Jak informują specjaliści z sieci gabinetów i salonów optycznych Doktor Marchewka, Polacy badają wzrok przeciętnie raz na trzy lata, mimo że profilaktyczne badania powinniśmy wykonywać raz w roku. Rekordzistą jest pacjent, który swoje pierwsze badanie miał w wieku 61 lat. Stwierdzona wada wzroku i konieczność noszenia szkieł korekcyjnych niezmiennie wywołuje u nas zaskoczenie, ale już znacznie rzadziej mobilizację do leczenia. Tymczasem od jakości naszego widzenia zależy m.in. bezpieczeństwo innych osób. Dane są zatrważające – u 80 proc. kierowców (przebadanych w gabinetach Doktor Marchewka) zdiagnozowano wadę wzroku wymagającą noszenia okularów. A przecież pogorszenie ostrości wzroku powoduje wydłużenie czasu reakcji kierowcy. Oznacza to, że później dostrzeże on znaki drogowe i przeszkody. Nieprawidłowe widzenie stereoskopowe będzie skutkowało trudnościami w ocenie odległości między pojazdami. Sprawa nie wygląda lepiej w przypadku dzieci – większość z nich wymaga korekcji wzroku! Nielimitowany czas spędzany przez najmłodszych przed urządzeniami elektronicznymi sprawia, że tracą wzrok niemal od urodzenia. Co więcej, rodzice lekceważą symptomy, które sygnalizują problemy z widzeniem, np. gdy dziecko mruży oczy podczas patrzenia w dal lub kładzie na stoliku głowę, gdy rysuje lub pisze. Nie zdają sobie także sprawy, że specjalistą, który powinien zbadać widzenie malucha, jest ortoptysta.
Powstrzymać falę ślepoty
Sieć gabinetów i salonów optycznych Doktor Marchewka od kilku lat jest zaangażowana w edukację społeczną Polaków w zakresie prawidłowego widzenia. W ramach prowadzonej przez nią akcji społecznej „Kochasz = Zbadaj”, którą objęło patronatem Ministerstwo Edukacji Narodowej, zbadano już wzrok ponad 10 tys. dzieci. W swoich gabinetach specjaliści Doktor Marchewki przebadali bezpłatnie wzrok ponad 120 tys. Polaków w różnym wieku. Narastające problemy z widzeniem zaowocowały powstaniem na warszawskim Mokotowie Kliniki Wzroku – centrum diagnostyki wad wzroku i problemów w funkcjonowaniu układu wzrokowego. Klinika zostanie otwarta już w listopadzie. – Pomysł stworzenia takiego miejsca pojawił się w trakcie naszej pracy – mówi Daria Kapela, dyplomowany optometrysta z sieci Doktor Marchewka.
– Do naszych gabinetów zgłaszali się pacjenci z różnymi problemami wzrokowymi. Często okazywało się, że do zdiagnozowania danego przypadku potrzebna była opinia dwóch specjalistów, np. optometrysty i ortoptysty. Dlatego chcieliśmy stworzyć dla pacjentów miejsce, w którym otrzymają kompleksową pomoc, zwłaszcza że w Polsce brakuje takich specjalistów, a na badanie wzroku w NFZ czeka się bardzo długo – dodaje. Klinika zapewni pomoc optometrystów, czyli fachowców w zakresie diagnozowania i korygowania wad wzroku za pomocą m.in. szkieł korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych, ortoptystów specjalizujących się w diagnozowaniu i korygowaniu widzenia dzieci, korygowaniu wad widzenia obuocznego i w prowadzeniu ćwiczeń wzrokowych oraz lekarzy okulistów zajmujących się leczeniem chorób układu wzrokowego. – Dzięki temu w jednym miejscu – co wciąż jest bardzo rzadkie w Polsce – można wykonać niezbędne badania, zdiagnozować problem, po czym m.in. wybrać odpowiednie rozwiązania optyczne. W klinice będziemy prowadzić także rehabilitację zaburzeń pracy układu wzrokowego, w tym m.in. terapię widzenia. Na miejscu znajdzie się salon sprzedaży szkieł korekcyjnych i opraw okularowych z wydzieloną częścią dla najmłodszych, ponieważ dzieci nie są standardowymi pacjentami i wymagają specjalnego traktowania – dodaje Daria Kapela.
Gimnastyka oczu
Terapia widzenia jest jedną z metod korekcji wzroku. Pomaga go trenować i sprawia, że widzimy wyraźniej, szybciej postrzegamy, czytamy bez zmęczenia, stabilnie utrzymujemy ostrość oraz zwiększamy komfort i efektywność pracy lub wypoczynku. – Dla każdego pacjenta program terapii widzenia jest tworzony indywidualnie, więc zarówno czas jej trwania, intensywność, jak i rodzaj ćwiczeń będą zależały od konkretnego przypadku – mówi Magdalena Mehlich, dyplomowana ortoptystka z sieci Doktor Marchewka. W przypadku dzieci terapia angażuje osłabiony wzrok i pobudza rozwój prawidłowego widzenia. Wspomaganie rozwoju widzenia obejmuje dzieci mające problemy wzrokowe od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa. Jest to aktywny trening i usprawnienie całego procesu widzenia polegające na rozwijaniu umiejętności posługiwania się wzrokiem, a tym samym zwiększaniu skuteczności wykorzystywania widzenia w codziennym funkcjonowaniu.
W ofercie Kliniki Wzroku będzie przeprowadzana nadal mało znana sensoryczna terapia widzenia. Skierowana jest do dzieci, które mają trudności w szkole związane z czytaniem, pisaniem oraz zaburzeniami koncentracji. Bardzo często złe wyniki w nauce wynikają wyłącznie z niezdiagnozowanych problemów ze wzrokiem. – Problem jest ogromny, a rodzice niestety wciąż nie zdają sobie z niego sprawy – tłumaczy Magdalena Mehlich. – Program kierujemy do dzieci mających kłopoty z czytaniem, pisaniem i liczeniem, rozumieniem treści lekcji, mających słabą koordynację wzrokowo-ruchową i niedostatecznie wykształconą pamięć wzrokową, słuchową oraz motoryczną, borykających się z dysleksją albo z dyspraksją, czyli trudnościami w planowaniu motorycznym.
Korzyści z terapii
Terapia jest pomocna w przypadku zaburzeń koncentracji uwagi, a także problemów wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania aparatu wzrokowego, takich jak: bóle głowy, podwójne widzenie, rozmazywanie widzianego obrazu, niedowidzenie, zaburzenia motoryki gałek ocznych, w tym funkcji wzrokowych, nieprawidłowo rozwinięte widzenie obuoczne. Program obejmuje zarówno diagnostykę funkcji wzrokowych oraz percepcji wzrokowej, jak i późniejszą kompleksową terapię opartą na nabywaniu umiejętności wzrokowych i sensoryczno-motorycznych oraz integrowaniu tych informacji, aby w konsekwencji dziecko potrafiło jak najlepiej wykorzystywać wzrok w codziennym funkcjonowaniu oraz w szkole. Korzyści z takiej terapii jest bardzo wiele. Dziecko przede wszystkim wyraźniej widzi, zwiększa się u niego ruchomość mięśni gałek ocznych, poprawia widzenie obuoczne. Indywidualny program ćwiczeń pozwala doskonalić umiejętność skupiania wzroku na danej czynności. Znacznie niweluje trudności w uczeniu się, m.in. w czytaniu i rozumieniu czytanego tekstu, usprawnia korelację wzrokowo-manualną i doskonali sprawność ręki, orientację prawa-lewa, uczy wykonywania czynności motorycznych w określonym rytmie. Po zakończeniu terapii rodzice otrzymują od specjalistów wskazówki dotyczące dalszej pracy z dzieckiem w domu oraz przystosowania otoczenia dziecka do jego możliwości wzrokowych. Trwają zapisy na bezpłatne, niezobowiązujące badania optometrystyczne wzroku – w klinice i gabinetach Doktor Marchewka.
WIĘCEJ INFORMACJI NA WWW.DOKTORMARCHEWKA.COM
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.