Dzięki wykorzystaniu metod i sprzętu zgodnie z najnowszymi trendami i aktualną wiedzą okulistyczną pacjenci mogą wykonać u nas dokładne badanie okulistyczne już w wersji podstawowej. Obejmuje ona: badanie wzroku, dobór okularów, pomiar ciśnienia śródgałkowego, pomiar grubości rogówki, a także ocenę dna oka, ocenę drożności dróg łzowych, badanie pola widzenia. Diagnostykę można rozszerzyć o OCT i USG gałek ocznych w prezentacji A, B, UBM. Dzięki takim możliwościom nasi pacjenci szybko zyskują wiedzę o stanie swoich oczu, zarówno jeśli chodzi o podstawowe dolegliwości, takie jak zaburzenia widzenia, suchość oczu, trudności w pracy z komputerem, uporczywe łzawienie, jak i tę dotyczącą diagnostyki i leczenia choroby siatkówki, zaćmy, jaskry, plamki żółtej, nowotworów gałki ocznej oraz oceny stanu gałki ocznej po przebytych urazach. Nowoczesna diagnostyka okulistyczna to oczywiście gabinet OCT i USG.
OCT
Optyczna koherentna tomografia dna oka to szybkie badanie siatkówki oka z oceną jej mikrostruktury, czyli komórek nerwowych i włókien nerwowych. Badanie jest przydatne w rozpoznawaniu i monitorowaniu wielu chorób siatkówki, np. AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, a także w stanach zapalnych czy zaburzeniach krążeniowych współistniejących z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym. Do oceny przedniego odcinka oka stosuje się tzw. SL-OCT. To optyczna koherentna tomografia połączona z lampą szczelinową, taką jak w podstawowym badaniu okulistycznym. Nasz aparat SL-OCT dokonuje automatycznie pomiarów przedniego odcinka oka. Ocenie podlegają: kształt, wielkość i grubość rogówki, tęczówka, szerokość kąta przesączania oraz głębokość komory przedniej z możliwością oceny zwężenia kąta przesączania, zależnie od warunków oświetlenia. Mówimy wtedy o dynamicznym badaniu kąta przesączania. Jest to pomocne w diagnostyce, leczeniu i monitorowaniu jaskry, ocenie cyst lub guzów na tęczówce oraz skuteczności zabiegów. Obie metody są bardzo przydatne, a ich dodatkowymi zaletami są: szybkość, dokładność i powtarzalność pomiaru. Nie wymagają znieczulenia oka.
USG
Niebolesna metoda badania gałki ocznej i oczodołu przy wykorzystaniu ultradźwięków. Umożliwia zbadanie struktur wewnątrz gałki ocznej przy nieprzejrzystych ośrodkach optycznych, np. bielmie rogówki, zmętnieniu soczewki. Badanie wykonuje doświadczony lekarz okulista za pomocą aparatu wyposażonego w sondy do prezentacji A, B lub UBM.
Prezentacja A
Najprostszy rodzaj badania USG, którego używa się do pomiaru biometrii, czyli długości gałki ocznej. Wykorzystywany do monitorowania wad wzroku, ale także wykrywania guzów wewnątrzgałkowych oraz wyliczania mocy sztucznej soczewki wszczepianej do oka po usunięciu zaćmy.
Prezentacja B
Pomaga ocenić anatomiczną budowę gałki ocznej i oczodołu. Pozwala na określenie ich zaburzenia wynikającego z rozwojowych zmian chorobowych oraz zmian urazowych lub pooperacyjnych. Szczególnie przydatna w ocenie ciała szklistego w odłączeniu tylnym, zmianach zwyrodnieniowych, krwotokach i stanach zapalnych. Pomaga ocenić stan siatkówki i wykluczyć trakcje szklistkowo-siatkówkowe (miejsca pociągania siatkówki przez ciało szkliste, co może grozić jej odwarstwieniem). Przydaje się też do oceny guzów naczyniówki oraz garbiaków twardówki.
UBM – ultrabiomikroskopia
Badanie z wykorzystaniem ultradźwięków o wysokich częstotliwościach, przydatne w analizie struktur aparatu ochronnego oka i przedniego odcinka gałki ocznej, tj.: spojówki, rogówki, komory przedniej, tęczówki, kąta przesączania, soczewki i ciała rzęskowego. Ma zastosowanie w diagnostyce jaskry, monitorowaniu stanów po zabiegach operacyjnych i urazach gałki ocznej. Zapraszamy do SPSR na spotkanie z nowoczesną okulistyką.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.