Chiński bezramkowiec
CHIŃSKA FIRMA XIAOMI POKAZAŁA COŚ, CO OD LAT POJAWIAŁO SIĘ NA DESKACH KREŚLARSKICH TELEFONÓW PRZYSZŁOŚCI, CO W ZAPOWIEDZIACH MA MIEĆ IPHONE 8. Chińczycy byli jednak szybsi. MioMix to jeden z pierwszych telefonów, który ma ekran bez ramek (niedawno podobny model pokazał też Sharp). Oprócz ogromnego wyświetlacza MioMix wyróżnia się ceramiczną obudową, przyciskami, a w droższej wersji także elementami 18-karatowego złota. Telefon ten ma duży, 6,4-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2040 x 1080 pikseli i zajmuje 91,3 proc. powierzchni przedniego panelu. Producent musiał rozwiązać przy tym kilka problemów, jak np. brak klasycznego głośnika. Wyposażono go więc głośnik piezoelektryczny, który ukryty jest za wyświetlaczem – przenosi on dźwięk z wnętrza obudowy. Zamieniono też czujnik zbliżeniowy na ultradźwiękowy, przednią kamerkę umieszczono pod wyświetlaczem. Urządzenie będzie dostępne na rynku chińskim już listopadzie.
Rusałki polecą w kosmos
Polskie satelity rządzą. Wrocławska firma SatRevolution SA rozbudowuje swoją kosmiczną flotę. Dwa nanosatelity PhoneSat, zbudowane z podzespołów smartfonów, będą nosić nazwy Rusałka 1 i Rusałka 2. Maszyny zostaną wyniesione na orbitę razem ze Światowidem – pierwszym prywatnym polskim satelitą komercyjnym. Nanosatelity PhoneSat pracują pod kontrolą systemu Android, wykorzystując podzespoły stosowane powszechnie w smartfonach – płyta główna, kamera, GPS, żyroskop czy magnetometr. Aktualnie testom poddawany jest telefon serii LG Nexus. Ponadto swoje miejsce wewnątrz maszyny znajdą również moduł do komunikacji z Ziemią za pomocą fal radiowych, specjalne baterie, układ zarządzania zasilaniem, rozkładane panele słoneczne. Satelity będą orbitowały na wysokości ok. 310 km, poruszały się z prędkością nawet 8 km/s – czyli przez 1,5 godziny wykonają jedno okrążenie wokół Ziemi. W czasie misji głównym zadaniem nanosatelitów PhoneSat będzie wysyłanie sygnałów do stacji naziemnej, tak aby sprawdzić, jak długo będą działać podzespoły zaczerpnięte z telefonów. Z kolei Światowid, jako satelita badawczy, będzie zbierał dane takie jak zmiany w polu magnetycznym i grawitacyjnym Ziemi czy zmiany pogody oraz zjawisk atmosferycznych.
Zrób sobie spalonego iPhona
Fani firmy Apple postanowili ponabijać się z arcyrywala, czyli firmy Samsung, z jej Galaxy Note 7. W internecie można kupić obudowę do iPhona – Expo Sung – która wyglądem przypomina spalonego Galaxy, a pasuje do większości nowych modeli, począwszy od iPhona 5. Ostrzegamy: z tą obudową trudno będzie wejść na pokład samolotu. Przypominamy, że Apple także ma problemy z płonącymi telefonami. Samsung już zapowiedział, że nie porzucą modelu Note. Ci, którzy wymienią wycofywane z użytku „siódemki”, będą mogli liczyć na zniżkę przy zakupie modelu Galaxy Note 8.
VR coraz łatwiej
Firma AMD pokazała nową kamerę do wirtualnej rzeczywistości, która pozwoli tworzyć kinowe materiały VR oraz 360-stopniowe wideo dla milionów odbiorców. Kamera bb360cc oraz oprogramowanie do łączenia wideo „Project Loom” umożliwiają podgląd 32 kamer. Program pozwala szybko stworzyć 360-stopniowe wideo i to czasie rzeczywistym, czym przyćmiewa inne techniki, które wymagają więcej czasu.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.