Jedzenie orzechów zmniejsza ryzyko pojawienia się cukrzycy typu 2 - do takich wniosków doszli uczeni z Harvard University oraz Women's Hospital w Bostonie. Podczas trwających 16 lat testów przebadali 83 818 kobiet. U tych, które co najmniej 5 razy w tygodniu sięgały po orzechy, prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy było o 30 proc. niższe niż u badanych, które ich nie jadły. Wpływ jedzenia orzechów na prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy został oszacowany przy uwzględnieniu innych czynników ryzyka. (PG)
Czego się boi słoń
Słonie niszczące uprawy i drzewa owocowe to jeden z poważniejszych problemów w wielu krajach afrykańskich. Można mu jednak zaradzić, umieszczając wokół upraw gniazda pszczół - przekonuje Fritz Vollrath z University of Oxford. Vollrath umieścił na drzewach wokół hektarowej działki na płaskowyżu Laikipia w Kenii 36 pszczelich gniazd, 6 było pustych. Słonie omijały wszystkie drzewa, na których były gniazda. (PG)
Szkodliwe okulary
Miliony krótkowidzów na świecie noszą okulary, które pogłębiają ich wadę. Okuliści od kilku dziesięcioleci przepisują zbyt słabe szkła, ponieważ w dość silnych szkłach obraz postrzeganych z bliska przedmiotów jest niekorzystnie ogniskowany poza siatkówką, co grozi schorzeniami oczu. Z badań, jakie przeprowadzili wśród krótkowzrocznych dzieci specjaliści z uniwersytetów w Cambridge w Anglii oraz w Kuala Lumpurze, wynika, że noszenie zbyt słabych okularów sprawia, że gałka oczna się wydłuża, a wada wzroku się pogłębia. (ZW)
Mniej kalorii - dłuższe życie
Badania przeprowadzone na drożdżach i innych organizmach wykazały, że drastyczne ograniczenie spożycia kalorii może znacznie wydłużyć życie. Doświadczenia na muszkach owocówkach (które mają wiele genów podobnych do genów ssaków) wykazały, że tajemnica długiego życia tkwi w enzymie określanym jako Rpd3. Okazało się, że owady z mutacją genetyczną powodującą obniżenie poziomu Rpd3 żyły nawet o połowę dłużej, niż przeciętnie żyją owocówki (muszki na diecie niskokalorycznej żyły o 41 proc. dłużej). Badacze sądzą, że ostatnie odkrycie może się przyczynić do wyprodukowania leku, który wydłużałby ludzkie życie. (AB)
Zagadka Pionierów
Dwa amerykańskie statki kosmiczne - Pionier 10 i Pionier 11 - wysłane z ziemi 30 lat temu, dawno opuściły Układ Słoneczny. Im bardziej oddalają się od nas, tym bardziej zdumiewa ich zachowanie. Oba statki, choć pędzą w przeciwnych kierunkach, w równym stopniu nie trzymają się "rozkładu lotów". Pionier 10 znajduje się od nas w odległości 80. razy większej niż dzieląca Ziemię od Słońca - sądzono, że będzie pół miliona kilometrów dalej. Pionier 11 zagubił się w przestrzeni, ale jego lot także był opóźniony. Fizyk Michael Nieto sugeruje, że przyciąganie grawitacyjne poza Układem Słonecznym zmniejsza się wolniej, niż sądzono, więc sondy poruszają się wolniej. Inna grupa astronomów zwolnienie lotu Pionierów tłumaczy istnieniem "ciemnej" materii w naszej galaktyce. Z kolei według astronomów australijskich, Pioniery zderzają się z materią "zwierciadlaną" (ang. mirror matter), która różni się od zwykłej tak jak lewa dłoń od prawej. (BK)
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.