- KRÓTKO PO WOLSKU
Kaganiec Szarika
Dotarła do nas wiadomość, że niemieckie Centrum przeciw Wypędzeniom w Berlinie organizuje szeroki dział muzealny i zwraca się do darczyńców z prośbą o eksponaty. Płyną więc nieprzerwaną strugą romantyczne fotografie dworków w Prusach, kamieniczek w Sudetach, starych stawów i lip... Towarzyszą im dokumenty i akta hipoteczne. Pojawiają się tak wzruszające przedmioty, jak ostatni słoik konfitur z Kraju Warty czy nalewka z Zamojszczyzny. Bywają też pamiątki bardziej konkretne, jak choćby klucze do dawnych domostw, które tu i ówdzie pasowałyby także dziś. Jedno, co może martwić, to wyzierająca z relacji prasowych jednostronność konstruowanej ekspozycji. Wspólna historia to przecież nie tylko wypędzenia wte i wewte. Może więc należałoby wspomóc naszych unijnych braci zza Odry eksponatami z domowych zbiorów, na przykład kenkartą z literką "P", aluminiowym numerkiem z obozu, puklem babcinych włosów sprzed łapanki, kartką żywnościową, obwieszczeniem ulicznym, abażurem produkcji przyobozowej, kostką mydła... Wspólna pamięć powinna być przecież jak najszersza i wieloaspektowa. Zresztą, żeby nie być specjalnie złośliwym, wyślijmy do centrum także dwie największe relikwie naszej wspólnej historii - mundur kapitana Klossa z Abwehry i kaganiec psa Szarika po matce Blondi, z dobrej junkierskiej rodziny owczarków niemieckich.
Marcin Wolski
- TEATR
Pod maską namiętności
Klasyczny japoński teatr zachwyca bogactwem form i gatunków, do których należą kabuki, bunraku i no. Ten ostatni i najstarszy z nich, znajdujący się kiedyś pod mecenatem kasty samurajów, jest silnie związany z obrzędowością i wierzeniami Japonii. Stworzony przed wiekami kanon sztuk nie ulega zmianom i obejmuje prawie 240 pozycji. Wśród nich znajduje się ostatecznie opracowana w XV wieku "Księżna Aoi" ("Aoi-no Ue"), którą można zobaczyć w piątek 29 lipca w stołecznym Teatrze Dramatycznym. Zgodnie z japońską tradycją, dla zrównoważenia podniosłego charakteru przedstawienia, sztukę no poprzedzi krótki, komiczny i lekki kyogen o przewrotnym tytule "Zapasy z komarem" ("Kazumo"). W tym pełnym namiętności dramacie nie zabraknie spektakularnych momentów, bajecznie kolorowych kostiumów i charakterystycznych masek, stanowiących symbol teatru no. A wszystko to w mistrzowskim wykonaniu grupy prawie 30 aktorów, wśród których są także artyści noszący tytuł Żywego Skarbu Narodowego. (KM)
- Nowy stary bestseller
Jesienią, 40 lat po ukazaniu się pierwszego wydania Biblii Tysiąclecia, pojawi się nowy przekład Pisma Świętego. Nad tłumaczeniem Biblii z języków oryginału przez prawie 10 lat pracował sztab kilkudziesięciu specjalistów - zarówno biblistów, jak i polonistów z KUL, zaś w składzie redakcji honorowej można znaleźć kard. Józefa Glempa, kard. Henryka Gulbinowicza i kard. Franciszka Macharskiego. - To, co będzie wyróżniało nowy przekład, to obfitość komentarzy oraz uwspółcześniony, komunikatywny, pozbawiony archaizmów język. Słowo Boże jeszcze nigdy nie było tak przystępne! - mówi "Wprost" ksiądz Tomasz Lubaś, dyrektor wydawnictwa Edycja Św. Pawła, jeden z inicjatorów projektu Biblii Paulistów. (MS)
- WYDARZENIE TYGODNIA
Powrót gigantów rocka
Czas nie oszczędza nikogo - jak śpiewali The Rolling Stones w "Time Waits For No One" - nawet największych legend rocka. Stonesi jednak starzeją się (choć bardziej na miejscu byłoby określenie "zasuszają się") z arystokratyczną klasą i elegancją. Są też nieodmiennie od lat jedną z największych i najbardziej kasowych atrakcji koncertowych. Przypomina o tym ogromne zainteresowanie publiczności ich kolejnym gigantycznym tournee - być może ostatnim, jak mimo protestów 61-letniego Micka Jaggera sugerował perkusista Charlie Watts. Trasa rozpocznie się 21 sierpnia w Bostonie. Do końca grudnia Stonesi objadą największe miasta Ameryki Północnej, a w styczniu przyszłego roku, po krótkiej przerwie świątecznej, odwiedzą kraje Ameryki Południowej oraz Chiny i Japonię. W czerwcu 2006 r. rozpoczną europejski etap trasy. Tym razem zespół będzie promował nowy album - pierwszy od czasu "Bridges To Babylon" z 1997 r., który ukaże się 5 września. Praca nad płytą jest już na ukończeniu, pozostaje tylko dokonać wyboru spośród 18 nagranych utworów i wymyślić tytuł. W maju podczas krótkiego koncertu w nowojorskim Lincoln Center Stonesi zagrali jedną z nowych piosenek, "Oh No, Not You Again", która być może znajdzie się na pierwszym singlu. (JR)
- KSIĄŻKA
Śledź i oscypek
Aby dostać się na sopocką premierę książki o Teatrze Witkacego w Zakopanem, widzowie musieli przejść przez drabinę jak tatrzańskim szczytem. I jak można przeczytać w zaproszeniu: morze spotkało góry, śledź - oscypek. Ten teatr - pomysłowy, zaskakujący, inteligentny i nigdy poniżej pewnego poziomu - zajmuje miejsce szczególne. Oto w 1985 r. Andrzejowi Dziukowi udało się stworzyć zawodowy zespół w mieście, w którym poprzednie tego typu próby spełzły na niczym, i na przekór czasom: marazmowi po stanie wojennym. Książka "W metafizycznej dziurze" Barbary Świąder, czyli album rodzinny pełen rozmów z zespołem artystycznym i technicznym teatru, to - jak pisze autorka - "wtykanie nosa w zakamarki ich serc, umysłów i garderób", wspomnienia, anegdoty i wspaniałe fotografie (prywatne i ze spektakli) oraz dokumentacja opracowana przez Marcina Zawadę. Książka jest rzadkim, jak na publikację o teatrze, dziełem edytorskim - wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria otrzymało już za nią wyróżnienie na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie - w konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku. (JM)
Więcej możesz przeczytać w 30/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.