Świat
KsiążkI
Kraj
- Gruzinka w Londynie
Importem z Gruzji jest najnowsza gwiazda brytyjskiej sceny muzycznej 20-letnia Katie Melua. Jej debiutancki album "Call Off The Search" sprzedano już w ponad milionie egzemplarzy - na listach przebojów walczy on o pierwsze miejsce i często wygrywa z płytami Dido i Norah Jones. Po dzieciństwie spędzonym na wybrzeżu Morza Czarnego mała Katie wraz z rodziną przeniosła się do Belfastu. Cztery lata temu wygrała telewizyjny konkurs talentów "Stars Up Their Nose", śpiewając piosenkę Mariah Carey. Dziś jest bohaterką tekstu w "The Times" - "Bye Bye Britney" o nowym pokoleniu wrażliwych piosenkarek autorek.
KsiążkI
- Zawód: reporter
Czym jest piekło wojny, wie tylko ten, kto w nim tkwił. "Korespondent" Grażyny Jagielskiej i "Małpiarnia" Johna Fullertona to literackie debiuty dziennikarzy, którzy mają za sobą pobyt w krajach ogarniętych pożogą. Zapewne bez doświadczeń autorów ich proza straciłaby na wyrazistości i autentyzmie albo w ogóle by nie powstała. Akcja "Małpiarni", książki przetłumaczonej już na dziesięć języków, rozgrywa się w Bośni. Tamtejsza wojna domowa, jak wyznaje Fullerton, "była najbardziej przerażająca ze wszystkich, które dotąd relacjonowałem". Nic więc dziwnego, że opowieść o oblężonym Sarajewie toczy się w atmosferze rodem z dreszczowca. Z kolei bohaterowie Jagielskiej, w pogoni za newsem i rozwiązaniem zagadki zaginionego korespondenta, zapuszczają się w dzikie rejony Afganistanu. Obie książki opowiadają o ludzkich tragediach, konfrontacji odmiennych kultur i trudnych, nie tylko dziennikarskich, wyborach.
Kraj
- Zachęta Dąbrowskiego
Znowu będzie instytucja kupująca dzieła sztuki do publicznej kolekcji. I to nie nowa, lecz nawiązująca do najbardziej zasłużonej - Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. - Jedno z największych zaniedbań w polskiej kulturze, to nieistnienie współczesnych kolekcji sztuki. W kraju mamy kilkadziesiąt kolekcji, które nie składają się jednak na jakąś sumę kompletnego zapisu historii Polski II połowy XX wieku. Brak jest również przestrzeni ekspozycyjnej dla sztuki współczesnej oraz spektakularnych wydarzeń z nią związanych. Zrozumiałem, że aby to zmienić, trzeba nawiązać do idei Wojciecha Gersona, który w 1864 r. powołał Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych - mówi "Wprost" Waldemar Dąbrowski, minister kultury. Narodowy Program Kultury "Znaki czasu" przewiduje powstanie regionalnych kolekcji sztuki współczesnej oraz Muzeum Nowoczesności i Współczesności. Jego inaugurację (13 marca w Toruniu) uświetni otwarcie wystawy "Każdemu czasowi jego sztuka" - ze zbiorów warszawskiej Zachęty. Wystawa obejmuje kilkadziesiąt wybitnych obrazów, w tym "Bociany" Józefa Chełmońskiego i "Spowiedź" Vlastimila Hofmana. - 75 lat Ateneum
Teatr Ateneum zasługuje na to, by od czasu do czasu zająć się klasyką - zdecydował Gustaw Holoubek, dyrektor artystyczny. Na przypadające w tym sezonie 75. urodziny sceny, Holoubek wyreżyserował "Króla Edypa" Sofoklesa. Rolę napiętnowanego cierpieniem króla zaproponował Piotrowi Fronczewskiemu, Jokastę gościnnie zagra Teresa Budzisz-Krzyżanowska, a w chór Teban wcieli się zespół Filharmonii Narodowej. Ateneum powstałe z inicjatywy Związku Zawodowego Kolejarzy, by "wychowywać robotniczą publiczność Powiśla", już przed wojną pod dyrekcją Stefana Jaracza i Leona Schillera zaznaczyło się na kulturalnej mapie Warszawy. Te i późniejsze dzieje teatru będzie można lepiej poznać dzięki specjalnej wystawie i wydawnictwom jubileuszowym. - Tango w katedrze
Walka o pusty fotel pokazana z lotu ptaka, secesyjna kamienica, w której pojedynkują się szermierze ze starych fotografii, a peruka wypija mleko, czy wysmakowana ekranizacja "Łagodnej" Dostojewskiego - takie wizje będzie można zobaczyć na przeglądzie "55 lat polskiej animacji". W ośmiu dużych zestawach obok filmów Lenicy, Dumały czy Kuci zobaczymy również młodych polskich animatorów i dwa najsłynniejsze polskie filmy animowane: nagrodzone Oscarem "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego i nominowaną do tej nagrody "Katedrę" Tomasza Bagińskiego. Impreza rozpocznie się 12 marca w warszawskim kinie Kultura, a potem trafi do ośmiu innych polskich miast. Skoro polskie kino od lat nie odniosło sukcesu na miarę "Katedry", może właśnie w krótkiej animowanej formie jest jego przyszłość?
Bestsellery Wprost |
---|
Komiksy |
|
Bestsellery Wprost |
---|
Płyty - muzyka pop |
|
Więcej możesz przeczytać w 11/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.