Niemcy w rządzie Tuska
Według rzecznik MNiSW Katarzyny Dziedzik, „nie było podstaw do ingerencji rządu polskiego w treść statutu" Niemiecko-Polskiej Fundacji Naukowej, bo „do tej pory nie podpisano umowy" o tym przedsięwzięciu (Poczta, nr 29). Pani Dziedzik ubolewa, że w komentarzu „Niemcy w rządzie Tuska” oparłem się „wyłącznie na relacji senator Arciszewskiej-Mielewczyk”, która stwierdziła, że „polski rząd nie ma pojęcia, co podpisze”, oraz na ocenie adwokata Hambury, iż statut fundacji czyni z Polski płatnika bez wpływu na jej działalność.
Powołanie fundacji zadeklarowali we Frankfurcie nad Odrą prezydent RP i kanclerz RFN już w 2005 r. Projekt statutu trafił do moich rąk tuż przed podpisaniem umowy, nim poznali go niektórzy członkowie rządu. Gdy wybuchł skandal z okrajaniem składu i roli przedstawicieli Polski, szef MSZ spytał 28 maja br. (w piśmie DPT-II-2268-17-2007/jg z nadrukiem „Natychmiast") minister nauki Barbarę Kudrycką, czy „został zapewniony rzeczywisty wpływ" na decyzje fundacji. Minister odpisała, że „strona niemiecka będzie zobowiązana do wprowadzenia zmian w statucie” i prosiła Radosława Sikorskiego „o niewstrzymywanie postępowania ws. udzielenia przez rząd RP zgody na podpisanie umowy planowanej na 2 czerwca br.”. Ostatecznie szef MSZ napisał do sekretarza Rady Ministrów Macieja Berka, że nie zablokuje tej ceremonii, ale zagroził: „Jednocześnie pragnę zawiadomić, że nie wyrażę zgody na zatwierdzenie umowy”, jeśli „nie zostaną wprowadzone zmiany przewidujące równoprawny udział przedstawicieli strony polskiej we wszystkich organach Fundacji”. Umowę podpisano, czyli – zgodnie z logiką rzecznik MNiSW – „są podstawy do ingerencji rządu”. W uczniowskim języku nazywa się to po prostu „ściemą”.
PIOTR CYWIŃSKI
Niewygodna prawdaNawiązując do artykułu „Niewygodna prawda" (nr 23), wyjaśniamy, iż Cezary Leżeński, pisarz i dziennikarz – jak wynika z zaświadczenia IPN nr 1824/05 z 4 maja 2005 r. – nie figuruje w katalogu funkcjonariuszy, współpracowników i kandydatów na współpracowników organów bezpieczeństwa państwa udostępnionym w IPN.
Redakcja
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.