolucji Bolszewickiej 1917 r., Dnia Konstytucji przypadającego 12 grudnia i skrócenia majowego Święta Pracy. W zamian Rosjanie zyskaliby kilka dni wolnych na początku roku. Inicjatywa zyskała uznanie trzech z czterech frakcji politycznych. Przeciwni są tylko komuniści. Z poparciem dominującej w parlamencie prokremlowskiej partii Jedna Rosja ustawa ma szanse na przyjęcie w pierwszym czytaniu! Pojawi się też prawdopodobnie nowe święto - Dzień Jedności - obchodzone 4 listopada na pamiątkę powstania przeciw Polakom okupującym Kreml w 1612 r. Sondaż ośrodka ROMIR wykazał jednak, że Rosjanie są niechętni zmianom kalendarza świąt państwowych.
- Berliński Disneyland
"Jeden Chruszczow zbudował mur, drugi bierze udział w odsłonięciu pomnika ofiar tego muru" - mówił syn Nikity Chruszczowa - Sergiej. Piętnaście lat po upadku muru berlińskiego w miejscu dawnego przejścia granicznego Checkpoint Charlie odsłonięto pomnik ku czci osób, które zginęły podczas próby ucieczki z NRD na Zachód. Pomnik "Oni pragnęli tylko wolności" składa się z fragmentu oryginalnego muru oraz 1065 drewnianych krzyży. Zdaniem krytyków, pomysł wzniesienia pomnika to jak budowa Disneylandu dla przyciągnięcia turystów. Według Manueli Damianakis, rzeczniczki Ministerstwa Infrastruktury, sposób ustawienia krzyży nawiązuje do powstającego nieopodal pomnika Holocaustu. "Nie wolno stawiać na jednej płaszczyźnie Holocaustu i tragicznych wydarzeń pod murem" - stwierdziła Damianakis. (greg)
Więcej możesz przeczytać w 46/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.