We wtorek 8 czerwca czarna tarcza Wenus będzie widoczna na tle Słońca. "Przejście" Wenus po tarczy słonecznej to bardzo rzadkie zjawisko. Tym razem potrwa około sześciu godzin i będzie najlepiej widoczna w Europie, Afryce i Azji. Do obserwacji będzie potrzebny odpowiedni sprzęt - nie wolno patrzeć na Słońce gołym okiem, przez lornetkę czy teleskop, bo grozi to utratą wzroku. Tak dobrze jak w tym roku planeta na tle Słońca będzie widoczna w Polsce dopiero w 2247 r.
Wenus to niemal bliźniacza siostra Ziemi. Jest nieco od niej mniejsza i krąży bliżej Słońca. Obie planety znajdują się w obszarze, w którym istnieją warunki umożliwiające powstanie i rozwój życia. Naukowcy, analizując skład chemiczny wenusjańskiej atmosfery, odkryli gazy, które mogą być wytwarzane tylko przez żywe organizmy.
(MF)
Rakotwórcze prezerwatywy!
Prezerwatywy są rakotwórcze - alarmują naukowcy z Chemische und Veterinäruntersuchungsamt Stuttgart w Niemczech. Spośród 32 badanych prezerwatyw w 29 wykryto nitrozoaminy, jedne z najgroźniejszych związków chemicznych wywołujących nowotwory. Występują one w żywności, są też używane do produkcji substancji uelastyczniającej kondomy. Nitrozoaminy wydzielają się z gumy w czasie kontaktu z płynami ustrojowymi i dostają się do organizmu. Jeśli ktoś używa prezerwatyw codziennie, do jego organizmu może trafić trzykrotnie więcej tych substancji, niż wynosi przeciętna ich ilość zawarta w produktach spożywczych.
(MF)
Śmiech wyborczy
Udział w programie satyrycznym może poprawić notowania polityka - dowodzą uczeni z University of Washington. Gdy w 2000 r. George W. Bush pojawił się w nadawanym przez telewizję CBS talk-show Davida Lettermana, poparcie dla niego wśród widzów tego programu wzrosło z 56 proc. do 59 proc. Podobne zabiegi stosował już Richard Nixon, ale dopiero teraz udało się udowodnić, że "niepoważne" elementy kampanii wyborczej dają wymierne rezultaty. Zdaniem uczonych, pojawienie się polityka w programie rozrywkowym sugeruje widzom, że troszczy się on o zwykłych obywateli.
(JAS)
Więcej możesz przeczytać w 24/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.