Gorąca kąpiel zamiast tabletek
Nie zawsze należy sięgać po gotowe specyfiki, aby zwalczyć jesienne przeziębienie - czasami wystarczają metody ludowe. - Ich zaletą jest dostępność, poza tym powodują one mniej efektów ubocznych, ludzki organizm jest przyzwyczajony do składu lekarstw roślinnych. Są też dużo tańsze od konwencjonalnych leków - mówi dr Jerzy Jambor, prezes Polskiego Komitetu Zielarskiego.
Gorączka
Katar
Kaszel
Przeziębienie
Gorączka
- Zbić zbyt wysoką temperaturę pomoże herbata z sokiem malinowym, ewentualnie napar z kwiatu lipy, który warto łączyć z naparem z kwiatów bzu czarnego. Należy je podawać dwa-trzy razy dziennie po dwie trzecie szklanki.
- Eksperci chwalą herbatę na gorączkę, przygotowaną według następującego przepisu: łyżeczka od herbaty utartego imbiru, kawałek cynamonu, filiżanka gorącej wody, cytryna i miód. Taki napar działa napotnie, poza tym ma dużo witaminy C.
- Dobre efekty w walce z gorączką przynoszą zimne okłady na czoło lub szyję.
Katar
- Na początku choroby dobrze robi gorąca kąpiel (zwłaszcza stóp) oraz picie rozgrzewających herbat ziołowych.
- Katar można też leczyć inhalacjami. Należy przygotować pół litra gorącej wody, dodając do niej zioła (rumianek lub tymianek) oraz 5-10 kropli olejków eterycznych (najlepiej tymiankowego, anyżowego, sosnowego, jodłowego lub eukaliptusowego, bo działają one odkażająco, wykrztuśnie i rozkurczająco na oskrzela). Następnie całość wymieszać, przelać do miski i przez 10 minut wdychać. Dobrze jest nakryć głowę i miskę ręcznikiem.
- Czoło i dłonie warto smarować maściami rozgrzewającymi lub olejkami.
Kaszel
- Syrop z prawoślazu lekarskiego jest skuteczniejszy niż tabletki zawierające suche wyciągi z prawoślazu, pomaga osłaniać błonę śluzową górnych dróg oddechowych. Stosuje się go dwa-trzy razy dziennie po łyżce stołowej.
- Napar z liści podbiału działa przeciwkaszlowo. Aby przygotować wywar, należy łyżeczkę ziół zalać filiżanką wrzątku. Pić dwa-trzy razy
dziennie.
- Wywar z porostu islandzkiego działa jak lek osłaniający górne drogi oddechowe i łagodzący stany zapalne gardła. Wywar przygotowuje się z 2-4 g ziół na szklankę wody. Należy go krótko zagotować. Pić po łyżce stołowej trzy razy dziennie.
- Napar z owocu anyżu jest środkiem wykrztuśnym. Często jest stosowany w preparatach wykrztuśnych lub w postaci olejku eterycznego. Napar sporządza się z jednej łyżki stołowej owoców na szklankę wody - do picia kilka razy dziennie po jednej czwartej szklanki.
- Syrop z tymianku działa wykrztuśnie. Wyciąg z tymianku zawierają popularne syropy, na przykład tussipect. Dobrze jest go łączyć z syropem z pierwiosnka lekarskiego.
- Syrop z babki lancetowatej udrażnia drogi oddechowe. Stosować trzy razy dziennie po jednej łyżce stołowej.
Przeziębienie
- Płukanie gardła - idealne przy zapaleniu gardła. Najlepszy do płukania jest napar z szałwii, dobre są również napary z kwiatów arniki, rumianku oraz woda z solą.
- Mleko z czosnkiem, miodem i masłem - dobre na zapalenie oskrzeli i płuc. Należy zalać czosnek gorącym mlekiem. Gdy przestygnie, dodać miód, masło i wypić.
- Syrop z cebuli i miodu - są dwa sposoby przygotowania takiego syropu. Pokrojoną cebulę zasypuje się cukrem i odstawia na kilkanaście godzin, dodaje się miód, a następnie pije sok z cebuli po jednej łyżce kilka razy na dzień. Druga metoda to utarcie dwóch cebul, wyciśnięcie z nich soku, do którego dodaje się miód. Można też dodać sok z połówki cytryny.
- Czosnek niszczy liczne drobnoustroje w gardle, oskrzelach i płucach. Najlepiej jeść go na surowo.
- Napar z lipy ma działanie napotne, oczyszczające organizm. Napar stosuje się się trzy razy dziennie po szklance napoju.
- Krople z jeżówki purpurowej pobudzają układ odpornościowy, zawarte w niej polisacharydy pomagają zapobiegać wnikaniu wirusów do komórek naszego organizmu. To zioło pobudza także leukocyty T, które zwalczają infekcje i utrzymują w dobrej kondycji układ immunologiczny.
- Napar z suszonych owoców aronii uzupełnia witaminy w chorym organizmie. Podobnie działają przetwory z owoców dzikiej róży. Dzika róża to najbogatszy w witaminę C polski owoc (powyżej 1 proc. - dużo więcej niż cytryny).
- Bańki stawia się wieczorem, przed snem na klatce piersiowej i plecach. Pobudzają one krążenie krwi. Oprócz tradycyjnych szklanych baniek dostępne są także bańki bezogniowe, z których powietrze wyciąga się strzykawką, i wykonane z gumy bańki chińskie.
Więcej możesz przeczytać w 44/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.