Czy krótkowzroczność u dzieci jest częsta?
To jedna z najbardziej rozpowszechnionych wad wzroku. Z krótkowzrocznością u dzieci jest tak, że często one same nie wiedzą, że mają jakąkolwiek wadę. Po prostu uważają, że tak właśnie powinno się widzieć. I jeśli rodzice sami nie zaobserwują, że coś jest nie tak, to zwykle wychodzi to na jaw dopiero w szkole. Nasze oczy z natury nie są przyzwyczajone, żeby długo pracować z bliżą. Są rozluźnione, kiedy patrzymy w dal. Dlatego u dzieci tak ważne jest pilnowanie, aby spędzały dużo czasu na świeżym powietrzu: grze w piłkę, zabawach, spacerach. Wtedy oczy odpoczywają i nie są narażone na intensywną pracę wzrokową z bliżą.
Co powinno zaniepokoić rodziców?
Charakterystycznym objawem jest częste mrużenie oczu. Ale też pocieranie, przechylanie głowy, aby lepiej coś zobaczyć, na przykład podczas pracy czy zabawy przy komputerze, niepokojące powinno być też zezowanie. Bywa, że pojawia się ból głowy, dzieci z krótkowzrocznością czasami też mają problem z nauką czytania i pisania.
Diagnozujemy u dziecka krótkowzroczność. Co dalej?
Mamy kilka możliwości. Najbardziej znane to okulary oraz miękkie soczewki. Jest jeszcze laserowa korekcja, ale u dzieci się jej nie wykonuje, ponieważ narząd wzroku wciąż się rozwija, a wada wzroku nie jest stabilna. Zostaje nam jeszcze metoda niechirurgiczna i idealnie nadająca się dla najmłodszych pacjentów, czyli twarde soczewki ortokorekcyjne. Okulary i soczewki miękkie nie są złym rozwiązaniem, ale mają też swoje wady. W przypadku dzieci noszenie okularów wprawdzie już coraz rzadziej jest powodem kpin kolegów, ale na pewno może być ograniczeniem, jeśli chodzi o różnego rodzaju zajęcia. Podobnie soczewki miękkie. Jest jeszcze jeden problem – u dzieci krótkowzroczność postępuje bardzo szybko. Często to nawet jedna dioptria w ciągu półrocza. Dlatego kluczowe jest, aby nie tylko korygować wadę, ale żeby spowolnić jej postęp. I to udaje się dzięki zastosowaniu twardych soczewek ortokorekcyjnych.
Na czym polega ich działanie?
Są to soczewki twarde i zakłada się je tylko na czas snu. Ich działanie polega na tym, aby czasowo zmienić kształt rogówki. Zawsze są dobierane indywidualnie, robimy szczegółowe badanie kwalifikujące, określamy, jaką wadę ma pacjent, ale też wykonujemy tzw. topografię rogówki, co pozwoli nam idealnie dobrać kształt soczewki. Metoda ortokorekcji przeznaczona jest dla krótkowidzów z wadą do -5,5 dioptrii i astygmatyzmem do 1,5 dioptrii. Podczas snu soczewka nadaje odpowiedni kształt rogówce i dzięki temu w ciągu dnia pacjent normalnie widzi, bez konieczności noszenia okularów czy tradycyjnych soczewek kontaktowych. Warto wspomnieć, że soczewki do ortokorekcji nie mają żądanej mocy optycznej, ponieważ ich jedynym zadaniem jest modelowanie kształtu rogówki. Wiele badań potwierdza, że stosowanie tej metody pozwala spowolnić progresję krótkowzroczności nawet do 70 proc., a u niektórych pacjentów wada pozostaje na tym samym poziomie. Co ważne, jest to metoda odwracalna – odkształcenie rogówki utrzymuje się zwykle nie dłużej niż 40 godzin.
Czy soczewki nie przeszkadzają w czasie snu?
Na początku może być odczuwalny lekki dyskomfort, uczucie, jakby coś wpadło do oka, ale to zwykle bardzo szybko mija. Jeśli rogówka dostosuje się do kształtu soczewki, to ta praktycznie staje się nieodczuwalna. Wśród naszych pacjentów są siedmiolatki, które potrafią same zakładać i ściągać soczewki.
Czy to droga metoda?
Same soczewki to koszt ok. 1000 zł za sztukę. Soczewka wystarcza co najmniej na rok, przy dbaniu o nią ten czas można wydłużyć. Tak naprawdę to koszty porównywalne z kosztami miękkich soczewek jednodniowych, tyle tylko że tu całą kwotę musimy wydać w jednym momencie.
Czy ortokorekcja sprawdzi się u dorosłych?
Oczywiście. Korzystają z tej metody osoby, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą skorzystać z korekcji laserowej, a noszenie soczewek miękkich czy okularów uniemożliwiałoby im pracę lub realizowanie swoich pasji. To głównie sportowcy, osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach i osoby aktywne.
Nowy Wzrok
80-748 Gdańsk ul. Chmielna 103/104 tel. 58/324-92-22
nowywzrok.pl
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.