- Najszybsza konserwatystka
Żaden inny samochód w ciągu 30 lat produkcji nie zmienił się tak mało zewnętrznie i tak bardzo pod względem technicznym. Nowe porsche 911 carrera przypomina wszystkich swoich poprzedników i jednocześnie bije rekordy w dziedzinie współczesnych standardów technologicznych. Samochód z silnikiem o pojemności 3,8 l osiąga moc 355 KM rozpędzającą auto do 293 km/h i pozwalającą osiągnąć 100 km/h w zaledwie 4,8 s. Kierowca może wybrać model z sześciobiegową manualną lub pięciobiegową automatyczną skrzynią. Zawieszenie carrery w zależności od rodzaju jazdy można ustawić w pozycjach "normal" bądź "sport". W drugiej opcji zawieszenie się usztywnia i umożliwia dynamiczniejszą jazdę. Możliwe jest także konfigurowanie charakterystyki pedału przyspieszenia oraz progów aktywacji systemu antypoślizgowego ABS. Kolejne nowatorskie rozwiązanie zastosowane w carrerze to specjalna konstrukcja hamulców z ceramicznymi tarczami i wewnętrznymi kanałami wentylacyjnymi.
- Z kamery na płytę
Kamera sony DCR-DVD201E nagrywa filmy wideo bezpośrednio na płyty DVD, tak że po zakończeniu filmowania można je od razu oglądać na domowym odtwarzaczu. Przekaźnikiem obrazu może być sama kamera lub konsola Sony Playstation. DCR-DVD201E, której obiektyw ma rozdzielczość ponad milion pikseli, została też wyposażona w automatyczny stabilizator obrazu, ruchomy monitor LCD o przekątnej 2,5 cala oraz funkcję wykonywania pojedynczych zdjęć. Czas pracy kamery na bateriach to aż 430 minut.
- Dotknięcie dysku
Maxtor One Touch to pierwszy na rynku zewnętrzny dysk twardy, który umożliwia tworzenie kopii i odtwarzanie danych za jednym naciśnięciem przycisku. Dysk służy archiwizowaniu i przechowywaniu plików firmowych i prywatnych - zdjęć, plików muzycznych i wideoklipów cyfrowych. Pojemność 300 GB pozwala zmieścić na nim na przykład aż 75 tys. czterominutowych nagrań muzycznych mp3. Oryginalnie wygląda obudowa dysku z anodowanego aluminium, na której znajduje się podświetlany przycisk One Touch; urządzenie może pracować w pozycji pionowej lub poziomej.
- Narodowy Test Inteligencji
Mądry Polak po roku
Czy Polacy mądrzeją z wiekiem? O tym będziemy się mogli przekonać już w niedzielę 24 października o godz. 17.15, podczas drugiej edycji organizowanego przez stację TVN Narodowego Testu Inteligencji, pod patronatem "Wprost", "Gazety Wyborczej" oraz portalu Onet.pl. Pierwszą edycję programu w TVN obejrzało ponad 4 mln ludzi. Za pośrednictwem Onet.pl IQ zmierzyło sobie aż 300 tys. internautów. Przypomnijmy: zeszłoroczne średnie IQ to 100,2 punktów, najinteligentniejsza grupa - studenci (IQ 116). W tym roku organizatorzy mają nadzieję na lepszy wynik, w myśl teorii, że wraz z upływem lat człowiek rozwija się i mądrzeje.
Do rywalizacji stanie 240 osób podzielonych na kilka grup. Prócz nich test będzie rozwiązywać też dziesięciu VIP-ów, m.in.: Piotr Najsztub, Justyna Pochanke, Richard Mbewe i Doda Elektroda. Do osób w studiu dołączą również widzowie z USA i Niemiec, z którymi prowadzący Magda Mołek i Szymon Majewski parokrotnie połączą się na żywo w trakcie programu.
Podobnie jak w zeszłym roku Narodowy Test Inteligencji każdy będzie mógł rozwiązywać w domu (formularze dostępne w "Gazecie Wyborczej" i we "Wprost"), za pomocą Internetu (Onet.pl) oraz SMS.
Nad całością pieczę sprawować będą zaproszeni do studia eksperci: psycholog Tatiana Szostok, Jacek Leluk z Zarządu Mensa Polska oraz Mariusz Paszko, autor wielu polskich wersji programów rozwijających kreatywność i wizualizację myśli, prezes portalu wiedzy K2lider.
- Teleinformatycy, integrujcie się!
Organizowane od dziesięciu lat w podwarszawskim Legionowie Forum Teleinformatyki jest jedną z najbardziej prestiżowych krajowych imprez branżowych. Tematem tegorocznej debaty była integracja jako proces informatyczny. Dobór prelegentów wskazywał na różnorodność zainteresowań uczestników forum i pojemność samego pojęcia "integracja". Językoznawca prof. Jerzy Bralczyk mówił o wpływie języka techniki na język powszechny, dając przykład kariery, jaką zrobiło słowo "integracja". Profesor żartował, że dziś stare komunistyczne hasło brzmiałoby "Proletariusze wszystkich krajów, integrujcie się". Wiceprezes TVP Marek Hołyński przedstawił nową wizję telewizji cyfrowej jako miejsca integracji i rozprzestrzeniania mediów wideo, audio i tekstowych. Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji dr inż. Wacław Iszkowski analizował inwazję liczb w naszym codziennym życiu. Uczestnicy forum dowiedzieli się na przykład, że mamy najdłuższe w Europie numery kont bankowych, a także najwięcej identyfikatorów cyfrowych typu NIP, PESEL, czy EuroNIP.
Tygodnik "Wprost" - w uznaniu zasług Forum Teleinformatyki - przyznał jego organizatorom specjalną nagrodę. Dyplom i statuetkę odebrali przewodniczący rady forum Wiesław Paluszyński i organizator forum Sławomir Chabros.
Więcej możesz przeczytać w 42/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.