Komiks
Film
Świat
Książki
- Kocia logika
Świat sefardyjskich Żydów, w którym ścierają się kabała i talmudyczna tradycja, to temat nienowy. Ale jak potraktować dzieło, w którym postacią spierającą się z rabinem, a nawet cytującą Biblię jest gadający kot? Jakby nie dość tego, opowieść o zwierzęciu, które pragnie mieć bar micwę, jest komiksem. "Kot Rabina" to kolejny po "Mausie" i "Niebieskich pigułkach" album wydawnictwa Post, który przeczy obiegowym opiniom o tym gatunku.
Formuła komiksu w sprawnych dłoniach artysty może się wznieść na poziom niedostępny innym gatunkom sztuki. Album Joanna Sfara jest tego przykładem. Uniwersalizm tej opowieści wykracza przy tym daleko poza kulturę żydowską, wszak wszędzie aktualna jest myśl: "Warto się zamknąć, jeśli taka jest cena szczęścia".
Film
- Pierwszy seks w Paryżu
Kiedy Isabelle przegrywa zakład z bratem, musi spełnić jego życzenie - stracić dziewictwo z amerykańskim studentem. Najnowszy film Bernarda Bertolucciego "Marzyciele" to opowieść o inicjacjach i fascynacjach zarówno seksem, jak i polityką - akcja rozgrywa się podczas studenckiej rewolty 1968 w Paryżu. Długie dysputy o Mao, wszechogarniające erotyczne napięcie między bohaterami, dziesiątki filmowych odwołań i aluzji - żaden element "Marzycieli" nie jest nowy, większość z nich znaleźć można nawet w starszych filmach Bertolucciego. Mimo to historię tę ogląda się nadzwyczaj dobrze - może to zasługa przekonującej gry młodych amantów, bardzo dobrych zdjęć, a może odstępstw od literackiego oryginału. Bowiem pierwowzór filmu, "Marzyciele" Gilberta Adaira, który właśnie ukazał się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, to naiwny hołd kontestacji lat 60., przez który ciężko przebrnąć.
Świat
- Rozpad atomowy
Przestaje istnieć Atomic Kitten - najpopularniejszy żeński zespół w Wielkiej Brytanii od czasów Spice Girls. Dziewczyny uciekają ze sceny równie szybko, jak na nią wskoczyły. Pięć lat temu debiutancka piosenka Atomowych Kociaków "Right now" trafiła do pierwszej dziesiątki brytyjskich singli. Od tamtej pory często okupowały listy przebojów, a jeszcze częściej okładki kolorowych magazynów. Dlaczego więc doszło do rozpadu grupy? Powód jest w zasadzie błahy - dwuletni syn jednej z artystek, Natashy, któremu mama postanowiła poświęcać więcej czasu. Pozostałe dziewczyny zastanawiają się nad solowymi karierami. Choć zapowiedziały, że już nigdy nie pojawią się razem na scenie, to pod koniec marca zaczynają wspólną pracę nad ostatnim albumem "Greatest Hits".
Książki
- Rodowody niepokornych
"Gdy kiedyś w zaświatach zbierze się rada familijna Słonimskich i gdy poważni ludzie nauki spytają, co zdziałałem dla dobra ludzkości, niewiele będę miał na swoją obronę" - pisał Antoni Słonimski, wspominając osiągnięcia swych wybitnych przodków. Pradziad poety Abraham Stern był prekursorem cybernetyki, dziadek (pochodzący z Białegostoku) - wybitnym matematykiem, astronomem i wynalazcą. Pełna anegdot "Saga rodu Słonimskich" Janiny Kumanieckiej jest tak barwna jak dzieje Słonimskich - naukowców, kompozytorów, poetów. Równie zasobny w wybitne umysły, jak ród Słonimskich, był Krzemieniec, którego losy opisał Ryszard Przybylski. "Krzemieniec. Opowieści o rozsądku zwyciężonych" to przede wszystkim historia słynnego liceum, którego progi przestąpili m.in. Juliusz Słowacki i Antoni Malczewski. Dzięki niepokorności krzemienieckich intelektualistów polskość miała swą ostoję, mimo że kraju nie było na mapie. - Berberyjska finezja
Lato w środku zimy, i to lato w Tunezji - takie wrażenia wynosimy z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Kraj, na co dzień znany turystom jedynie z plaż i hoteli, pokazuje, jak bogate ma tradycje w dziedzinie rękodzieła artystycznego. Na wystawie można podziwiać wazy, misy, glazurowaną ceramikę nawiązującą do średniowiecznej ceramiki arabskiej z Andaluzji. Naczynia zdobione są finezyjnymi arabeskami i ozdobnymi napisami. Jest tu również ceramika sięgająca korzeniami tradycji berberyjskiej, której zdobienia przywodzą na myśl naczynia ze starożytnego Egiptu. Choć Berberowie należą do najstarszych mieszkańców północnej Afryki, a ich językiem mówi dzisiaj prawie 7 milionów osób, to tradycja ręcznego wykonywania ceramiki zanika. Odwiedzający Tunezję, nie znając się na tym, co najbardziej wartościowe, chętniej kupują pamiątkarską masówkę. Po obejrzeniu wystawy przyszłemu turyście nie grozi już sytuacja, że podczas pobytu na targu pomyli oryginalne berberyjskie cacka z masową tandetą.
Bestsellery Wprost |
---|
Płyty - muzyka klasyczna |
|
Bestsellery Wprost |
---|
Książki - fantastyka |
|
Więcej możesz przeczytać w 6/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.