Świat
Płyty
Kraj
Książki
- Ostatni "Przyjaciele"
"Jeśli chcecie dostawać e-mailem wiadomości o moich następnych koncertach, dajcie mi trochę pieniędzy. Muszę sobie kupić komputer" - tymi słowami zakończyła jeden ze swoich występów Phoebe, roztrzepana masażystka i piosenkarka, bohaterka "Przyjaciół" - najpopularniejszego sitcomu amerykańskiej telewizji. W ubiegłym tygodniu skończyły się zdjęcia do finałowego odcinka dziesiątego i ostatniego sezonu. Przygody szóstki nowojorczyków przez lata przyciągały przed telewizory miliony widzów, zachwyceni byli również krytycy (10 nominacji do Złotych Globów i 55 do Emmy), a gwiazdy kina (George Clooney, Bruce Willis, Julia Roberts) chętnie pojawiały się gościnnie w serialu. Czas pokaże, czy pustkę po "Przyjaciołach" zapełni "Joey", w którym jeden z popularnej szóstki - niespecjalnie bystry aktor o urodzie amanta, przeniesie się do Hollywood, by tam kontynuować karierę.
Płyty
- Niemen pod prąd
Nic się nie starzeje tak szybko jak nowoczesność. Czesław Niemen wydał fortunę na zakup syntezatorów, które po przeszło dwudziestu latach brzmią jak dziecięce zabawki. W siedmiopłytowym albumie "Niemen od początku - II" znajduje się kilkadziesiąt utworów, które jak na owe lata były wręcz rewolucyjne. "Panflutroniku" czy "Wakacji 1939" nie powstydziłaby się grupa Kraftwerk, która w tym samym czasie zaczęła podbijać elektroniczne terytoria. Niemena z lat 70. i 80. ratują jego mocny emocjonalny wokal i doskonałe kompozycje. Utwory wykorzystujące poezję Norwida, Iwaszkiewicza czy Brzechwy docenili słuchacze po obu stronach żelaznej kurtyny. Choć władza i koledzy z muzycznego podwórka tamtych lat traktowali go jak wyjącego do księżyca, Niemen nie poddał się "bożkowi komercpopreligii" i do samego końca płynął pod prąd. Wielka szkoda, że nie doczekał wydania kolejnego albumu z serii "Niemen - muzyka programowa".
Kraj
- (Nie)malowany chleb
Św. Brat Albert, czyli Adam Chmielowski (1845 -1916), zwany drugim Franciszkiem z Asyżu, zrezygnował z kariery malarza, by się poświęcić pomaganiu biednym. Po latach założone przez niego towarzystwo ma się dobrze i to paradoksalnie dzięki sztuce. Dziesiątki najlepszych polskich plastyków oddają na najzacniejszą aukcję w kraju to, co mają najcenniejszego - swoje dzieła. W tym roku na licytację, która odbędzie się 25 kwietnia w rzeszowskim BWA, prace ofiarowało aż 189 artystów. Nie sposób wymienić wszystkich, ale są wśród nich ci najbardziej uznani: Edward Dwurnik, Zdzisław Beksiński, Edward Lutczyn, Stanisław Mazuś czy Piotr Naliwajko. I tak codziennie dzięki fundacji spełniają się dla 30 tys. osób słowa modlitwy: "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj".
Książki
- Co się wydarzyło na Nanga Parbat?
"Najpierw, wciąż jeszcze oszołomiony, dziwię się tak olbrzymią ilością lodu. Potem nadchodzi strach. Nie mogę uwierzyć, że Günther leży pod tą masą lodu, że nie żyje" - napisał Reinhold Messner w swej wspomnieniowej książce "Naga Góra". Dla 23-letniego Günthera była to ostatnia podróż, dla jego brata Reinholda - początek wielkiej kariery. Jednak na wizerunku najsłynniejszego alpinisty świata na zawsze pozostała rysa. Przez lata obwiniany za tragedię, w swej książce "daje świadectwo prawdzie". By się oczyścić z zarzutów, winą obarcza innych członków pechowej ekspedycji na Nanga Parbat, zwaną "zabójczą górą". Oskarżeni nie pozostali dłużni: "Śmierci młodego człowieka w przekonaniu wszystkich uczestników owego zdarzenia można było uniknąć" - napisał w polemicznej książce "Śmierć na Nanga Parbat" Max von Kienlin, zarzucając sławnemu koledze brawurę i sobkostwo. A co naprawdę wydarzyło się 34 lata temu w Himalajach, wiedzą tylko te góry.
Bestsellery Wprost |
---|
DVD - kolekcje |
|
Bestsellery Wprost |
---|
Książki - leksykony |
|
Więcej możesz przeczytać w 16/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.