Nowoczesnych �serów, leków, soczewek zwijalnych poprawa wzroku staje się codziennością.
iedy kilkanaście lat temu u pacjenta pojawiała się zaćma – czyli zmętnienie soczewki oka znacznie upośledzające widzenie, a w ostatnim stadium powodujące nawet ślepotę – z decyzją o operacji czekano. Taka operacja bowiem wiązała się z długim pobytem w szpitalu, dużą raną pooperacyjną oka, szwami i... najczęściej oko pozostawało bez soczewki, a pacjent skazany był na noszenie grubych jak denka od butelki okularów. Od ponad dziesięciu lat operacje zaćmy wykonywane są z tzw. mikrocięcia, niewymagającego zakładania szwów. Pobyt w szpitalu skrócił się do kilku godzin. Do rozdrobnienia soczewki wewnątrzgałkowej używa się ultradźwięków, a coraz częściej – lasera femtosekundowego. Potem taką soczewkę usuwa się z oka przez niewielki otwór w rogówce, a na jej miejsce wprowadza się soczewkę sztuczna, zwinietą w rulonik, która właściwy kształt przybiera dopiero we wnętrzu oka. Nowoczesne soczewki mają filtry UV, mogą korygować astygmatyzm, a najnowsze soczewki multifokalne po prostu odmładzają wzrok, umożliwiając czytanie i patrzenie w dal bez konieczności używania okularów.
Dla pacjentów, którzy mają wadę wzroku, a nie chcą korzystać z okularów i nie mogą z soczewek kontaktowych, medycyna znalazła również rozwiązanie. Najczęściej jest to laserowa korekcja wad wzroku. Zabieg trwa kilkanaście sekund i umożliwia korekcje wad w zakresach: krótkowzroczność do -8 D, nadwzroczność do +4 D, astygmatyzm do 5 D, a także kombinacji tych wad. Zabiegi korekcji laserowej są polecane osobom, które ukończyły 20-21 lat. Wada musi być stabilna. Często decyzję o korekcji laserem podejmują kandydaci do służb mundurowych: wojska, policji, straży pożarnej, gdzie wymagana jest pełna ostrość wzroku bez okularów. Dla tych, którzy nie mogą zakwalifikować się do korekcji laserowej, np. ze względu na zbyt dużą wadę, rozwiązaniem może być doszczepienie soczewek fakijnych. To takie wewnętrzne okulary, za pomocą których można skorygować krótkowzroczność do -23 D i nadwzroczność do +13 D. Tym wadom może towarzyszyć astygmatyzm – w takim przypadku stosuje się soczewki toryczne. Częstym schorzeniem oczu jest jaskra, czyli zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, które powoduje nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego i znaczne pogorszenie widzenia. W początkowym stadium pacjent przyjmuje do oczu krople obniżające ciśnienie. Gdy jest to nieskuteczne – konieczna jest operacja. Ma ona na celu trwałe obniżenie ciśnienia w oku. Najczęściej wykonuje się trabekulektomię. W ostatnich latach nastąpił duży rozwój innych technik operacyjnych: lekarze wykonują kanaloplastykę czy wszczepiają implanty ExPress. Nowoczesna chirurgia jaskry odbywa się – podobnie jak operacje zaćmy – w trybie ambulatoryjnym. Oznacza to, że pacjent przebywa w klinice zaledwie kilka godzin. Można również leczyć stożek rogówki, którego pierwszym objawem jest narastający astygmatyzm. Za pomocą nowoczesnych topografów rogówki obrazuje się stopień zaawansowania choroby. Dziś „złotym standardem” w leczeniu stożka jest naświetlanie promieniami UV. Taki zabieg – KXL Avedro – trwa około pół godziny i powoduje zmianę wewnętrznych struktur rogówki oraz „spłaszczenie” stożka. Dodatkowo stosuje się twarde soczewki kontaktowe czy doszczepienie pierścieni śródrogówkowych.
Nowoczesna okulistyka dysponuje również doskonałą diagnostyką. Za pomocą specjalistycznych urządzeń można dokładnie zobrazować stan wnętrza oka (siatkówki, plamki żółtej, naczyń krwionośnych). Możliwe jest również leczenie niektórych schorzeń siatkówki za pomocą laseroterapii czy rozbijanie mętów w ciele szklistym za pomocą lasera. Warto więc zadbać o swój wzrok, kontrolując go u okulisty raz w roku. Gdy potrzebne będzie leczenie – okulistyka daje wiele możliwości, które stwarzają szansę na szybki powrót do zdrowia, rezygnację z okularów i poprawę widzenia. Nowoczesne zabiegi okulistyczne są wykonywane w Centrum Mikrochirurgii Oka LASER w Warszawie. To pierwszy w Polsce niepubliczny ośrodek zajmujący się laserową korekcją wad wzroku i operacyjnym leczeniem zaćmy. Pierwsze zabiegi zostały wykonane w 1997 r. – a dziś klinika dysponuje nowoczesnymi laserami do korekcji wad wzroku, operacji zaćmy, laseroterapii siatkówki, witreolizy i terapii zespołu suchego oka.
WWW.OKO�SER.COM.PL
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.