Ryszard Horowitz jest uważany za najsłynniejszego polskiego fotografika i pioniera cyfrowej obróbki zdjęć. Jego prace na aukcjach osiągają cenę kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Teraz swoim kunsztem dzieli się ze zwiedzającymi Hydropolis we Wrocławiu. – Po poprzednich gospodarzach naszego miasta odziedziczyliśmy wyjątkowe obiekty. Są unikatowe pod względem przemysłowym i architektonicznym – mówił podczas otwarcia wystawy Zdzisław Olejczyk, prezes MPWiK we Wrocławiu. – Ryszard Horowitz zgodził się, by na swoich zdjęciach je uwiecznić. W jego pracach tkwi ogromna siła. Wierzę, ze pańska obecność i te niezwykłe prace sprawią, że Hydropolis będzie jeszcze bardziej rozpoznawalne – podkreślił Zdzisław Olejczyk, honorując artystę tytułem Ambasadora Hydropolis. Horowitz fotografował wnętrza zabytkowych budynków wrocławskich wodociągów przez siedem dni. Utrwalił m.in. wieżę ciśnień przy ul. Na Grobli, odżelaziacz oraz przepompownie Stary Port i Świątniki. – To było niezwykle ciekawe doświadczenie, ponieważ nie wiedziałem, z czym się spotkam i jak to będzie wyglądać. Ale kiedy zobaczyłem te budynki, byłem wniebowzięty – mówi Horowitz. – Zachwycałem się detalami, urządzeniami, których XIX-wieczni twórcy wykonali każdy element z olbrzymim pietyzmem. To fantastyczne połączenie obiektów przemysłowych i sztuki. Artysta podkreśla, że postindustrialne miejsca odkryły przed nim swe piękno dzięki zastosowaniu profesjonalnego oświetlenia. Po wykonaniu fotografii przez miesiąc obrabiał zdjęcia cyfrowo w swojej pracowni w Nowym Jorku. Tworząc kompozycje, wykorzystał także zdjęcia zwierząt – m.in. żab, kaczek, gęsi i lisa – autorstwa Grzegorza Leśniewskiego.
W efekcie w Hydropolis prezentowanych jest 17 prac. – Zapraszam serdecznie na wystawę moich zdjęć we wnętrzach Hydropolis, które zrobiło na mnie niesamowite wrażenie. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę pokazać swoje prace w tak wspaniałym kontekście – podsumowuje Ryszard Horowitz. Prace mistrza fotografii i kolażu zaprezentowane są w strefie wystaw czasowych, w centralnym punkcie Hydropolis. – Ta wystawa to gratka zarówno dla miłośników sztuki i wielbicieli twórczości Ryszarda Horowitza, jak i dla fanów historii inżynierii i architektury – dodaje Rafał Zagrobelny z Hydropolis. – Dzięki niej nasi goście będą mogli zobaczyć miejsca dla przeciętnego śmiertelnika niedostępne. Dodatkowo obejrzą je okiem wybitnego artysty, jednego z najlepszych fotografików naszych czasów. Wystawa dzieł Ryszarda Horowitza potrwa do końca stycznia 2017 r. Wstęp nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, wystarczy kupić bilet wstępu do Hydropolis. Wejściówki można nabyć online: bilety.hydropolis.pl. Wrocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej jest otwarte siedem dni w tygodniu.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.