T. rex z grzebieniem
Pysk przodka tyranozaurów zdobił delikatny, żłobiony grzebień kostny - odkryli paleontolodzy. Pochodzący sprzed 150 mln lat szkielet dinozaura Guanlong wucaii (co po chińsku znaczy "koronowany smok pięciobarwnych skał") badacze odkopali na pustyni Gobi. Ten drapieżny gad miał trzy metry długości i był przodkiem tyranozaurów, w tym słynnego Tyrannosaurus rex, który osiągał pięciokrotnie większe rozmiary niż Guanlong. Grzebień gada prawdopodobnie nie był bronią, ale tak jak pawi ogon oznaką dojrzałości płciowej. (JAS)
Kierowca czuje miętę
Zapach mięty lub cynamonu skutecznie likwiduje zmęczenie i poprawia nastrój - dowodzą uczeni z Wheeling Jesuit University. Eksperymenty wykazały, że wdychający takie aromaty kierowcy jeżdżą bezpieczniej i są mniej nerwowi, co może pomóc w ograniczeniu liczby wypadków drogowych. "Podczas badań przekazywaliśmy zapach bezpośrednio do nosa, ale prawdopodobnie równie skuteczne będzie żucie gumy o smaku miętowym lub cynamonowym" - twierdzi prowadzący badania dr Bryan Raudenbush. (JAS)
Żółtaczka pod lupą
Mikrobiologom udało się wyhodować w laboratorium najgroźniejszą odmianę wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV 1a), odpowiedzialną za liczne przypadki marskości i raka wątroby. Problemy z hodowlą utrudniały dotychczas opracowanie skutecznej szczepionki przeciw temu mikrobowi. Wirusem HCV zainfekowanych jest około 170 mln ludzi na świecie (w Polsce - 800 tys.), 80 proc. z nich zapada na marskość wątroby. Więcej informacji na stronie www.hcv.pl. (JAS)
Więcej możesz przeczytać w 7/2006 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.