Świat
Kraj
Książki
- Straszny Harry
Harry Potter dorasta. Kolejne tomy sagi J.K. Rowling są coraz poważniejsze i bardziej skomplikowane. Kinowe ekranizacje muszą, chcąc nie chcąc, iść w ich ślady. Trzeci film "Harry Potter i więzień Azkabanu" nie jest już sympatycznym patrzydłem dla ośmiolatków. To oszałamiające widowisko na granicy fantastyki i horroru, ze świetnymi kreacjami zarówno młodocianej obsady serii, jak i brytyjskiej śmietanki aktorskiej: Alana Rickmana, Emmy Thompson czy Gary'ego Oldmana w roli tytułowego przerażającego więźnia Azkabanu. Meksykański reżyser Alfonso Cuaron ("I twoją matkę też") świetnie się spisał jako odnowiciel serii. Film, wyprodukowany kosztem 130 milionów dolarów, w Wielkiej Brytanii już pierwszego dnia wyświetlania pobił rekord frekwencji.
Kraj
- 6 metrów przed Paryżem
Nie z Pól Elizejskich, nie z Montmartre'u, lecz z perspektywy "6 metrów przed Paryżem" pokazał w 1971 r. francuską metropolię fotografik Eustachy Kossakowski. Jego inwencję docenili gospodarze i seria stała się artystycznym paszportem Polaka. Na wystawie w stołecznej Zachęcie można zobaczyć również czarno-białe fotografie ilustrujące siermiężną rzeczywistość środkowego PRL (puste sklepy, wozy drabiniaste, smutne twarze dzieci) oraz życie artystów skupionych wokół galerii Krzywe Koło i teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora. Wystawa prac zmarłego przed trzema laty mistrza obiektywu potrwa do 11 lipca. - "Wprost" mecenasem kultury
Tygodnik "Wprost" i Marek Król otrzymali tytuł patrona medialnego w konkursie Mecenas Kultury 2003 - za promocję Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Zorganizowany już po raz czwarty przez ministra kultury konkurs wyróżnia firmy, instytucje i osoby prywatne, które w wyjątkowy sposób wspierają inicjatywy i przedsięwzięcia kulturalne. - Nominowani wspierali cele dobre i ciekawe, aczkolwiek uważam, że w skali całego kraju to jeszcze nie jest dużo - ocenia jeden z jurorów, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski. Jury, w którym znaleźli się m.in. biznesmen dr Jan Kulczyk, dyrektor Teatru Narodowego Jan Englert i dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Andrzej Rottermund, wybrało laureatów w kategoriach donator, sponsor, fundator, promotor i patron. Ponad 40 z 214 wniosków, jakie wpłynęły na konkurs, dotyczyło banku BPH-PBK. Nic więc dziwnego, że firma ta i jej prezes Józef Wancer otrzymali tytuł Donatora Roku.
Książki
- Na wschód od Zachodu
"To źle, że Polską wciąż rządzą trumny Dmowskiego i Piłsudskiego" - oburzał się Jerzy Giedroyc. Chichotem historii jest to, że po śmierci Giedroycia do grona rządzących dołączyła jego własna trumna. Teksty Jerzego Pomianowskiego ("Na wschód od Zachodu. Jak być z Rosją"), świetnego znawcy Rosji, są równie intelektualnie inspirujące, jak publicystyka "Kultury" Giedroycia. W ślad za Juliuszem Mieroszewskim Pomianowski uważa, że kluczowa dla polskiej racji stanu jest Ukraina. Profesor przecenia chyba jednak odrębność i specyfikę polityki wschodniej Polski. Dla III RP najważniejsza jest jedna polityka zagraniczna, Wschód stanowi tylko jej fragment. Politykę wschodnią prowadzimy dziś bardziej w Waszyngtonie niż na rozmowach "po duszam" z moskiewskimi inteligentami. Właśnie ci inteligenci fascynują Jerzego Pomianowskiego równie mocno jak wcześniej sir Isaiaha Berlina. - Oczami Czapskiego
"Tkwiąc w swojej malarskiej robocie, bronię się przed pisaniem. Ale jak tu milczeć, kiedy każdy dzień przynosi nowy temat" - wyznał w 1958 r. Józef Czapski, dziś znany głównie jako autor "Na nieludzkiej ziemi", który po stracie wzroku musiał dyktować swoje przemyślenia. Szkice z tomu "Patrząc" powstawały w ciągu 60 lat i są przede wszystkim opowieścią o sztuce i artystycznych inspiracjach. Tymczasem sam Czapski, miłośnik Degasa i znawca Prousta, stał się bohaterem wspomnieniowej książki Jila Silbersteina, swojego szwedzkiego ucznia i przyjaciela. "Józef Czapski. Tumult i olśnienia" - książka wydana 11 lat po śmierci współzałożyciela paryskiej "Kultury" - to rzecz pełna archiwalnych zdjęć, nie publikowanych listów i reprodukcji obrazów.
Tytułowe olśnienie okazało się nieco za mocne, bo - jak wynika ze wstępu - zakochany w Czapskim Silberstein zaczyna wierzyć w jego świętość.
Bestsellery Wprost |
---|
Albumy |
|
Bestsellery Wprost |
---|
DVD - kolekcje |
|
Więcej możesz przeczytać w 24/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.