- KRÓTKO PO WOLSKU
Księga rekordów
Nie wiem, czy zasłużony we wznoszeniu monumentów twórczej paranoi Guinness prowadzi ranking rekordzistów optymizmu. Ale łatwo sobie wyobrazić taką listę, pełną tych, którzy rzucili się na główkę do basenu, nie sprawdzając, czy jest w nim woda. Albo wyskoczyli z samolotu bez spadochronu, twierdząc, że sprzęt załatwi się po drodze. Historia notuje przypadek szczęśliwca, który wyskoczył bez spadochronu i trafił na zaspę śnieżną po opadach, jakie zdarzają się raz na stulecie.
Optymista nie zabiera czapki, jadąc na Grenlandię, bo przecież jest globalne ocieplenie, a wysyłając żonę z teściową na Nową Gwineę, zakłada, że Papuasi małżonki nawet nie zgwałcą, za to "mamusię" zjedzą. Optymista zgadza się użyć łańcucha zamiast bungy, zakłada się, że nauczy kota czytać w trzy lata i kładzie się do jednego łóżka z grzechotnikiem (na wszelki wypadek wkłada sobie stopery do uszu, żeby nie słuchać grzechotania). Do nie lada optymistów należą również ci hazardziści, którzy po rozbiciu banku w kasynie jeszcze tej samej nocy udają się do następnego kasyna, aby znów powalczyć o całą pulę. Podobnie zagrał nieodżałowany prezydent Wałęsa w 1993 r., który mając prawicowy i uległy sobie Sejm, Senat i rząd, zarządził nowe wybory, żeby je sromotnie przegrać. Długie lata ten rekord nie był pobity. Wiele wskazywało, że może zostać pobity. I to pół roku po bezprzykładnym triumfie braci Kaczyńskich. Też optymistów! W ostatniej chwili jednak zdecydowano się na skok do basenu. Pełnego! Tylko to, co tam pływa, to niekoniecznie jest woda...
Marcin Wolski
- ŚWIAT WYSTAWA
Koszmar w Londynie
Nieprzytomna kobieta leżąca w swoim buduarze i włochaty, człekokształtny stwór, który przygniata ją swoją stopą. Przerażającej scenie przygląda się koń o dzikim i obłąkanym wzroku. Ta wizja z obrazu "The Nightmare" Henry`ego Fuseliego przez lata stanowiła dla wielu ucieleśnienie horroru. Dzieło szwajcarskiego mistrza od 15 lutego będzie można oglądać w londyńskim Tate Britain. Wystawa "Gothic Nightmares" to przegląd ponad 120 prac Fuseliego i Williama Blake`a, XVIII-wiecznych malarzy pozostających pod urokiem mrocznej fantastyki i ponadnaturalnych zjawisk, czyli gotyku. Nurt ten, który zdominował brytyjską sztukę przełomu wieków, łączył romantyczny mistycyzm ludowy z horrorem i perwersyjną seksualnością. Ideą przewodnią wystawy jest pokazanie jego wpływu na dzisiejszą kulturę. Dlatego kolekcja została uzupełniona o prace następców dawnych mistrzów. (IN)
- KONCERT
Melodyjny jazz
O szwedzkiej grupie Esbjorn Svensson Trio Pat Metheny powiedział, że to najciekawsze zjawisko muzyczne w Europie. Muzyka zespołu to nie tradycyjnie rozumiany jazz, ale oryginalny koktajl muzyki klubowej, hip-hopu i muzyki współczesnej. W wypadku EST, których płyty okupują listy przebojów z muzyką pop, nie można mówić o statycznym koncercie. Dzięki użyciu świa6teł i efektów specjalnych, ich występ tom wielki show. Nic dziwnego, że dają ponad 100 koncertów rocznie. Szwedzi występują nie tylko w małych klubach, ale i na stadionach. Lider zespołu, pianista Esbjorn Svensson, pobierał lekcje gry na fortepianie u Polaka, co pewnie nie jest bez znaczenia, bo grupa zagra u nas już po raz trzeci - 11 lutego w poznańskim klubie Blue Note, a dzień później w stołecznej Fabryce Trzciny (poza tym 14.02 we Wrocławiu, 14.02 w Chorzowie i 15.02 w Bielsku-Białej). (MN)
Technosztuka
Komputer potrafi słuchać muzyki tak, jak robi to człowiek. Dwóch naukowców z Massachusetts Institute of technology, Brian Whitman i Tristan Jehan, napisało program, który w "ludzki" sposób analizuje dźwięki. Dzięki temu potrafi przewidzieć , w jaki sposób piosenka spodoba się słuchaczom i które miejsce zajmie na listach przebojów. Firmy fonograficzne już zainteresowały się nowym wynalazkiem i za kilka lat to właśnie komputer będzie decydował, czego ludzie będą słuchać. Ale muzyka to nie jedyna dziedzina kultury, w którą wkroczyła nowoczesna technologia. W Dublinie od kilku lat organizowana jest wystawa prac robotów malarzy. Maszyny nie tylko sztukę tworzą, ale i ją analizują. Komputer potrafi odpowiedzieć na pytania nurtujące ludzkość od wieków i rozwiać mity, które przez setki lat towarzyszyły niektórym obrazom. To nieprawda, że Jezus Albrechta Durera to ucieleśnienie rozpaczy. Szczegółowa analiza wykazała, że jego twarz tylko w 55 proc. Wyraża smutek. (IN)
- KSIĄŻKA
Backup na półce
Wybitni politycy (Churchill, de Gaulle, Adenauer, Reagan), sławni papieże (Pius XII, Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł II, Benedykt XVI), wielcy dyktatorzy (Stalin, Mussolini, Hitler, Mao Tse-tung, Husajn, Castro) itd., itp. Wiedzę zgromadzoną przez autorów "Słownika historii politycznej świata 1901-2005" lepiej mieć w głowie niż na półce, ale zapasowy jej zestaw, backup - właśnie na półce, pod ręką - na pewno mieć nie zawadzi. Autorzy słownika, redagując hasła, dołożyli starań, by wyczerpując temat, nie wyczerpać podczas lektury czytelnika i prawie zawsze im się to udało; hasła zawierają niezbędną dawkę informacji, a niektóre z nich napisane zostały z iście publicystyczną swadą. Czy to wystarczy, by odnieść wydawniczy sukces, trudno rozstrzygnąć, na pewno jednak książka ta powinna się znaleźć nie tylko na półkach kolekcjonerów encyklopedii i słowników oraz ludzi zawodowo zajmujących się polityką.
Piotr Gabryel
"Słownik historii politycznej świata 1901-2005": Bożena Bankowicz, Marek Bankowicz, Antoni Dudek; Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2006
- WALENTYNKOWE GRANIE
"Acoustic Love Songs"
Różni wykonawcy
Warner Music
Na tej płycie króluje akustyczne brzmienie: obok szlagierów Erica Claptona ("Wonderful Tonight") czy Lou Reeda ("Perfect Day") znalazło się też miejsce dla aktualnych hitów, jak ten Jamesa Blunta ("You`re Beautiful") czy Daniela Powtera ("Bad Day"). Najsilniejszą stroną tej składanki jest dobór utworów, które będą nieabsorbującym tłem nie tylko miłosnych spotkań.
"Tylko mnie kochaj"
Soundtrack
EMI Music
Odkąd film Ryszarda Zatorskiego wszedł do kin, jego ścieżka dźwiękowa świetnie się sprzedaje. Wprawdzie jest równie niewyszukana jak sam obraz, ale godna polecenia tym, którzy nie mają jeszcze klasycznego zestawu najpopularniejszych piosenek (m.in. "Pretty Woman" i "Wonderful World"), bez których nie może się obyć zarówno żadna komedia romantyczna, jak i kolacja we dwoje. Dodatkiem są głosy polskich wykonawców, takich jak Reni Jusis czy zespołu Goya.
"Reflection"
Helene Grimaud
Deutsche Grammophon
Pełna urody i młodzieńczej świeżości francuska pianistka gra utwory małżeństwa Klary i Roberta Schumannów oraz Jana Brahmsa, który stał się powiernikiem i przyjacielem Klary po śmierci męża. Każde z tej trójki było wielką muzyczną indywidualnością,dlatego tym bardziej Grimaudw romantycznym repertuarzesłucha się z przyjemnością.
"Słodka chwila zmian"
Basia Stępniak-Wilk
Fonografika
Muzycznie dopracowana w każdym calu płyta jest utrzymana w konwencji poezji śpiewanej. Niestety, lekko egzaltowane teksty kłócą się z bezpretensjonalną muzyką. Mimo to warto posłuchać, choćby dla ciekawego duetu z Grzegorzem Turnauem.
Więcej możesz przeczytać w 6/2006 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.