- NAWIGACJA W ZALOTACH
Samice świerszczy trafiają do swych partnerów, nasłuchując ich charakterystycznego śpiewu. Brytyjscy zoologowie z University of Cambridge zauważyli, że owady, które zwykle słabo reagują na sygnały z zewnątrz, zaczynają się poruszać szybciej, kiedy słyszą fragment melodii samców, i zmieniają kierunek marszu zależnie od położenia źródła dźwięku. Co więcej, można je nauczyć reagowania na neutralne dźwięki, jeśli zostaną one wplecione w nagranie śpiewu partnera. (MF)
- ELIKSIR ZŁUDZEŃ
Organizm człowieka utrzymuje zdolność naprawiania uszkodzeń i wracania do zdrowia nawet w podeszłym wieku - przekonuje w książce "Czas naszego życia" Tom Kirkwood. Nie ma jednak eliksiru młodości - przeciwutleniacze, takie jak niektóre witaminy czy melatonina, mogą być wręcz szkodliwe, bo zamieniają wolne rodniki w nadtlenek wodoru sprzyjający m.in. powstawaniu zespołu Downa. Brytyjski uczony powtarza, że jedynym eliksirem młodości jest dieta bogata w warzywa, owoce i ryby oraz regularne ćwiczenia fizyczne i umysłowe. Starzenie się jest większym wyzwaniem dla medycyny niż AIDS i nowotwory, a badania w tym zakresie są wciąż w powijakach. (ZW)
- ZASTRZYK NA RAKA
Za rok na rynek trafi pierwsza szczepionka przeciwrakowa. Testy przeprowadzone przez firmy Sanofi i Merck wykazały, że preparat Gardasil w stu procentach chroni kobiety przed infekcją wirusami brodawczaka, które wywołują 70 proc. przypadków raka szyjki macicy. Nad podobną szczepionką o nazwie Cervarix pracuje koncern GlaxoSmithKline. Rak szyjki macicy co roku zabija 274 tys. kobiet, przede wszystkim w krajach rozwijających się, ale i Polska należy do niechlubnej czołówki. Na ten nowotwór umiera u nas sześć razy więcej kobiet niż we Włoszech czy Finlandii. (JAS)
- NAJSTARSZA CHIŃSKA ZUPKA?
To nie Włosi wynaleźli makaron, ale Chińczycy! W miejscowości Lajia archeolodzy odkopali miskę sprzed 4 tys. lat, zawierającą zwinięte żółte "spaghetti" - nitki ciasta o długości 50 cm i średnicy trzech milimetrów. Analizy wykazały, że starożytni kucharze wyrabiali makaron podobnie jak współcześni, ale używali mąki z prosa, a nie pszennej. Zdaniem uczonych, starożytna potrawa przypomina wyrabiany do dziś chiński makaron La-Mian. (JAS)
- POWRÓT HOBBITÓW
Człowiek z Flores (Homo floresiensis) nie był pojedynczym, chorym osobnikiem, ale odrębnym gatunkiem istot człekokształtnych - dowodzą paleontolodzy z Australii i Indonezji w odpowiedzi na zarzuty grupy uczonych uważających, że odkryty niedawno hominid to osobnik zdeformowany przez mikrocefalię, chorobę objawiającą się m.in. małymi rozmiarami czaszki. - Mamy fragmenty szkieletów dziewięciu "hobbitów" z okresu obejmującego 80 tys. lat - powiedział "Wprost" Richard Roberts z University of Wollongong. Najnowsze znaleziska wskazują, że Homo floresiensis żył na wyspie jeszcze przed 12 tys. lat, miał długie ręce sięgające prawie do kolan i używał ognia do pieczenia mięsa stegodontów - karłowatych słoni. - By przekonać niedowiarków, nadal będziemy szukać szczątków takich hominidów na Flores i innych wyspach - zapowiada prof. Roberts. (JAS)
Więcej możesz przeczytać w 42/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.