Iwona Sroka, prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz izby rozliczeniowej KDPW_CCP
Świat wielkiej finansjery. Wytworni mężczyźni dyskutujący przy cygarze i szklaneczce whisky o wartych miliardy dolarów transakcjach. Obrazek tyleż barwny, co fałszywy. Finanse nie są już jedynie męską domeną, a kobiety, co nie jest niespodzianką, radzą w nim sobie znakomicie.
Kobieta na czele poważnej instytucji finansowej to wciąż raczej wyjątek niż reguła, jednak – przyznajmy sprawiedliwie, to również już nie sensacja. Jeżeli zaś przyjmiemy, że świat finansów rządzi się w większym stopniu logiką niż emocjami, to możemy być pewni, że kobiet na kierowniczych stanowiskach będzie przybywać. Bo jeśli którejś z przedstawicielek płci pięknej uda się dotrzeć na szczyty korporacyjnej władzy, firmie z reguły wychodzi to na dobre.
Polskie kobiety są dobrze wykształcone, pracowite i zorganizowane – to solidne podwaliny przepisu na sukces i udaną karierę. Cechuje je mniejsza skłonności do ryzyka, większa rozwaga, a finansistki zdecydowanie pozytywnie wyróżniają się zarówno mniejszą podatnością na przejściowe mody, jak i fundamentalną umiejętnością postrzegania zdarzeń w szerszym kontekście.
Od lat kobiety odgrywają pozytywną rolę w funkcjonowaniu rynku finansowego. Choć ciągle w mniejszości, pełnią kluczowe funkcje w zarządach banków, domów maklerskich, instytucjach rynku kapitałowego, funduszach inwestycyjnych i emerytalnych. Mieliśmy kobietę na stanowisku szefa banku centralnego, kobietę premiera. Badania opinii społecznej pokazują, że w większości rodzin to kobiety odpowiadają za zarządzanie domowymi finansami. Przypadkiem lub nie od ponad dekady za konstruowanie budżetu państwa w ministerstwie finansów odpowiedzialna jest kobieta. Wygląda na to, że finanse do kobiet po prostu pasują. I to dopasowanie wszystkim się opłaca.
Xenia Kruszewska, prezes zarządu Medica Polska Ubezpieczenia Zdrowotne TU SA
Sukces osiąga się dzięki wiedzy, doświadczeniu czy ambicji?
Moim zdaniem sukces osiąga się ciężką pracą, zaangażowaniem, wytrwałością i konsekwencją w działaniu, nie można liczyć na pójście na skróty, często trzeba zaakceptować brak czasu na własne przyjemności. Ważne, aby determinacja w dążeniu do celu nie odbywała się kosztem współpracowników, bo bez wsparcia zaufanego, zaangażowanego zespołu nie ma szans na osiągnięcie dobrego wyniku w biznesie. Na sukces nie pracuje tylko jedna osoba, ale cały zespół ludzi. Wiedza i doświadczenie oczywiście są nieocenione, ale warto pamiętać, że musimy uczyć się każdego dnia, co jest szczególnie istotne w dobie społeczeństwa cyfrowego, szybko następujących zmian otoczenia biznesowego. Moment w którym uznamy, iż wiemy już wszystko oznacza, że nie mamy szans na wprowadzanie innowacji w naszym biznesie, stajemy się po prostu administratorem.
Zarządzanie to…
Dobre zarządzanie to umiejętny dobór współpracowników, otwartość na ich pomysły, rozwiązania, ale również potrzeby. Codzienne przypominanie o klientach, to oni są najważniejsi w biznesie i to oni mają być zadowoleni. W ubezpieczeniach zdrowotnych jest to szczególnie istotne, bo nie chodzi jedynie o zadowolenie klientów, ale przede wszystkim o ich zdrowie
Co jest najważniejsze w biznesie – Pani recepta na sukces w biznesie?
Myślę, że nie ma jednej recepty na sukces, nie zawsze wszystko zależy od nas. Ja, w czasach pracy w Kasach Chorych (lata 90.), skutecznie zaraziłam się ideą ubezpieczeń zdrowotnych. Wówczas ubezpieczenia zdrowotne dopiero raczkowały w Polsce, a tylko dwa towarzystwa zaczynały powoli przygotowywać taki produkt. Świadomość zdrowotna wśród Polaków była żadna, wszyscy zdani byli na system publiczny ewentualnie wspomagany tzw. „wyrazami wdzięczności pacjentów”. Prawdziwe ubezpieczenia zdrowotne na wzór tych zachodnich były praktycznie nieznane. Dla mnie sama idea ubezpieczeń zdrowotnych, zwłaszcza w połączeniu z doświadczeniem lekarskim wyniesionym z Kliniki Kardiologii stała się od razu bardzo bliska. Od tego czasu wydaje mi się, że bardzo konsekwentnie realizuję ideę stworzenia w Polsce prawdziwych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. W pracy, wyznaję zasadę „ciężkiej pracy”, myślę że bez tego nic się nie osiągnie. Wymagam dużo, nawet bardzo (pewnie moi współpracownicy to przyznają), ale głównie od siebie, w codziennej pracy nie toleruję ignorancji, lenistwa i braku współpracy. Nie ukrywam również, że w osiągnięciu sukcesu i zbudowaniu pierwszego w Polsce towarzystwa zdrowotnego oraz zaszczytu kierowania tym towarzystwem, bardzo pomogła mi kochająca i wspierająca w codziennym życiu rodzina, pozwalająca nie być perfekcjonistą w domu, a po prostu być mamą, żoną…
Ewa Małyszko, prezes zarządu PTE PKO BP BANKOWY SA
„Kobiety rewelacyjnie potrafią się przystosować do różnych życiowych ról, są przy tym świetnymi menedżerkami tak w domu, jak i w pracy. Mając mnóstwo obowiązków, przez co nauczyły się efektywnie zarządzać czasem, są doskonałymi mediatorami, skutecznie rozwiązują konflikty i szukają najefektywniejszych rozwiązań. Sama od wielu lat, zarządzając spółkami z rynku kapitałowego, dostrzegam, jak wiele potrzeba jeszcze wysiłku, by funkcjonował on prawidłowo. I nie chodzi tu o instytucje obecne na rynku, ale o ogromną potrzebę edukacji finansowej. Dlatego, chcąc się podzielić swoimi doświadczeniami i wiedzą, angażuję się szczególnie w działania o charakterze edukacyjnym m.in. na rzecz wzrostu świadomości społecznej w kwestii konieczności indywidualnego oszczędzania na poczet przyszłych emerytur. Jako członek Rady Fundacji EFPA Polska, działającej na rzecz standardów doradztwa finansowego oraz przedstawiciel EFPA Polska w Standards and Qualifications Committee EFPA, tym bardziej czuje się zobligowana do podejmowania działań w tym zakresie. Ale oczywiście najchętniej czas wolny spędzam z mężem i córką, a także realizując moją sportową pasję – grę w squasha. Dwukrotnie byłam mistrzynią Polski w Squash Masters Kobiet oraz zdobyłam tytuł wicemistrza w Otwartych Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet w tej dyscyplinie.”
Ewa Małyszko jest z wykształcenia ekonomistą. Ukończyła także Podyplomowe Studium Ubezpieczeń Społecznych i Podyplomowe Studium Zarządzania Funduszami Emerytalnymi w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, prestiżowy Programme for the Executive Development dla kadry menedżerskiej wyższegoszczebla w IMD Institute w Lozannie oraz program z zakresu przywództwa w organizacji w Wallenberg Institute w Sztokholmie. Karierę finansową rozpoczęła w Financial Services, następnie zdobywała doświadczenie jako Główny Menedżer Departamentu Operacyjnego w OFI oraz w Skarbcu Towarzystwie Funduszy Powierniczych. W marcu 1998 r. rozpoczęła pracę w SEB Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych SA (wówczas ABB SA), należącym do jednej z największych grup finansowych na świecie i zarządzała nim początkowo jako wiceprezes, a w latach 2001–2008 jako prezes zarządu. W tym czasie była również członkiem Komitetu Zarządzającego międzynarodowym zespołem ds. zarządzania aktywami w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (SEB CEE); brała ponadto aktywny udział w projekcie uruchomienia na polskim rynku działalności nowych spółek z Grupy SEB: Merchant Banking, Private Banking oraz Leasing. W latach 2009–2011 zajmowała stanowisko wiceprezesa zarządu KGHM TFI SA, należącego do Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA., gdzie m.in. uczestniczyła w uruchomieniu od podstaw nowego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, trzech zarządzanych przez nie FIZAN-ów oraz brała udział w czterech wygranych przetargach publicznych, związanych z prywatyzacją największych polskich uzdrowisk.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.