- Mięśnie gubernatora
Arnold Schwarzenegger, gubernator Kalifornii i gwiazda kina, od kilku lat jest także konsultantem magazynów przeznaczonych dla kulturystów. Rocznie zarabia na tym milion dolarów. Schwarzenegger ma podpisany pięcioletni kontrakt z magazynami "Flex" i "Muscle & Fitness", w których poleca preparaty wzmacniające mięśnie. Przeciwnicy zarzucili mu konflikt interesów, bo w ubiegłym roku gubernator zawetował ustawę mającą regulować sprzedaż i dystrybucję tych preparatów w Kalifornii. Margita Thompson, rzeczniczka Schwarzeneggera, zapewnia, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, ponieważ "gubernator nie kieruje sprzedażą" ani "nie ma osobistego kontaktu z reklamodawcami". (greg)
- Sparing przedwyborczy
Kjell Magne Bondevik, premier Norwegii, podczas piłkarskiego meczu towarzyskiego w Stavern w starciu z obrońcą przeciwników złamał mu nos. Od wielu lat tradycją właścicieli domów letniskowych w Stavern jest mecz. Premier, znany z zamiłowania do piłki nożnej, chętnie uczestniczy w spotkaniach towarzyskich i charytatywnych. Poszkodowanym jest ksiądz Per Arne Dahl, wieloletni znajomy premiera. "Kjell Magne zrobił to co każdy napastnik - chciał strzelić gola. Ja działałem jak każdy środkowy obrońca, by temu zapobiec" - powiedział Dahl. Prawdopodobnie premier Bondevik przygotowuje się w ten sposób do najbliższych wyborów parlamentarnych. (greg)
- Rumunia tonie
Sami sobie nie poradzimy. Potrzebna jest pomoc z zewnątrz - mówił Calin Taricea-nu, premier Rumunii. Siedem osób zginęło, cztery uznano za zaginione, a 12 tys. ewakuowano wskutek ulewnych deszczów, które od kilku dni padają w Rumunii. W rejonach Vrancea i Galati woda zalała 515 miejscowości, uszkodziła 15 tys. budynków i zniszczyła 300 domów. Prezydent Traian Basescu poprosił Komisję Europejską o pilne wyasygnowanie 20 mln dolarów z funduszu PHARE na naprawę zniszczonych lub uszkodzonych zapór wodnych, dróg i mostów. Rumuni nie uporali się jeszcze ze skutkami katastrofalnych powodzi sprzed pół roku. (greg)
- Wino na drogę
Nad Sekwaną prawdziwa rewolucja. W najbliższych tygodniach przy bramkach wjazdowych na autostrady i lokalnych drogach będzie można dostać butelkę wina "na drogę". Winiarze zamierzają rozdać 400 tys. butelek. Akcja ma zwrócić uwagę zmotoryzowanych na kryzys, z którym borykają się producenci wina (większość trunku wyprodukowanego w ubiegłym roku nie została sprzedana). Francja uzyskała zgodę władz UE na przedestylowanie markowego wina na spirytus, dzięki czemu udało się zmniejszyć straty winiarzy. W tym roku znów zapowiadają się obfite zbiory. Stąd hasło: "Jedziesz - wypij!". (greg)
- Podstępny czarodziej
Benedykt XVI jest zdecydowanym przeciwnikiem książek o Harrym Potterze. Dwa lata temu jako kardynał Joseph Ratzinger wystosował do Gabrielle Kuby, autorki rozprawy na temat niebezpieczeństw kryjących się - jej zdaniem - w książkach Joanne K. Rowling. "To dobrze, że pani oświeci ludzi na temat Harry`ego Pottera, gdyż mamy do czynienia z podstępnym omotaniem, które nieświadomie i głęboko wypacza chrześcijaństwo w duszy, zanim się ono na dobre rozwinie" - napisał kardynał. W ten sposób, jak zauważył Marco Politi, watykanista "La Repubbliki", ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary chciał zdementować krążące przed kilkoma laty pogłoski, według których przygody małego czarodzieja spodobały się Janowi Pawłowi II. Rzymska gazeta ujawniła list dobę przed światową premierą anglojęzycznej wersji "Harry`ego Pottera i Księcia Półkrwi" - przedostatniego, szóstego tomu przygód młodego czarodzieja. (greg)
Więcej możesz przeczytać w 29/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.