- Zamach na papieża?
Siedem osób podejrzanych o przygotowywanie prowokacji aresztowała w przeddzień przyjazdu papieża do Banja Luki bośniacka policja. W domach aresztowanych znaleziono materiały wybuchowe, granaty ręczne oraz amunicję. Rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych Zoran Glu�ac, stwierdził, że kilku podejrzanych było związanych z nacjonalistyczną organizacją Ruch Serbskich Czetników. Wszyscy oni mówili o bezgranicznym oddaniu Cerkwi prawosławnej. Okazało się, że w Bośni nienawiść religijna wciąż jest motywem działań ekstremistów. Mało kto ma wątpliwości, że prawosławni popi, muzułmańscy imamowie oraz katoliccy księża są współwinni rzezi, do których doszło w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-1995.
Jacek Pałasiński
Banja Luka - Aborcja w liczbach
- "Wprost" futbolowy
Reprezentacja tygodnika "Wprost" zajęła czwarte miejsce w VII edycji ligi piłkarskich szóstek Fundacji Kultury Fizycznej i Turystyki "Wola". Zwycięzcą ligi została drużyna Galerii Centrum. Nasz zespół zajął najwyższe miejsce wśród drużyn debiutujących w lidze i był lepszy m.in. od ekipy Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Poczty Polskiej oraz Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Drużyna tygodnika "Wprost" otrzymała też puchar fair play. W naszym zespole występowali m.in. Piotr Kudzia, Grzegorz Pawelczyk, Sławomir Sieradzki, Jarosław Gajewski, Juliusz Urbanowicz, Wojciech Koziński, Bartłomiej Szyperski i Artur Raczko. - Zawodowi zadymiarze
Po półrocznej przerwie aktywiści z Ruchu Obrony Bezrobotnych znów pokazali się w Sejmie. Poprzednio demonstrowali w grudniu 2002 r. Tym razem wznosili okrzyki: "Dość złodziei," "Rozliczyć Millera", "My chcemy pracy". O ROB stało się głośno, gdy prawie rok temu zorganizował marsz na Warszawę: 20 bezrobotnych przeszło z Katowic do stolicy, aby wręczyć petycję w kancelarii premiera. Demonstranci okupowali potem budynek zarządu Stoen, protestując przeciwko prywatyzacji firmy. Później pikietowali siedzibę Państwowej Komisji Wyborczej, gdyż w województwie świętokrzyskim odmówiono zarejestrowania listy ROB w wyborach samorządowych. W skład ich komitetu wyborczego wchodziła wówczas także KPN-OP Adama Słomki oraz Krajowa Wspólnota Emerytów i Rencistów. Według Waldemara Janedy, rzecznika ROB, powstała dwa lata temu organizacja skupia około 60 tys. osób, co wydaje się liczbą mocno naciąganą. ROB domaga się m.in. przedłużenia do dwóch lat okresu wypłacania zasiłku dla bezrobotnych oraz przyznania prawa do bezpłatnych przejazdów PKP i PKS osobom poszukującym pracy. - Saddam Żyje?
Saddam Husajn nie tylko żyje, ale wiadomo nawet, w jakim kraju się ukrywa - doniósł izraelski serwis internetowy Debka, specjalizujący się w informacjach o terroryzmie i sprawach wywiadowczych. Serwis podał, że schwytany przez Amerykanów osobisty sekretarz dyktatora, Abid Mahmud, zeznał, że Saddam z dwoma synami uciekł jeszcze w kwietniu do Syrii, skąd miał się przenieść na Białoruś, a stamtąd - via Czad - do Libii. Tymczasem Amerykanie, którzy do poszukiwań zaangażowali elitarną jednostkę Task Force 20, szukają Saddama w Iraku. "Sądzimy, że będzie on wolał się ukrywać wśród swoich niż za zagranicą, gdzie ryzyko znalezienia go przez nasz wywiad jest większe" - powiedział nie wymieniony z nazwiska oficer wywiadu. W ostatnim czasie wywiad USA podsłuchał rozmowy popleczników Saddama, z których wynika, że były dyktator ukrywa się i potrzebuje pomocy. - Nowe usta Białego Domu
Scott McClellan zostanie w połowie lipca nowym rzecznikiem prezydenta George'a Busha. McClellan ma 35 lat i dotychczas był zastępcą Ariego Fleischera, który niedawno ogłosił rezygnację. Nowy rzecznik współpracował z prezydentem jeszcze w czasach, gdy ten był gubernatorem Teksasu. Jest zaliczany do tzw. teksańskiej mafii w administracji waszyngtońskiej. Jego matka była burmistrzem Austin, stolicy stanu, a brat jest szefem Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA). Poprzednik McClellana, 42-letni Fleisher, ostatnio się ożenił i postanowił więcej czasu poświęcać żonie. Najprawdopodobniej zamieszka w Nowym Yorku, gdzie będzie pracował w firmie public relations.
Więcej możesz przeczytać w 26/2003 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.