Ochryda: miasto i jezioro
1Ochryda, nazywana letnią stolicą Macedonii, położona jest malowniczo nad brzegami Jeziora Ochrydzkiego. Ale i w maju jest tu co robić – wszak to miasto znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Koniecznie trzeba odwiedzić tutejszy port, średniowieczną starówkę z XI-wieczną cerkwią św. Zofii, wreszcie twierdzę cara Samuela, który właśnie w Ochrydzie miał swoją siedzibę. Dla Polaków warte polecenia jest też Muzeum Piśmiennictwa Słowiańskiego, poświęcone dziejom najstarszej literatury słowiańskiej.
Skopje, czyli smak Orientu
Położone nad brzegami Wardaru Skopje łączy w sobie nowoczesność z silniejszymi niż w innych miejscach regionu wpływami Orientu. XV-wieczne meczety, będące pamiątką po muzułmańskiej przeszłości miasta, przydają miastu egzotyki. Sercem stolicy Macedonii jest Stara Czarszija (dosłownie: Stary Targ). To interesujący kompleks architektoniczny, 3w którym mieści się najwięcej zabytków, ale też mnóstwo kawiarenek i restauracji, gdzie można spróbować lokalnych specjałów. Spośród nich do najbardziej oryginalnych należy szkembe czorba – rodzaj flaczków przyprawianych ostrą papryką i czosnkiem. Koniecznie trzeba też odwiedzić twierdzę Skopsko Kale, królującą nad starą częścią miasta.
Cerkiew św. Jerzego w Staro Nagoričane
Jeden z najwspanialszych zabytków macedońskiej przeszłości leży na północny wschód od Skopje, w pobliżu miejscowości Kumanovo. Cerkiew św. Jerzego, uznawana za jeden z najważniejszych zabytków kraju, powstała w XI w., niezwykle cenne freski, stanowiące perłę sakralnej sztuki średniowiecznej, pochodzą z XIV w.
Stobi – ruiny antycznego miasta
Stobi, istniejące prawdopodobnie już w VI w. p.n.e., to archeologiczny skarb Macedonii. Tym bardziej że starożytne ślady zachowały się tu w wyjątkowo dobrym stanie. Doskonale rozwijające się miasto, będące nawet przez jakiś czas stolicą rzymskiej prowincji, uległo zniszczeniu wskutek wielkiego trzęsienia ziemi w 518 r., a później – najazdów Słowian. Choć od pierwszych odkryć archeologicznych minęło tu już prawie sto lat, miejsce to ciągle zaskakuje badaczy. A także turystów, którzy mogą tu podziwiać pozostałości po teatrach, bazylikach, na nawet pałacu cesarskim z IV w.
Kanion Matka, czyli cud natury
W odległości 17 km od Skopje znajduje się przepiękny kanion Matka, zaskakujący scenerią skalnych urwisk wpadających do jeziora Matka. Turystów przyciągają tu niesamowite formy krasowe, w tym dziewięć dużych jaskiń i dwie olbrzymie przepaście. Na dnie kanionu, nad samym jeziorem, ukryty jest otoczony zielenią XIV-wieczny klasztor św. Andrzeja – jedna z architektonicznych pereł Macedonii.
Jak dolecieć
Embraery 170 i 175 LOT-u sześć dni w tygodniu latają do Skopje – stolicy Macedonii, a także położonej w Czarnogórze Podgoricy. Lot trwa około dwóch godzin.
Wojciech MońkoArchiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.