Świat Wirtualny globtroter Perski Sen to pierwsze na świecie biuro wirtualnych podróży. Założona przez Rosjanina Dmitrija Popowa agencja za 250 euro oferuje zestawy fotografii, na których klient zwiedza Machu Picchu w Peru, chiński mur lub opala się na hawajskiej plaży. Każdy stosownie do wybranego celu podróży otrzymuje zestaw dodatkowych materiałów, aby mógł być wiarygodny, imponując znajomym lub poprawiając notowania w pracy. Dodatkowe materiały oferowane przez Perski Sen zawierają m.in. skrypt z opowieściami o cudownych miejscach, które klient "odwiedził", i anegdotami na ich temat. Komisja z prądem Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez niemiecką spółkę energetyczną E.ON Endesy, hiszpańskiego producenta energii elektrycznej. Proponowana transakcja nie spowoduje istotniejszych utrudnień dla konkurencji na europejskim rynku energetycznym - uznała Komisja Europejska. E.ON proponuje za Endesę 29,1 mld euro. Hiszpański rząd stara się jednak doprowadzić do przejęcia Endesy przez rodzimą firmę gazowniczą Gas Natural, choć proponuje ona tylko 22,5 mld euro.
| Polska Tesco za rogiem? Około 50 nowych sklepów otworzy w Polsce w ciągu najbliższego roku brytyjska sieć handlowa Tesco. Powierzchnia 20 z nich nie przekroczy 1000 m2, pozostałe będą miały powierzchnię od 2000 m2 do 3000 m2. Tesco wybuduje też dziesięć stacji benzynowych przy hipermarketach. W związku z inwestycjami firma planuje zwiększyć zatrudnienie o trzy tysiące osób. Dziś sieć Tesco Polska, licząca 74 sklepy, zatrudnia ponad 20 tys. pracowników. Ojczyzna pralek Electrolux postanowił zamknąć fabrykę w Torsvik w Szwecji, a produkcję w przyszłym roku przenieść do Polski. W zakładzie produkującym zmywarki, pralki i kuchenki zatrudnionych będzie około 200 osób. Koszt likwidacji fabryki wyniesie 6,3 mln euro. W ubiegłym tygodniu Electrolux otworzył fabrykę pralek w Oławie. Przeniesiono do niej część produkcji z likwidowanej fabryki w Norymberdze. Na początku lipca koncern otworzy w Krakowie Centrum Obsługi Transakcji Finansowych europejskich spółek grupy.
|
Świat Koniec Hyundaia? Kara nawet dożywotniego więzienia grozi Czungowi Mong Ku, szefowi koncernu Hyundai Motor Co. Południowokoreańska prokuratura oskarża Czunga o udział w aferze łapówkarskiej. Koncern utrzymywał tajne fundusze, które służyły do przekupywania funkcjonariuszy państwowych. Czungowi zarzuca się, że sprzeniewierzył w ten sposób około 106 mln USD. Z powodu afery koncern zawiesił podpisanie porozumienia o budowie fabryki samochodów w Czechach. Walka o Windows Przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu rozpoczął się proces wytoczony Komisji Europejskiej przez Microsoft. Koncern żąda cofnięcia rekordowej kary 497 mln euro, nałożonej nań dwa lata temu przez komisję za praktyki monopolistyczne. KE uważa m.in., że to, iż system operacyjny Windows zainstalowany jest w 90 proc. komputerów osobistych na świecie, utrudnia korzystanie z oprogramowania innych producentów. Stawką w procesie jest nie tylko wiarygodność KE, ale także przyszłość praktyk handlowych Microsoftu.
| Polska Bank niedoceniony "Uważamy, że istniały przesłanki, by uzyskać wyższe dochody z prywatyzacji" - powiedział Waldemar Długołęcki z Najwyższej Izby Kontroli, komentując wyniki kontroli wprowadzenia na giełdę PKO BP. Przy ustalaniu ceny akcji PKO BP w ofercie publicznej nie uwzględniono niepowtarzalnej pozycji rynkowej i znaczenia marki banku oraz jego coraz lepszych wyników finansowych - uważają kontrolerzy NIK. Gdyby akcje PKO BP wyceniono tylko o złotówkę wyżej, czyli na 21,5 zł, skarb państwa mógłby zarobić 370 mln zł więcej. Najsłabsze ogniwo zostaje Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i - zdaniem PO, która złożyła wniosek o jego odwołanie - "zdecydowanie najsłabsze ogniwo" rządu Kazimierza Marcinkiewicza, pozostanie na stanowisku, przynajmniej do czasu rekonstrukcji rządu. Jurgiel dał o sobie znać, pożyczając służbową limuzynę dziennikarzowi "Faktu" podającemu się za asystenta ojca Rydzyka. Marcinkiewicz pytany o ocenę pracy Jurgiela argumentował, że minister rolnictwa kieruje bardzo trudnym resortem.
|
Polska została oceniona jako najmniej atrakcyjny do inwestowania kraj naszego regionu. W ubiegłym roku inwestycje w naszym kraju wyniosły 7,7 mld USD, czyli o 40 proc. mniej niż w 2004 r. NBP twierdzi, że ten słaby rezultat jest związany z zakończeniem w 2004 r. dużej inwestycji w Telekomunikacji Polskiej, ale z danych KPMG wynika, że trend spadkowy utrzymuje się od dłuższego czasu. W latach 2000-2004 bezpośrednie inwestycje zmniejszyły się w Polsce o 4 proc. Był to jedyny ujemny wynik w całym regionie.
|
Partyzanci nie atakują Uwaga! Do wszystkich partyzantów! Marketing bezpośredni to jest to. Jest to główna broń partyzantów. Marketing bezpośredni to wbudowane lustro, które odzwierciedla skuteczność Twojego przekazu reklamowego" - przekonuje Jay Conrad Levinson w poradniku "Marketing partyzancki". Tradycyjne praktyki marketingowe są przystosowane do potrzeb dużych firm, a marketing partyzancki - do małych. Według Levinsona, wystarczy czas, energia, pomysł, wyobraęnia oraz dosłownie kilka groszy w portfelu, aby osiągnąć sukces w biznesie. "Czasopisma zapewniają największą wiarygodność; znaki, tablice i billboardy to doskonałe 'przypominacze' o Twoim istnieniu; Internet to dla partyzantów wymarzone medium" - to, niestety, najbardziej oryginalne rady Levinsona. Znający je nie powinni zaglądać do tej książki. (AB)
|
Więcej możesz przeczytać w 18/2006 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.