Świat Budżetowy przybytek Rekordowe 214 mld riali, czyli 57 mld USD, wyniesie tegoroczna nadwyżka budżetowa Arabii Saudyjskiej. 555 mld riali dochodów budżetu to niemal dwukrotnie więcej, niż przewidywano. Wydatki zaś, zgodnie z planem, sięgną 341 mld riali. Dzięki wysokim cenom ropy Arabia Saudyjska już trzeci rok z rzędu osiąga nadwyżkę budżetową. Wcześniej przez 20 lat budżet się nie dopinał i rząd musiał walczyć o pieniądze na utrzymanie szczodrego państwa opiekuńczego.
| Polska Stary Browar jak wino Za najlepsze na świecie centrum handlowe średniej wielkości zostało uznane poznańskie Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar. Nagrodę w odbywającym się od 1977 r. konkursie przyznała Międzynarodowa Izba Centrów Handlowych. Konkurentami Starego Browaru było osiem obiektów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Belgii, Portugalii, Holandii oraz Japonii. Stary Browar wyróżnił się wśród nich wyjątkowym połączeniem aktywności kulturalnej z komercyjną. Jury doceniło atmosferę wnętrz obiektu oraz organizowane w nim przedsięwzięcia. W czerwcu Międzynarodowa Izba Centrów Handlowych przyznała Staremu Browarowi tytuł najlepszego średniej wielkości centrum handlowego Europy.
|
Świat Podcięte skrzydła Francja jako pierwszy kraj wprowadza nowy podatek od biletów lotniczych. Klienci podróżujący w klasie ekonomicznej będą do biletu musieli dopłacić co najmniej euro, a w klasie biznes - nawet 40 euro. Dochody z podatku mają być przekazane na rozwój krajów ubogich i walkę z epidemią AIDS. Podatek pogorszy jednak sytuację linii lotniczych, które już muszą podnosić ceny biletów lub wprowadzać dopłaty z powodu drogiego paliwa lotniczego.
| Polska Nie z komisją takie numery Komisja Europejska pozwała Polskę przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości za niewdrożenie unijnej dyrektywy dającej klientom sieci telefonicznych prawo do zachowania numeru przy zmianie operatora. Do tej pory polscy operatorzy komórkowi uruchomili usługę jedynie pilotażowo, choć powinni byli zrobić to wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Osoby zmieniające operatora stacjonarnego będą mogły zachowywać numer dopiero od nowego roku. Część winy ponosi rząd Leszka Millera i Sejm poprzedniej kadencji, którzy nie zdążyli przygotować odpowiednich przepisów. Biernością wykazał się także Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Teraz trybunał może zasądzić Polsce wysokie kary.
|
Polityka prorodzinna W Polsce małżeństwo wychowujące dwoje dzieci płaci podatki i składki ubezpieczeniowe (minus pomoc socjalna) w tej samej wysokości co małżeństwa bezdzietne. W większości państw OECD rodziny mające dzieci mogą liczyć na stałe, wysokie ulgi podatkowe. Polski rząd w ramach polityki prorodzinnej proponuje becikowe, które sytuacji rodzin nie poprawi, jest bowiem jednorazowym zasiłkiem.
|
Prawdziwe kłamstwo Prezes jednej z firm alkoholowych opowiada, że gdy wprowadzał swoje wyroby na amerykański rynek, wyczuł na spotkaniu z klientami, że ci chcą usłyszeć od niego jakąś fajną historię, nieważne prawdziwą czy nie. Więc opowiedział im, że jego wódki są tak wspaniałe, bo ziemniaki do produkcji spirytusu zbierają o wschodzie słońca polskie dziewice. Uwierzyli - i zaczęli kupować polskie wódki. Seth Godin, amerykański guru marketingu, w swoim najnowszym bestsellerze "Marketerzy kłamią" (polskie wydanie Helion 2005 r.) przytacza dziesiątki podobnych historyjek i udowadnia, że marketerzy... nie kłamią, tylko zaspokajają oczekiwania swoich klientów. Tak naprawdę kłamią konsumenci i to im kłamstewka są potrzebne. Książka opowiada o działaniach marketingowych, których pragną i w które chcą wierzyć klienci.
|
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.