TRYBUNA PRZYMIERZA MIĘDZY DAWNYMI A MŁODYMI
Nr 26 (39) Rok wyd. 2 WARSZAWA, poniedziałek 23 czerwca 2003 r. Cena + VAT + ZUS + winieta
Nr 26 (39) Rok wyd. 2 WARSZAWA, poniedziałek 23 czerwca 2003 r. Cena + VAT + ZUS + winieta
- L. Miller na Salonikach Europy: polska walka o preambułę
Shvyenteauvite czy Shvyateauvide
A może Svareaugits?
I sekretarz Partii i rządu przebywał w Grecji, gdzie przywódcy Niemiec, Francji i innych rozmawiali o tekście preambuły konstytucji europejskiej. Wkład polskiego euroregionu jest nie do przecenienia.
Możemy wnieść naszą tradycję i tożsamość. Mamy przecież Swarożyca (Svareaugits) i Świętowita-Światowida (Shvyenteauvite-Shvyateauvide).
Specjalnie powołana eurokomisja do jesieni rozstrzygnie, która z tych form zostanie zaakceptowana.
Inną polską cegiełką do fundamentu europejskiej tożsamości mógłby stać się Popiel i myszy. Niewątpliwie Popiel jest dla całej UE wzorem humanitarnej postawy i poświęcenia dla ekologii.
Myszy mogłyby zastąpić w tradycji europejskiej inne zwierzę - byka, który utrzymywał stosunki z Europą, z czego wzięła się UE. Niestety pod postacią byka ukrywał się bóg (!) (grecki Zeus), a tego byśmy w preambule woleli uniknąć.
Oczywiście odwołanie w konstytucji do Wandy (która rzekomo nie chciała Niemca), czego domagają się pewne kręgi wiadomych kół, nie jest możliwe.
Jak bowiem wskazują ostatnie badania materiału genetycznego wyłowionej tzw. Wandy, takie zdarzenie nie miało miejsca.
Do Wisły rzuciła się nie Wanda, lecz przywódca krakowskich rajców Yacek, którego nie chciał Amerykanin. - Przed II kongresem Partii
Troska o dalszą demokratyzację - przykład bratniego stronnictwa
Na niedawnym kongresie Unii Pracy jej przewodniczący M. Pol podkreślił, że UP z całą mocą będzie walczyć o dalszą demokratyzację dla dobra ludzi pracy.
Na zdjęciu: Jeśli ten obywatel będzie chciał uniknąć wyższych podatków, winiet, akcyzy, VAT-u, bezrobocia, służby zdrowia czy w ogóle reform - nie ma problemu!
Unia Pracy poprze jego dążenia i zapewni mu taką możliwość. Nie ma bowiem nic ważniejszego niż troska o człowieka.
Projekty libera-lizacji ustawy w tej sprawie są już przygotowane. - Reklama Reklama Reklama
Przeżyj wakacyjną przygodę!
Do naszego wybrzeża zawinął statek "Langerort"(dawniej "Aurora") i zaprasza do zwiedzania w terminie 21 czerwca - 5 lipca. Na pokład zapraszamy szczególnie panie. W programie wycieczka na wody eksterytorialne i jeden posiłek (pigułka + popitka). Dla pań, które zamierzają odwiedzić nas kilkakrotnie - zniżka!
Reklama Reklama Reklama - Do roku 2009 czeka nas dużo pracy
UE motywuje nas do większego wysiłku
Zanim do naszego Poleuroregionu napłyną pierwsze miliardy euro, musimy jeszcze wiele z siebie dać - ostrzegają eksperci, publicyści i politycy. Ostrzegali również z całą mocą wcześniej, jednak społeczeństwo nie słuchało i z ufnością masowo poparło przyłączenie się do UE.
I słusznie - warto było! Europa rozwija się prężnie i dynamicznie. Jeszcze niedawno, w zwycięskim referendum, wchodziliśmy do niej jako kraj prawie tak znaczący jak Niemcy czy Francja.
A dziś, choć minęło zaledwie kilkanaście dni, słyszymy w Porto Carras, że UE wyprzedziła nas znacznie i siła naszego głosu sytuuje nasz euroregion obok Grecji czy Rumunii.
Lecz możemy odzyskać utraconą pozycję. Europejscy przywódcy dają nam szansę: chcecie po 2009 r. mieć w UE więcej głosów - musi was być więcej! Zatem, rodacy, do pracy! Pod przewodem Partii i rządu zwalczmy ospałą, tubylczą postawę i wyrwijmy się z poreferendalnego uśpienia.
Bo od uśpienia spada przyrost, a rośnie co najwyżej liczba emerytów. Do pracy! - bo kto na nich zarobi?
Więcej możesz przeczytać w 26/2003 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.