Lista nieobecności 2005 - Polska
- Karol Wojtyła (Jan Paweł II)
Żył 85 lat
Pierwszy po 500 latach papież nie-Włoch. Jego 26-letni pontyfikat był jednym z najdłuższych w historii. Został pierwszym przywódcą Kościoła katolickiego, który odwiedził synagogę, świątynię protestancką i meczet. Kościół katolicki nie miał nigdy tak charyzmatycznego przywódcy jak on. Pogrzeb Jana Pawła II zgromadził 5 mln ludzi. Trwa jego proces beatyfikacyjny.
- Jan Nowak-JezioraŃski
Żył 91 lat
Legendarny kurier z Warszawy, polityk i dziennikarz. W czasie wojny jako wysłannik AK odbył brawurowe podróże kurierskie do Szwecji i Londynu. Uczestnik powstania warszawskiego. Po kapitulacji osiadł w Londynie. Przez 24 lata szef Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Nie do przecenienia są jego zasługi w przyjęciu Polski do NATO. W 2002 r. wrócił do kraju.
- Marek Perepeczko
Żył 63 lata
Aktor. Debiutował jako jeden ze zbójców w "Popiołach". Prawdziwą sławę przyniosła mu tytułowa rola w "Janosiku". Drugą połowę lat 80. spędził w Australii, gdzie założył polonijne Tymczasowe Stowarzyszenie Miłośników Teatru "Witkaceum". Ostatnio można go było oglądać w sitcomie Macieja Ślesickiego
"13. posterunek".
- Edward Szczepanik
Żył 90 lat
Ostatni premier RP na uchodźstwie (1986-1990). W latach 1940--1941 był więźniem sowieckich łagrów, a po uwolnieniu trafił do II Korpusu Wojska Polskiego gen. Władysława Andersa. Po demobilizacji osiadł w Wielkiej Brytanii. Pracował m.in. w Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), był też delegatem RP na uchodźstwie przy Stolicy Apostolskiej.
- Arkadiusz Gołaś
Żył 24 lata
Siatkarz. Przygodę ze sportem zaczynał w Warszawie, ale karierę zrobił w Częstochowie, gdzie grał w latach 2000-2004. Od zeszłego roku występował w najlepszej na świecie lidze włoskiej. Dwa miesiące przed wypadkiem samochodowym, w którym zginął, wziął ślub.
- Henryk Tomaszewski
Żył 91 lat
Wybitny polski grafik. Autor plakatów i karykatur. Stworzył nurt, który po wojnie nazwano w zachodniej prasie polską szkołą. W warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie wykładał, wykształcił nowe pokolenie grafików. Jego najsłynniejszym uczniem jest Piotr Młodożeniec.
- Maciej Łukasiewicz
Żył 64 lata
Dziennikarz, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". W 1984 r. założył kwartalnik "Wolne Pismo Most", a później Wydawnictwo Most, które publikowało w drugim obiegu. W demokratycznej Polsce pracował w "Rzeczpospolitej". W 2000 r. został jej redaktorem naczelnym.
- Andrzej Grubba
Żył 47 lat
Tenisista stołowy, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy. Najlepszy polski zawodnik w historii tej dyscypliny. Trzy razy występował na igrzyskach olimpijskich. Ogromną sympatię kibiców zyskał dzięki skromności i komunikatywności. Zmarł na raka płuc.
- Stanisław Stomma
Żył 97 lat
Publicysta, działacz katolicki. Był jednym z założycieli "Tygodnika Powszechnego" i miesięcznika "Znak". Od 1957 r. działał w kole poselskim Znak. Odegrał ważną rolę w polsko-niemieckim pojednaniu. Uczestnik obrad "okrągłego stołu". W 1994 r. odznaczony Orderem Orła Białego.
- Eugeniusz Priwiezieńcew
Żył 59 lat
Aktor, reżyser i dramaturg. Dla kina w latach 70. odkryty przez Krzysztofa Zanussiego. Występował także w produkcjach zagranicznych - u Polańskiego, Rosenthala, a nawet Spielberga. Popularność przyniosła mu rola Antoniego Pereszczaki w serialu "Złotopolscy". Zmarł na boreliozę.
- Henryk Kluba
Żył 74 lata
Reżyser, aktor, producent filmowy. Do jego najważniejszego filmu "Słońce wschodzi raz na dzień" cenzura kazała w 1967 r. dokleić politycznie poprawne zakończenie. Film dostał Złote Grono w Łagowie dopiero 20 lat po premierze. Przez 14 lat był rektorem łódzkiej Filmówki.
- Jerzy Grzegorzewski
Żył 66 lat
Reżyser i scenograf teatralny. Związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, Starym Teatrem w Krakowie i warszawskim Teatrem Studio. W latach 1999-2002 był dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego. Słynął z niekonwencjonalnej scenografii; nazywany współczesnym Wyspiańskim.
- Edward Moskal
Żył 81 lat
Działacz polonijny. Od 1988 r. kierował Związkiem Narodowym Polskim i Kongresem Polonii Amerykańskiej. Z jego inicjatywy kongres zalał administrację amerykańską listami w sprawie rozszerzenia NATO. Aktywnie przeciwstawiał się wejściu Polski do Unii Europejskiej.
- Zdzisław Beksiński
Żył 76 lat
Malarz. Swoje prace zaczął wystawiać pod koniec lat 50. Jego obrazy pokazywano w prestiżowych galeriach na całym świecie - m.in. we Włoszech, Niemczech, Francji, Belgii. Jako jedyny Europejczyk ma stałą ekspozycję w muzeum sztuki w japońskiej Osace. Został zamordowany.
- Michalina Wisłocka
Żyła 84 lata
Seksuolog. W latach 50. jeździła po Polsce i propagowała antykoncepcję. 25 lat później ukazała się jej najgłośniejsza książka "Sztuka kochania", w której namawiała do uprawiania seksu przy zapalonym świetle i ćwiczenia mięśni Koegla przez kobiety. Sprzedano 7 mln jej egzemplarzy
Lista nieobecności 2005 - Świat
- Peter F. Drucker
Żył 95 lat
Ojciec współczesnego zarządzania, autor ponad 30 książek na temat innowacyjności i przedsiębiorczości. W 1942 r. stwierdził, że społeczeństwo industrialne powoli przekształci się w "społeczeństwo organizacji", a potem w "społeczeństwo informacyjne".
- Aleksandr Jakowlew
Żył 81 lat
Rosyjski polityk, jeden z architektów pieriestrojki. Od 1992 r. kierował komisją ds. rehabilitacji ofiar represji politycznych. Badał okoliczności śmierci Raula Wallenberga, dyplomaty, który ratował Żydów i został zamordowany przez Sowietów. Dzięki Jakowlewowi za prezydentury Jelcyna w Rosji ruszyły badania archiwów katyńskich.
- Szymon Wiesenthal
Żył 96 lat
Najsłynniejszy żydowski tropiciel nazistów, przez ponad 50 lat ścigający zbrodniarzy wojennych. Doprowadził przed wymiar sprawiedliwości 1100 przestępców wojennych. To on w 1960 r. wyśledził w Argentynie Adolfa Eichmanna, jednego z głównych nadzorujących realizację planu "ostatecznego rozwiązania".
- William Rehnquist
Żył 80 lat
Prezes Sądu Najwyższego USA. W 1999 r. przewodniczył postępowaniu w sprawie odsunięcia od władzy prezydenta USA Billa Clintona. W ostatnich latach ciężko chorował, ale do końca życia zajmował jedno z najbardziej wpływowych stanowisk w USA.
- Brat Roger z Taize
Żył 90 lat
Założyciel wspólnoty ekumenicznej z Taize. Roger Schutz, Szwajcar z pochodzenia, syn kalwińskiego pastora, był jedną z największych osobowości współczesnego chrześcijaństwa. Został zasztyletowany przez 36-letnią Rumunkę podczas mszy, w której uczestniczyło około 2,5 tys. wiernych z wielu krajów.
- Robin Cook
Żył 59 lat
Brytyjski polityk, laburzystowski szef dyplomacji w latach 1997-2001. W historii zapisał się wspaniałymi przemówieniami w Izbie Gmin. Na początku kariery był przeciwnikiem UE, później popierał politykę "trzeciej drogi" Blaira, choć krytykował jego decyzje w sprawie Iraku.
- Fahd ibn Abd al-Aziz as-Saud
Żył 84 lata
Król Fahd negocjował pokój w libańskiej wojnie domowej, współfinansował wojnę Saddama z Iranem, a po irackiej inwazji na Kuwejt pozwolił Amerykanom stacjonować w Arabii. W 1995 r. po wylewie stracił pamięć. Realną władzę sprawował jego przyrodni brat Abdullah.
- Wim Duisenberg
Żył 70 lat
Holenderski ekonomista, były prezes europejskiego banku centralnego. Do historii przeszedł jako "ojciec euro". Walczył o zmniejszanie deficytów budżetowych, które uważał za głównego wroga stabilnego rozwoju gospodarczego.
- Paul Ricoeur
Żył 92 lata
Jeden z największych myślicieli francuskich drugiej połowy XX wieku. Zdeklarowany pacyfista i przeciwnik totalitaryzmu. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmowały interpretacje Biblii oraz prace dotyczące hermeneutyki.
- Rainier III
Żył 81 lat
Przez 56 lat stał na czele Księstwa Monako. Był jednym z najstarszych i najdłużej panujących monarchów w Europie. W 1956 r. poślubił amerykańską aktorkę Grace Kelly. Z tego związku urodziło się troje dzieci: Karolina, Albert (następca tronu) i Stefania.
- Saul Bellow
Żył 89 lat
Amerykański pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1976 r. oraz nagrody Pulitzera. Jego najbardziej znane powieści to: "Herzog", "Korzystaj z dnia", "Henderson, król deszczu", "Dar Humboldta".
- George Kennan
Żył 101 lat
Amerykański dyplomata i historyk. W 1947 r. w artykule na łamach pisma "Foreign Affairs" przedstawił plan polityki wobec ZSRR, który nazwał "powstrzymywaniem". Termin ten wszedł do języka politologii.
- Siostra Łucja dos Santos
Żył 98 lat
Była jednym z dzieci, którym w 1917 r. w Fatimie ukazała się Matka Boska, zachęcając je do odmawiania różańca i powierzając im trzy tajemnice, które Łucja przekazała papieżowi. Wstąpiła do zakonu karmelitanek i od 1948 r. żyła w klasztorze w Coimbrze.
- Arthur Miller
Żył 89 lat
Amerykański dramaturg, poruszający tematykę kryzysu amerykańskiej rodziny. Jeden z największych realistów w XX-wiecznym teatrze, twórca nowoczesnej tragedii. Jest autorem takich dramatów, jak "Śmierć komiwojażera" i "Czarownice z Salem".
- Zhao Ziyang
Żył 85 lat
Były szef Komunistycznej Partii Chin. Stracił władzę w 1989 r. po skrytykowaniu działań rządu, które doprowadziły do masakry na pekińskim placu Tiananmen. Jego nazwisko, symbol demokratyzacji Chin, jest do dziś na indeksie.
Więcej możesz przeczytać w 51/52/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.