Kluczem do skutecznej i mądrej rewitalizacji są ludzie – samorządowcy, inwestorzy i mieszkańcy. Remonty zaniedbanych dzielnic, terenów powojskowych czy poprzemysłowych mają stworzyć grunt, na którym powinna się rozwijać działalność kulturalna, drobna przedsiębiorczość czy aktywność społeczna. O kompleksowość projektów muszą dbać ich realizatorzy, którymi najczęściej są jednostki samorządu terytorialnego.
Spójny plan
Wraz z uzyskaniem nowego oblicza na rewitalizowanych obszarach powinny się pojawić m.in. warunki dla rozwoju działalności gospodarczej i społecznej. Mogą być tam świadczone różnego rodzaju usługi – począwszy od gastronomicznych, hotelowych, rozrywkowych, skończywszy na centrach biurowych czy handlowych. Mieszkańcy powinni być zachęcani do aktywnego udziału w kreowaniu nowego otoczenia, na przykład poprzez wsparcie w zakładaniu przedsiębiorstw społecznych. Bardzo ważne jest więc, aby w realizację projektów rewitalizacyjnych włączali się przedstawiciele świata biznesu, kultury czy rekreacji. Aby skoordynować projekty i nadać im właściwy kierunek, opracowywany jest Narodowy Plan Rewitalizacji. Na razie gotowe są jego założenia. Każda gmina stworzy też swój własny lokalny program. W ubiegłym roku Ministerstwo Rozwoju przeszkoliło 57 gmin w dziedzinie rewitalizacji. Dofinansowanie otrzyma również 20 projektów polegających na przygotowaniu lokalnych programów rewitalizacji oraz modeli jej przeprowadzenia. Powstaną w ten sposób propozycje kompleksowych działań, które będą stanowiły źródło dobrych praktyk dla pozostałych polskich samorządów lokalnych czy prywatnych inwestorów. Gminy korzystające z dotacji są bowiem zobowiązane do upowszechniania oraz promocji wypracowanych rozwiązań dobrych praktyk wśród innych miast, a także wszystkich grup, które mogą być zainteresowane włączeniem się w projekty rewitalizacyjne.
Pieniądze z różnych źródeł
Środki na szeroko rozumianą rewitalizację pochodzą m.in. z Funduszy Europejskich. Na lata 2014-2020 w programach regionalnych i krajowych zarezerwowano na ten cel około 22 mld zł. Swój wkład wniosą też gminy oraz podmioty prywatne, które włączą się w ten proces. W zależności od potrzeb gminy organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy czy inne zainteresowane podmioty będą mogły się ubiegać o dofinansowanie w konkursach ukierunkowanych stricte na rewitalizację lub wnioskować o wsparcie na poszczególne elementy programów, na przykład termomodernizację czy aktywizację społeczną. W wielu przypadkach przedsięwzięcia związane z rewitalizacją będą mogły liczyć na preferencje przy ocenie wniosków.
Bezpłatne informacje o możliwościach wsparcia uzyskasz w punktach informacyjnych Funduszy Europejskich. Ich lista znajduje się na stronie internetowej.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.