Czy otyłość to tylko defekt estetyczny?
To choroba. Chory powinien być objęty kompleksową opieką lekarską.
Co grozi, jeśli pacjent nie będzie się leczył?
Miażdżyca, która powstaje przy przekarmianiu i zwiększa ryzyko zgonu na skutek wylewu, udaru czy zawału serca. Poza tym cukrzyca, nadciśnienie, zmiany zwyrodnieniowe stawów, dolegliwości kręgosłupa, a nawet niektóre nowotwory. Warto zadbać o to, żeby obniżyć masę ciała.
Zapewnia pani pacjentom profesjonalną kompleksową opiekę. Na czym ona polega?
Uczę pacjentów zdrowego stylu życia.
Od czego rozpoczyna się leczenie?
Od diagnostyki. Wykonujemy pełne badanie przedmiotowe, dwa pomiary masy i składu ciała, pomiar obwodów, ale także inne badania, w tym krwi i ocenę czynności serca. Ważny jest wywiad lekarski dotyczący odżywiania i stylu życia chorego, a także wywiad rodzinny.
Czytaj też:
Ta dieta może mieć fatalny wpływ na życie seksualne
Badania już są – i co dalej?
Ustalamy dobowe zapotrzebowanie energetyczne pacjenta. Mówiąc prościej: oceniam, ile dany pacjent powinien jeść, żeby schudnąć. Chory dostaje też zalecenia – nie tylko dietetyczne.
Jakie jeszcze?
Często pacjenci kładą się spać o drugiej, trzeciej nad ranem. A im później po godz. 12 idziemy do łóżka, tym gorzej, bo zmniejsza się wydzielanie hormonów wytwarzanych podczas snu. To prowadzi do stopniowego wyczerpania sił organizmu, zwiększa skłonność do tycia i wielu chorób. Pilnuję też, by pacjenci pili odpowiednią ilość płynów – 2,5 lub więcej litra dziennie. Woda jest potrzebna nie tylko nerkom i skórze – odwodnione bywają nawet dyski czy chrząstki. A jeśli ktoś ma skłonności do tycia i pije za mało wody, jego procesy metaboliczne zwolnią. Ruch do leczenia włączamy powoli, mówimy, jakiego rodzaju wysiłek może wykonywać pacjent na danym etapie i stopniowo zwiększamy jego ilość.
A leki?
Mamy już lek, na który musieliśmy czekać wiele lat. Stosuje się go pod ścisłym nadzorem lekarza. Byłby przydatny w większości przypadków, ale nie wszystkim możemy go podać. Wykorzystujemy też leki przeciwcukrzycowe i inne, które u części u pacjentów są skuteczne w terapii otyłości, a także leki działające ośrodkowo – na zmniejszenie apetytu.
Czytaj też:
Szok! Palenie papierosów sprzyja tyciu
Na co jeszcze zwraca pani uwagę?
Na skórę. Często pacjenci uważają, że powinni zacząć dbać o nią dopiero wtedy, gdy już schudną. To złe myślenie. Powinniśmy dbać o ciało niezależnie od tego, czy się odchudzamy, czy nie. Ale szczególnie w czasie odchudzania należy wzmacniać zabiegami obkurczanie skóry i pozbywać się uporczywych depozytów tłuszczowych. A w innym razie bez zabiegów, kiedy schudniemy, zostanie nam worek ze skórą, i co wtedy robić? Tylko chirurg?
Widzę tajemnicze urządzenia…
Innowacyjne urządzenie ze skafandrem to Cosmosoft – technologia wolnozmiennego impulsowego pola magnetycznego. Umożliwia pozbycie się najtrudniejszej do spalenia tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. Nie tylko podskórnej, ale też najniebezpieczniejszej dla zdrowia trzewnej, która znajduje się między narządami. Działa także przeciwbólowo i regenerująco na stawy i kręgosłup, przyczynia się do poprawy płodności u kobiet i mężczyzn. Wieża na kółkach to Venus Legacy – bardzo skutecznie działające urządzenie, które wykorzystuje multipolarną falę radiową do wyszczuplenia sylwetki i ma działanie liftingujące, niweluje cellulit, ujędrnia skórę twarzy i ciała. Przypominający robota Scizer to najnowsza odsłona technologii skoncentrowanych ultradźwięków. Został stworzony do zwalczania większych depozytów tkanki tłuszczowej i cellulitu. Przynosi efekty już po jednym zabiegu, w sposób nieinwazyjny redukując tkankę tłuszczów i modelując sylwetkę. Proshock ice – to urządzenie do redukcji miejscowej tkanki tłuszczowej oraz cellulitu włóknistego i obrzękowego.
Ile kilogramów zrzucili już pani pacjenci?
Łącznie to już ponad kilkanaście ton.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.