Trudno wyobrazić sobie medycynę estetyczną bez laserów. Co się zmieniło, od czasu ich pojawienia się w medycynie estetycznej?
Na początku były lasery biostymulujące, które działały przeciwzapalnie, nie dając namacalnych efektów. Potem pojawiły się lasery dwutlenkowo-węglowe i erbowe, które uszkadzały powierzchnię skóry i wywoływały powolny odrost zdrowej skóry. Były obarczone wysokim ryzykiem trudnego gojenia. Lasery zamykające naczynia i stosowane do trwałego usuwania owłosienia stanowiły naturalną konsekwencję rozwoju laseroterapii. Po jakimś czasie firma Solta opracowała system fraxel, czyli laser do odmładzania skóry oraz leczenia blizn i przebarwień z minimalnym czasem rekonwalescencji i dobrym profilem bezpieczeństwa. Fraxel pozwalał na mikrouszkodzenia skóry, które stymulowały produkcję kolagenu i inne procesy naprawcze przy zachowaniu wysepek nieuszkodzonej skóry, które odpowiadały za ekspresowe gojenie. Po zabiegu fraxelem pacjentki przez cztery do siedmiu dni miały widoczne zmiany w postaci obrzęku, zaczerwienienia i strupków. Po kilkunastu latach od wprowadzenia fraxela pojawiły się pierwsze lasery z technologią pikosekundową.
Czym jest ta technologia?
To rodzina laserów o niezwykle krótkim czasie trwania impulsu energetycznego o bardzo dużej mocy. W konsekwencji jest to urządzenie, za pomocą którego można uzyskać te same efekty co w zabiegach laserami frakcyjnymi, ale bez rekonwalescencji! Mikrouszkodzenia nie są wywoływane ciepłem, ale zimną falą uderzeniową. Nie ma oparzeń skóry, nie pojawiają się obrzęki ani strupki, a pacjentka może wrócić do pracy tego samego dnia. Zabieg jest niemalże bezbolesny. Do tego stopnia, że przestaliśmy stosować przedzabiegowe maści znieczulające.
Czytaj też:
Domowe sposoby na siniaki i stłuczenia
Czym się wyróżnia Cutera Enlighten 3? Jakie ma zastosowania?
Moim zdaniem to w tej chwili najlepiej wykonany laser pikosekundowy na rynku. Pozwala na wykonywanie zabiegów odmładzających bez bólu i rekonwalescencji. Jest skutecznym rozwiązaniem problemu tatuaży oraz niezastąpionym narzędziem w walce z przebarwieniami właściwie każdego typu.
Usuwanie tatuaży nie jest łatwym procesem, zwłaszcza jeśli mówimy o niektórych kolorach...
Lasery pikosekundowe mają ogromną moc, z którą rozbijają cząstki atramentu na drobinki mniejsze od wielkości komórek żernych organizmu. Te z kolei pochłaniają rozbity barwnik i usuwają z miejsca, gdzie wcześniej był tatuaż. Dzięki tej technologii udało się zmniejszyć liczbę zabiegów o połowę. Niestety, w przypadku opornych tatuaży może to nadal oznaczać 10 zabiegów. Enlighten ze względu na dostępne wiązki laserowe o różnych długościach fali może usuwać niemal wszystkie kolory tatuaży, a okres rekonwalescencji jest umiarkowany.
Co z rozstępami? Wiele kobiet uważa, że nie ma metody, która pozwoli skutecznie się uporać z tym problemem.
Rozstępy to blizny powstałe w wyniku rozciągania skóry. Są bardzo trudne w terapii, zwłaszcza że większość pacjentów trafia do kliniki z rozstępami starymi, ponadrocznymi, które z zasady są oporne na leczenie. Do tej pory najlepszą metodą terapeutyczną były lasery frakcyjne CO 2, stymulujące produkcję kolagenu w obrębie rozstępu. Niestety stałym elementem tego leczenia są przebarwienia pozabiegowe, utrzymujące się co najmniej przez sześć miesięcy. Enlighten jest bardziej skutecznym urządzeniem, a jednocześnie nie pozostawia po zabiegu żadnych niepożądanych śladów.
Czytaj też:
Jak usunąć żółty nalot od papierosów na palcach?
Obawy przed laseroterapią to głównie strach przed bólem. Jak to wygląda w przypadku Cutera Enlighten 3?
Enlighten jest pierwszym laserem z technologią frakcyjną, który nie daje dolegliwości bólowych. Leczenie odmładzające i przeciwprzebarwieniowe nie wymaga stosowania żadnych znieczuleń! Wyjątkiem jest leczenie tatuaży, które niestety jest nieprzyjemne.
Rozmawiała
Katarzyna Białek
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.