"Prawdziwy islam różni się od islamu autorytarnego, jaki teraz panuje w Iranie. Irańczycy nie powinni jednak podążać za rządzącymi duchownymi jak małpy" - powiedział w czerwcu Haszem Aghadżari, pisarz irański, łączony ze środowiskiem reformatorskiego prezydenta Iranu Mohammeda Chatamiego. To wystarczyło, by sąd muzułmański skazał go na karę śmierci, a także osiem lat więzienia i 74 baty (drugą część kary wykonuje się w wypadku zawieszenia pierwszej). - Wyrok na Aghadżarim nie zostanie wykonany - mówi "Wprost" prof. Janusz Danecki, z Instytutu Orientalistycznego UW. - To tylko demonstracja, że muzułmański establishment rządzący Iranem nie zgadza się na zbyt szybkie reformy. I ma rację, ile one kosztują, pokazał już szach Reza Pahlawi w latach 70. - dodaje Danecki. (WAK)
Drugi Churchill?
Nikt nie ma wątpliwości, że prawdziwym zwycięzcą amerykańskich wyborów do Kongresu został George Bush. Po raz pierwszy od czasów Franklina D. Roosevelta partia wybranego dwa lata wcześniej prezydenta zwiększyła liczbę mandatów w obu izbach Kongresu. Bez zastrzeżeń będą one teraz popierać kurs Białego Domu w sprawie Iraku. Wynik wyborów to także wyraźny sygnał dla naszych sojuszników - mówi "Wprost" Elizabeth Jones, asystentka sekretarza stanu do spraw Europy i Eurazji. - Bush buduje sukces wyborczy na braku poczucia bezpieczeństwa Amerykanów - mówi dr Bohdan Szklarski, politolog i amerykanista. - Jest w tym podobny do Churchilla, który był dla Brytyjczyków niezastąpiony w czasie zagrożenia. O wyniku wyborów w 2004 r. zadecyduje jednak kampania wojenna w Iraku i to, czy po niej Amerykanie nadal będą się bać - dodaje Szklarski. (POT, WAK)
Skała Elżbiety II
99 proc. mieszkańców Gibraltaru odrzuciło hiszpańsko-brytyjski projekt podziału władzy nad tym terytorium. 20 tys. osób w drugim już referendum (pierwsze zorganizowano w 1967 r.) zademonstrowało, że dobrze czują się jako poddani królowej Elżbiety II i nie chcą nawet słyszeć o jakichkolwiek pomysłach powiązania ich z Hiszpanią. Mimo to Madryt naciska, aby Londyn oddał mu ten skolonizowany w 1704 r. kawałek skały, kiedyś ważny strategicznie, bowiem pozwalał kontrolować Cieś-ninę Gibraltarską, dziś jednak mający znaczenie najwyżej symboliczne. Kiedy Gibraltar stanie się częścią Hiszpanii? - Chcielibyśmy, żeby doszło do tego już za miesiąc - powiedział "Wprost" Julio Albi z hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - Tak naprawdę jednak czas nie ma dla nas większego znaczenia. Mamy świadomość, że włączenia Gibraltaru do Hiszpanii nie da się uniknąć - dodał Albi. (WAK)
Wizetu i Winietu
W Warszawie przez lata straszył neon "Korzystaj z usług kolei radzieckich". Po ostatniej decyzji Unii Europejskiej może warto go odkurzyć. W negocjacjach unijno-rosyjskich zgodzono się, by dokumenty uproszczonego tranzytu przez Litwę do Kaliningradu (czyli litewskie wizy) wydawały rosyjskie kasy dworcowe i biura podróży. Litwini zadowoleni nie są i żądają od unii zapewnienia, że nie przeszkodzi to Litwie w przystąpieniu do układu z Schengen (o otwartych granicach wewnątrz unii). Może i my za chwilę usłyszymy, że zamiast winiet Pola będziemy mieć polskie wizy sprzedawane w rosyjskich kioskach. (M)
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.