Świat
Książki
Kraj
- Moniuszko w Londynie
Dwa przedstawienia "Strasznego dworu" i brytyjska premiera płyty z jego nagraniem dla EMI są najważniejszymi punktami wizyty naszej Opery Narodowej w Londynie (20-25 kwietnia). To pierwsza taka wyprawa i dla Moniuszki, i dla zespołu warszawskiego Teatru Wielkiego. Dochodzi do skutku m.in. dzięki poważaniu, jakim cieszy się w Wielkiej Brytanii dyrektor Jacek Kaspszyk, który w swojej karierze dyrygował wszystkimi tamtejszymi ważnymi orkiestrami. By jednak Anglicy nie wzięli XVII-wiecznego szlacheckiego obrazka za naszą rzeczywistość, Opera Narodowa pokaże też "Króla Ubu" Pendereckiego i "Króla Rogera". Dzieło Szymanowskiego, wspaniale zainscenizowane w Warszawie, w renomowanym teatrze Sadler's Wells zostanie wykonane w wersji koncertowej. - To cena, jaką płacimy za to, że nasza scena jest największa na świecie i dekoracje nie mieszczą się na innych - wyjaśnia dyrektor Kaspszyk.
Książki
- Egipt z dreszczykiem
Christian Jacq, znany egiptolog i jeden z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy, ponownie zaprasza nad Nil. Celem wycieczki jest XVII wiek p.n.e., gdy ziemia faraonów została podbita przez barbarzyńskich Hyksosów. Ocalenie w "Imperium mroku", pierwszym tomie trylogii "Królowa wolności", przyniesie bohaterska młoda księżniczka. Bardziej wymagającym czytelnikom, którym nie wystarczy sensacja podana w egzotycznym sosie, autor proponuje "Podróż po Egipcie faraonów". Od smętnych pozostałości Tanis, stolicy Ramzesa II, przez monumentalne świątynie Teb, po Nubię, gdzie zakończyła swój żywot najsłynniejsza ze starożytnych cywilizacji. Wydawcy bedekerów, z których kolorowe zdjęcia wyparły niemal całą treść, mogą się czuć zaniepokojeni.
Kraj
- Śmiech pod Sukiennicami
Improwizowany konkurs dubbingu, wernisaż rysunków Henryka Sawki "Ostatnie dni SLD, czyli co się stało z naszą paką?", telewizyjny koncert "Depeściaki PaKI" i kabareton na krakowskim Rynku to tylko niektóre atrakcje tegorocznej, XX edycji Przeglądu Kabaretów PaKA. Na cztery dni (21-25 kwietnia) krakowski klub Rotunda stanie się narodowym centrum poczucia humoru. Jak zwykle zjadą do niego laureaci poprzednich PaK - Ireneusz Krosny, Kabaret Moralnego Niepokoju, Grupa Rafała Kmity i Formacja Chatelet. - Katarzyna znowu zwycięska
Pukiel włosów, szlafmyca i pistolet podarowany przez Jerzego Waszyngtona to największe atrakcje wystawy "Tadeusz Kościuszko w walce o wolność, całość i niepodległość" w Muzeum Miejskim w Sosnowcu (czynna do 30 czerwca). Ekspozycje upamiętniające 210. rocznicę insurekcji przygotowano również w innych miejscach Polski. Jedynie szczecinianie podeszli do tematu w sposób oryginalny, wolny od narodowej martyrologii. W tamtejszym Muzeum Narodowym można oglądać wystawę poświęconą carycy Katarzynie II. Pogromczyni Kościuszki i główna sprawczyni rozbiorów urodziła się w tym mieście 2 maja 1729 r. W zeszłym roku ekspozycja była prezentowana z dużym powodzeniem w Sankt Petersburgu. Ciekawe, jak Szczecin uczci zbliżającą się 60. rocznicę powstania warszawskiego? - Warszawski maj kulturalny
Już do następnego wydania "Wprost" (na Mazowszu) zostanie dołączone majowe wydanie stołecznego informatora "WiK" ("Warszawa i Kultura"), a w nim m.in.: Juwenalia Warszawskie, Brian Cox o "Troi", premiera Teatru Rozmaitości "Ferment w stolicy" Grzegorza Jarzyny (w ramach projektu Teren Warszawa), rozmowa z Mariuszem Walterem i Janem Wejchertem o zakupie Legii i planach budowy nowego stadionu piłkarskiego w Warszawie oraz wywiad z Kayah. Do grona stałych autorów dołączyli Elżbieta Dzikowska i Tomasz Raczek. W "WiK" znajdziemy również praktyczne kalendarium na cały miesiąc oraz konkursy z nagrodami (książki, DVD, CD, bilety do kina, na koncerty i imprezy).
Bestsellery Wprost |
---|
Książki - powieści kryminalne |
|
Bestsellery Wprost |
---|
Płyty - muzyka filmowa |
|
Więcej możesz przeczytać w 17/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.