Nowe rozwiązanie umożliwia naprawienie sądowych krzywd, a z drugiej strony – sprzyja wydłużaniu się w nieskończoność postępowań sądowych oraz wznawianiu spraw nawet sprzed 20 lat. Mimo sporego zainteresowania ze strony obywateli eksperci nadal widzą więcej wad skargi nadzwyczajnej niż jej zalet.
Przesłanki wniesienia skargi
Skarga nadzwyczajna jest środkiem subsydiarnym, przysługuje jedynie wtedy, gdy nie zachodzi możliwość uchylenia lub zmiany orzeczenia w drodze innego rodzaju nadzwyczajnych środków zaskarżenia. Można ją wnieść od kończącego postępowanie prawomocnego rozstrzygnięcia sądu powszechnego lub wojskowego, jeżeli jest to niezbędne dla zapewnienia praworządności oraz sprawiedliwości społecznej, a orzeczenie narusza konstytucyjne zasady wolności i prawa człowieka. Skarga może zostać wniesiona, gdy orzeczenie rażąco narusza prawo lub gdy zachodzi oczywista sprzeczność zebranego w sprawie materiału dowodowego z ustaleniami sądu. Wprowadzone rozwiązanie może zatem służyć do zakwestionowania prawie każdego prawomocnego orzeczenia sądowego. Skorzystanie z nowego instrumentu nie jest możliwe w przypadku postanowienia o przysposobieniu, wyroku ustalającego nieistnienie małżeństwa, jego unieważnienie bądź rozwód, gdy chociaż jedna ze stron po jego uprawomocnieniu zawarła nowy związek małżeński. Skarga nie może być także wniesiona w sprawach wykroczeń i nadużyć skarbowych. Jeżeli zostanie złożona w sprawie, w której wcześniejrozpoznawana była kasacja lub skarga kasacyjna, to wówczas nie będzie można jej oprzeć na wcześniejszych zarzutach.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.