SKANER POLSKA
SKANDAL
Hitlerjugend w Warszawie
Młodzi chłopcy z Hitlerjugend prężyli się na widok najwyższych władz, gotowi służyć na każde skinienie. Mieli na sobie nienagannie skrojone bluzy, lśniły klamry na paskach z napisem "Blut und Ehre" (krew i honor). Roznosili napoje i drinki, sprawnie spełniali życzenia gości. Ale wśród zuchów z Hitlerjugend nie przechadzali się dostojnicy III Rzeszy, lecz ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski z żoną Jolantą, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marek Siwiec, prezes TVP Robert Kwiatkowski i producent filmowy, znany później z próby przekupstwa, Lew Rywin. W tak nieodpowiedzialny sposób 10 lat temu promowano w Polsce (w warszawskim kinie Skarpa) film Volkera Schlöndorffa "Król olch". Kiedy prezentowane teraz we "Wprost" zdjęcia zobaczył redaktor Agence France Presse, pomyślał, że to prawdziwa impreza młodych nazistów. W Niemczech coś takiego nigdy nie mogłoby się zdarzyć, bo zostałoby uznane za złamanie prawa i naruszenie konstytucji. W Polsce bez zastrzeżeń w tym niesmacznym spektaklu uczestniczyła głowa państwa.
Hitlerjugend (HJ) została założona w 1926 r. i afiliowana przy NSDAP. Była zorganizowana na wzór paramilitarny i funkcjonowała jako przybudówka Oddziałów Szturmowych (SA). Skupiała młodzież męską w wieku od 14 do 18 lat. HJ ćwiczyła młodych chłopców w strzelaniu, musztrze, przygotowywaniu i maskowaniu stanowisk strzeleckich itp. Pod koniec 1938 r. nadzór nad szkoleniem i wyposażeniem HJ przejęło SS. Pod koniec wojny członkowie HJ wstępowali do armii, w tym do frontowych oddziałów Waffen SS. W ostatnich miesiącach wojny HJ tworzyła własne bataliony niszczycieli czołgów. Hitlerjugend promowała kult silnej, zdrowej germańskiej rasy, uczyła odporności na ból i bezwzględności w dążeniu do celu. (ju)
CHIRURGIA
Najmniejszy bajpas
Pierwszą w Polsce operację wszczepienia bajpasów przeprowadzili u trzyletniego chłopca w Centrum Zdrowia Dziecka warszawscy kardiochirurdzy. Dr Zbigniew Juraszyński z Instytutu Kardiologii i kardiochirurg dziecięcy doc. Piotr Burczyński na bijącym sercu przeszczepili do mięśnia sercowego dziecka dwie tętnice o średnicy 1 mm. Operacje tzw. pomostowania aortalno-wieńcowego, jak nazywane są bajpasy, zwykle wykonuje się u dorosłych. Czasem trzeba je wykonać u dzieci dotkniętych wirusową chorobą Kawasaki (niszczącą drobne tętnice). Operowany chłopiec zachorował kilka miesięcy po narodzinach. Pierwszy zawał serca miał w wieku dwóch lat, do kolejnych dwóch doszło tuż przed operacją, gdy był do niej przygotowywany. (ZW)
TVN
O jednego fiuta za daleko
Jesteś palantem i masz małego fiuta" - tak Kazimiera Szczuka potraktowała Wojciecha Jagielskiego, co zakończyło karierę programu "Dwururka" w TVN, który oboje prowadzili. Kroplą przelewającą czarę goryczy okazały się żarty Jagielskiego z urody Szczuki. Szczuka stwierdziła, że zachowuje się on idiotycznie. Gdy mimo to Jagielski ciągnął wątek, usłyszał słynne już zdanie o "fiucie". Kierownictwo TVN w oficjalnym komunikacie o zawieszeniu "Dwururki" stwierdziło, że "współpraca prowadzących miała mankamenty". Wbrew temu Szczuka i Jagielski pojawili się jeszcze w talk-show Jacka Żakowskiego i Piotra Najsztuba w TV 4. Pokazali, że są w jak najlepszej komitywie: opowiadali o wspólnym wyjeździe do Wenecji, a Jagielski usiadł nawet Szczuce na kolanach. A potem przyznał, że naprawdę "ma małego fiuta".
KSIĄŻKA
Nasze polskie Wigilie
Macieja Rybińskiego, naszego redakcyjnego kolegę, felietonistę RMF FM Tomasza Olbratowskiego oraz ojca Jana Górę można i warto zaprosić na wigilijną wieczerzę. Mogą u nas gościć jako autorzy opowiadań w tomie "Nasze polskie Wigilie". Rybiński przedstawia historię narodzenia Jezusa jako sprawozdanie departamentu MSW zaniepokojonego działaniami Maluśkiego na rzecz zerwania przyjaźni między Judeą a Rzymem. Olbratowski proponuje przeniesienie Wigilii na okres poświąteczny, by uniknąć zamieszania wywołanego okresowym wzrostem aktywności kobiet. Inni autorzy prezentują mniej rewolucyjne koncepcje, ale również skłaniające do refleksji w tę szczególną noc. Książka wychodzi nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. (AS)
KOMIKS
Śmierć jak kromka chleba
Nastały dobre czasy dla komiksu historycznego. Po "Poznańskim czerwcu", "Księdzu Jerzym Popiełuszce" i "Solidarności" scenarzysta Maciej Jasiński oraz rysownicy Jacek Michaski i Andrzej Janicki zabrali się do przedstawienia pacyfikacji kopalni Wujek. Komiks pojawi się na półkach w 25. rocznicę grudniowej masakry. Dramaturgię wydarzeń ma podkreślać surowa, czarno-biała stylistyka, urozmaicana symbolicznymi czerwonymi akcentami. Komiks w mniejszym stopniu będzie przypominać fresk historyczny, skupi się raczej na dramacie zwykłych ludzi. Publikację wzbogacono o relacje świadków, komentarze historyków i zdjęcia archiwalne, a nawet słownik gwary śląskiej. (Gaja)
"WPROST" - TVP 2 - PR 1
święta w Londynie
Dla tysięcy "UEmigrantów" z Polski to będą pierwsze święta Bożego Narodzenia z dala od bliskich i od Polski. Dziennikarze telewizyjnej Dwójki, Jedynki Polskiego Radia i tygodnika "Wprost" pojechali do Wielkiej Brytanii i Irlandii sprawdzić, jak je spędzą. Efektem podróży jest reportaż Piotra Poraja Poleskiego, który zostanie wyemitowany 24 grudnia w Dwójce o 15.30, a seria audycji radiowych (przygotowanych przez Jana Gocela) pojawi się w pierwszym programie PR 26 grudnia między 10.00 a 18.00. Artykuł Andrzeja Szozdy ukaże się w następnym numerze "Wprost" - 18 grudnia.
SKANER ŚWIAT
JEANE KIRKPATRICK (1926-2006)
Żelazna ambasador
Jeane Kirkpatrick była niezwykłą i wspaniałą osobą, o wielkich osiągnięciach zarówno w świecie nauki, jak i w twardej, realnej polityce administracji Ronalda Reagana - mówi "Wprost" Richard Perle, doradca Reagana, przyjaciel zmarłej w Waszyngtonie byłej ambasador USA przy ONZ. Była aktywną demokratką umiejącą pracować z republikanami, osobą szczerą i odważną. Promowała taką wizję polityki zagranicznej, w której wpływy i siła Stanów Zjednoczonych miały służyć promowaniu demokracji i walce z totalitaryzmem - podkreśla Richard Perle.
Jeane Kirkpatrick była najbardziej znaną i szanowaną ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku. Zasłynęła z twardego, racjonalnego podejścia do gremium, w którym panowała moda na antyamerykanizm i permisywny stosunek do lewicowych dyktatur. Jej znakiem rozpoznawczym - zarówno jako polityka, jak i naukowca, pisarki i publicystki - był antykomunizm. Cieszyła się wielkim zaufaniem Ronalda Reagana, należała do wąskiej, nieformalnej grupy najbliższych doradców prezydenta do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Komentując rok temu dla "Wprost" iracki konflikt, stwierdziła, że racjonalny Ronald Reagan nie podjąłby się tak źle rokującej inwazji.
HOLANDIA
Medale za bierność
Holenderski rząd uhonorował medalami żołnierzy służących w batalionie pokojowym ONZ w Srebrenicy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że z powodu bierności Holendrów doszło tam do masakry ludności muzułmańskiej. "Medale, które otrzymujecie, są dowodem na to, jak trudną misję pełniliście. Nie mieliście szans zapobiec tragedii" - powiedział Henk Kamp, holenderski minister obrony. Decyzja spotkała się z krytyką władz Bośni i Hercegowiny, które przekazały notę protestacyjną ambasadorowi Holandii. Oburzenia nie kryli też przedstawiciele rodzin ofiar masakry, którzy zorganizowali manifestacje w Hadze i Sarajewie. W lipcu 1995 r. słabo uzbrojony oddział holenderski, który miał bronić oblężonej enklawy, nie podjął działań przeciw wojskom serbskim dowodzonym przez gen. Ratko Mladicia. Po zajęciu miasta Serbowie zamordowali ponad 8 tys. muzułmanów. Raport Holenderskiego Instytutu Dokumentacji Wojny z 2002 r., obarczający holenderski batalion w Srebrenicy winą za współpracę przy czystkach etnicznych, doprowadził do dymisji rządu Wima Koka. (PB)
FILM
Rasista Gibson?
Mel Gibson znów podpadł. Jeszcze przed premierą filmu "Apocalypto" zarzuca mu się rasizm. Zarzuty podnieśli Gwatemalczycy, w większości potomkowie pokazanych w filmie Majów. Wystarczyły im kilkudziesięciosekundowe zapowiedzi tej produkcji, by stwierdzić, że starożytni Majowie zostali pokazani jako dzicy wojownicy, którzy wycinają się w pień tylko dlatego, że mają to we krwi. Naukowcy współpracujący przy filmie zarzekają się, że jest on wierny historii i nie było niczyją intencją poniżanie Majów. (mim)
KONSOLA
Wielka gra
Ponad 6 mln osób kupiło już konsolę do gier Xbox produkowaną przez Microsoft. Do końca roku ich sprzedaż ma sięgnąć 10 mln egzemplarzy. Konsola oferowana jest w dwóch wersjach: Xbox 360 Core System z przewodowym kontrolerem oraz Xbox 360 System z bezprzewodowym kontrolerem i dyskiem twardym o pojemności 20 GB. Konsola współpracuje z telewizorami HDTV, można na niej również odtwarzać filmy, muzykę i oglądać zdjęcia z aparatu cyfrowego. W listopadzie 2006 r., w pierwsze urodziny Xboksa 360, w Stanach Zjednoczonych wystartował serwis Xbox Live Video Marketplace, który umożliwia posiadaczom konsoli wypożyczanie filmów przez Internet i ściąganie seriali na twardy dysk Xboksa. (MR)
Fot: Z. Furman, M. Stelmach
SKANDAL
Hitlerjugend w Warszawie
Młodzi chłopcy z Hitlerjugend prężyli się na widok najwyższych władz, gotowi służyć na każde skinienie. Mieli na sobie nienagannie skrojone bluzy, lśniły klamry na paskach z napisem "Blut und Ehre" (krew i honor). Roznosili napoje i drinki, sprawnie spełniali życzenia gości. Ale wśród zuchów z Hitlerjugend nie przechadzali się dostojnicy III Rzeszy, lecz ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski z żoną Jolantą, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marek Siwiec, prezes TVP Robert Kwiatkowski i producent filmowy, znany później z próby przekupstwa, Lew Rywin. W tak nieodpowiedzialny sposób 10 lat temu promowano w Polsce (w warszawskim kinie Skarpa) film Volkera Schlöndorffa "Król olch". Kiedy prezentowane teraz we "Wprost" zdjęcia zobaczył redaktor Agence France Presse, pomyślał, że to prawdziwa impreza młodych nazistów. W Niemczech coś takiego nigdy nie mogłoby się zdarzyć, bo zostałoby uznane za złamanie prawa i naruszenie konstytucji. W Polsce bez zastrzeżeń w tym niesmacznym spektaklu uczestniczyła głowa państwa.
Hitlerjugend (HJ) została założona w 1926 r. i afiliowana przy NSDAP. Była zorganizowana na wzór paramilitarny i funkcjonowała jako przybudówka Oddziałów Szturmowych (SA). Skupiała młodzież męską w wieku od 14 do 18 lat. HJ ćwiczyła młodych chłopców w strzelaniu, musztrze, przygotowywaniu i maskowaniu stanowisk strzeleckich itp. Pod koniec 1938 r. nadzór nad szkoleniem i wyposażeniem HJ przejęło SS. Pod koniec wojny członkowie HJ wstępowali do armii, w tym do frontowych oddziałów Waffen SS. W ostatnich miesiącach wojny HJ tworzyła własne bataliony niszczycieli czołgów. Hitlerjugend promowała kult silnej, zdrowej germańskiej rasy, uczyła odporności na ból i bezwzględności w dążeniu do celu. (ju)
MUNDUR HITLERJUGEND |
---|
|
CHIRURGIA
Najmniejszy bajpas
Pierwszą w Polsce operację wszczepienia bajpasów przeprowadzili u trzyletniego chłopca w Centrum Zdrowia Dziecka warszawscy kardiochirurdzy. Dr Zbigniew Juraszyński z Instytutu Kardiologii i kardiochirurg dziecięcy doc. Piotr Burczyński na bijącym sercu przeszczepili do mięśnia sercowego dziecka dwie tętnice o średnicy 1 mm. Operacje tzw. pomostowania aortalno-wieńcowego, jak nazywane są bajpasy, zwykle wykonuje się u dorosłych. Czasem trzeba je wykonać u dzieci dotkniętych wirusową chorobą Kawasaki (niszczącą drobne tętnice). Operowany chłopiec zachorował kilka miesięcy po narodzinach. Pierwszy zawał serca miał w wieku dwóch lat, do kolejnych dwóch doszło tuż przed operacją, gdy był do niej przygotowywany. (ZW)
TVN
O jednego fiuta za daleko
Jesteś palantem i masz małego fiuta" - tak Kazimiera Szczuka potraktowała Wojciecha Jagielskiego, co zakończyło karierę programu "Dwururka" w TVN, który oboje prowadzili. Kroplą przelewającą czarę goryczy okazały się żarty Jagielskiego z urody Szczuki. Szczuka stwierdziła, że zachowuje się on idiotycznie. Gdy mimo to Jagielski ciągnął wątek, usłyszał słynne już zdanie o "fiucie". Kierownictwo TVN w oficjalnym komunikacie o zawieszeniu "Dwururki" stwierdziło, że "współpraca prowadzących miała mankamenty". Wbrew temu Szczuka i Jagielski pojawili się jeszcze w talk-show Jacka Żakowskiego i Piotra Najsztuba w TV 4. Pokazali, że są w jak najlepszej komitywie: opowiadali o wspólnym wyjeździe do Wenecji, a Jagielski usiadł nawet Szczuce na kolanach. A potem przyznał, że naprawdę "ma małego fiuta".
KSIĄŻKA
Nasze polskie Wigilie
Macieja Rybińskiego, naszego redakcyjnego kolegę, felietonistę RMF FM Tomasza Olbratowskiego oraz ojca Jana Górę można i warto zaprosić na wigilijną wieczerzę. Mogą u nas gościć jako autorzy opowiadań w tomie "Nasze polskie Wigilie". Rybiński przedstawia historię narodzenia Jezusa jako sprawozdanie departamentu MSW zaniepokojonego działaniami Maluśkiego na rzecz zerwania przyjaźni między Judeą a Rzymem. Olbratowski proponuje przeniesienie Wigilii na okres poświąteczny, by uniknąć zamieszania wywołanego okresowym wzrostem aktywności kobiet. Inni autorzy prezentują mniej rewolucyjne koncepcje, ale również skłaniające do refleksji w tę szczególną noc. Książka wychodzi nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. (AS)
KOMIKS
Śmierć jak kromka chleba
Nastały dobre czasy dla komiksu historycznego. Po "Poznańskim czerwcu", "Księdzu Jerzym Popiełuszce" i "Solidarności" scenarzysta Maciej Jasiński oraz rysownicy Jacek Michaski i Andrzej Janicki zabrali się do przedstawienia pacyfikacji kopalni Wujek. Komiks pojawi się na półkach w 25. rocznicę grudniowej masakry. Dramaturgię wydarzeń ma podkreślać surowa, czarno-biała stylistyka, urozmaicana symbolicznymi czerwonymi akcentami. Komiks w mniejszym stopniu będzie przypominać fresk historyczny, skupi się raczej na dramacie zwykłych ludzi. Publikację wzbogacono o relacje świadków, komentarze historyków i zdjęcia archiwalne, a nawet słownik gwary śląskiej. (Gaja)
"WPROST" - TVP 2 - PR 1
święta w Londynie
Dla tysięcy "UEmigrantów" z Polski to będą pierwsze święta Bożego Narodzenia z dala od bliskich i od Polski. Dziennikarze telewizyjnej Dwójki, Jedynki Polskiego Radia i tygodnika "Wprost" pojechali do Wielkiej Brytanii i Irlandii sprawdzić, jak je spędzą. Efektem podróży jest reportaż Piotra Poraja Poleskiego, który zostanie wyemitowany 24 grudnia w Dwójce o 15.30, a seria audycji radiowych (przygotowanych przez Jana Gocela) pojawi się w pierwszym programie PR 26 grudnia między 10.00 a 18.00. Artykuł Andrzeja Szozdy ukaże się w następnym numerze "Wprost" - 18 grudnia.
Astolphe de Custine prawie 170 lat temu przemierzył Rosję rządzoną przez Mikołaja I. Efektem była książka "Listy z Rosji. 1839". 7 grudnia w podróż trasą de Coustine'a wybrał się Grzegorz Ślubowski, współpracownik "Wprost", dziennikarz Polskiego Radia. W styczniu 2007 r. w Programie I PR i we "Wprost" ukażą się reportaże z tej podróży. Na stronach www.wprost.pl już w tym tygodniu można przeczytać zapiski na blogu Ślubowskiego - "Śladami markiza de Custine'a". |
SKANER ŚWIAT
ARCHITEKTURA SIEDEM NOWYCH CUDÓW ŚWIATA |
---|
Wieża Eiffla, opera w Sydney i posąg Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro to kandydaci do nowej listy cudów świata. W ogólnoświatowym plebiscycie, który ma być rozstrzygnięty w lipcu przyszłego roku, spośród 21 obiektów zostanie wybranych siedem. Wśród propozycji znalazły się m.in. egipskie piramidy, jedyne budowle zachowane z grona siedmiu antycznych cudów świata. Do tej pory na konkurs napłynęło ponad 20 min głosów. Głosować można na stronie www.new7wonders.com (PB)
|
JEANE KIRKPATRICK (1926-2006)
Żelazna ambasador
Jeane Kirkpatrick była niezwykłą i wspaniałą osobą, o wielkich osiągnięciach zarówno w świecie nauki, jak i w twardej, realnej polityce administracji Ronalda Reagana - mówi "Wprost" Richard Perle, doradca Reagana, przyjaciel zmarłej w Waszyngtonie byłej ambasador USA przy ONZ. Była aktywną demokratką umiejącą pracować z republikanami, osobą szczerą i odważną. Promowała taką wizję polityki zagranicznej, w której wpływy i siła Stanów Zjednoczonych miały służyć promowaniu demokracji i walce z totalitaryzmem - podkreśla Richard Perle.
Jeane Kirkpatrick była najbardziej znaną i szanowaną ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku. Zasłynęła z twardego, racjonalnego podejścia do gremium, w którym panowała moda na antyamerykanizm i permisywny stosunek do lewicowych dyktatur. Jej znakiem rozpoznawczym - zarówno jako polityka, jak i naukowca, pisarki i publicystki - był antykomunizm. Cieszyła się wielkim zaufaniem Ronalda Reagana, należała do wąskiej, nieformalnej grupy najbliższych doradców prezydenta do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Komentując rok temu dla "Wprost" iracki konflikt, stwierdziła, że racjonalny Ronald Reagan nie podjąłby się tak źle rokującej inwazji.
HOLANDIA
Medale za bierność
Holenderski rząd uhonorował medalami żołnierzy służących w batalionie pokojowym ONZ w Srebrenicy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że z powodu bierności Holendrów doszło tam do masakry ludności muzułmańskiej. "Medale, które otrzymujecie, są dowodem na to, jak trudną misję pełniliście. Nie mieliście szans zapobiec tragedii" - powiedział Henk Kamp, holenderski minister obrony. Decyzja spotkała się z krytyką władz Bośni i Hercegowiny, które przekazały notę protestacyjną ambasadorowi Holandii. Oburzenia nie kryli też przedstawiciele rodzin ofiar masakry, którzy zorganizowali manifestacje w Hadze i Sarajewie. W lipcu 1995 r. słabo uzbrojony oddział holenderski, który miał bronić oblężonej enklawy, nie podjął działań przeciw wojskom serbskim dowodzonym przez gen. Ratko Mladicia. Po zajęciu miasta Serbowie zamordowali ponad 8 tys. muzułmanów. Raport Holenderskiego Instytutu Dokumentacji Wojny z 2002 r., obarczający holenderski batalion w Srebrenicy winą za współpracę przy czystkach etnicznych, doprowadził do dymisji rządu Wima Koka. (PB)
FILM
Rasista Gibson?
Mel Gibson znów podpadł. Jeszcze przed premierą filmu "Apocalypto" zarzuca mu się rasizm. Zarzuty podnieśli Gwatemalczycy, w większości potomkowie pokazanych w filmie Majów. Wystarczyły im kilkudziesięciosekundowe zapowiedzi tej produkcji, by stwierdzić, że starożytni Majowie zostali pokazani jako dzicy wojownicy, którzy wycinają się w pień tylko dlatego, że mają to we krwi. Naukowcy współpracujący przy filmie zarzekają się, że jest on wierny historii i nie było niczyją intencją poniżanie Majów. (mim)
KONSOLA
Wielka gra
Ponad 6 mln osób kupiło już konsolę do gier Xbox produkowaną przez Microsoft. Do końca roku ich sprzedaż ma sięgnąć 10 mln egzemplarzy. Konsola oferowana jest w dwóch wersjach: Xbox 360 Core System z przewodowym kontrolerem oraz Xbox 360 System z bezprzewodowym kontrolerem i dyskiem twardym o pojemności 20 GB. Konsola współpracuje z telewizorami HDTV, można na niej również odtwarzać filmy, muzykę i oglądać zdjęcia z aparatu cyfrowego. W listopadzie 2006 r., w pierwsze urodziny Xboksa 360, w Stanach Zjednoczonych wystartował serwis Xbox Live Video Marketplace, który umożliwia posiadaczom konsoli wypożyczanie filmów przez Internet i ściąganie seriali na twardy dysk Xboksa. (MR)
Fot: Z. Furman, M. Stelmach
Więcej możesz przeczytać w 50/2006 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.