- Pszczeli kompas
Tańczące pszczoły wskazują innym pszczołom drogę do pokarmu, ale robią to niezbyt dokładnie - ustalili entomolodzy. Choć to odkrycie w 1973 r. przyniosło Nagrodę Nobla Karlowi von Frischowi, potem zostało zakwestionowane, ponieważ okazało się, że owady kierujące się wskazówkami często nie odnajdują pokarmu. Zdaniem uczonych, pszczeli taniec wskazuje robotnicom jedynie ogólny kierunek lotu. By znaleźć pokarm, muszą go zobaczyć lub wyczuć. W czasie eksperymentów, podczas których owady oznakowano za pomocą miniaturowych nadajników radiowych, tylko co dziesiąta pszczoła precyzyjnie trafiła do celu. (MF)
- Exodus na plaży
Którędy nasi praprzodkowie wywędrowali z Afryki do Azji? Z analiz przeprowadzonych przez genetyków wynika, że do tego historycznego exodusu doszło 60-65 tys. lat temu, a jego trasa wiodła wzdłuż wybrzeży Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego. Rdzenna ludność Andamanów i Malezji jest genetycznie starsza niż mieszkańcy środkowej Azji, co oznacza, że pierwsza przybyła na ten kontynent. Wędrówka Homo sapiens trwała kilka tysięcy lat, a grupa "emigrantów" prawdopodobnie liczyła niewiele ponad tysiąc
osób. (JAS)
- Supermapa
Najdokładniejszą mapę Ziemi opracuje w tym roku europejski satelita Envisat. Jego aparatura pomiarowa skanuje powierzchnię naszej planety za pomocą radaru oraz kamery spektrometrycznej (fotografuje i jednocześnie "mierzy" długość fali świetlnej). Zebrane w ten sposób dane zostaną przetworzone na mapę Globcover o rozdzielczości 300 m - trzykrotnie precyzyjniejszą niż dotychczas istniejące. Mapa posłuży m.in. do monitorowania ekosystemów i zmian klimatycznych. (JAS)
- Reumatyzm odkrywcy
Krzysztof Kolumb przypłacił odkrycie Ameryki ciężkim zapaleniem stawów - uważa
dr Frank Arnett z University of Texas. Choroba, której podróżnik nabawił się w drodze powrotnej z Nowego Świata, objawiała się gorączką, krwawieniem z oczu i atakami bólu przypominającymi podagrę. Przyczyną były jednak bakterie z zepsutego pożywienia, które u całej załogi statku "Nina" wywołały zatrucie pokarmowe. U Kolumba zaatakowały one przede wszystkim stawy i stały się przyczyną niepełnosprawności, a po 13 latach doprowadziły do jego śmierci. (JAS)
Więcej możesz przeczytać w 20/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.