Błysk z głębi wszechświata
Pierwszy błysk gamma zaobserwował wysłany niedawno w kosmos teleskop Integral, zbudowany przez Europejską Agencję Kosmiczną przy udziale polskich astronomów. Pochodzenie tych błysków jest największą zagadką astrofizyczną ostatnich lat. Przypuszcza się, że niezwykle potężne wybuchy energii powstają podczas eksplozji gwiazd przekształcających się w czarne dziury. Integral potrafi zlokalizować miejsce wybuchu gamma w ciągu 10 sekund. Szybkość jest ważna, bo wybuch trwa około 100 sekund.
Jego blask dociera do nas z głębi wszechświata, z czasów gdy był on znacznie młodszy, niż jest dziś. Naukowcy z Centrum Astronomicznego PAN opacowali część oprogramowania teleskopu Pracami polskich uczonych kierował prof. Andrzej Zdziarski.
(BK)
Terapia ecstasy
Zażywanie ecstasy może zredukować nie kontrolowane ruchy rąk i nóg związane z chorobą Parkinsona - przekonują naukowcy z University of Manchester w Wielkiej Brytanii. Dr Jonathan Brotchie i jego współpracownicy prowadzili badania na małpach cierpiących na tę chorobę. Zwierzęta otrzymywały codziennie dawki L-dopy, preparatu od kilku lat stosowanego w leczeniu choroby Parkinsona. Jednym ze skutków ubocznych jego zażywania są powtarzające się nie kontrolowane ruchy kończyn. Podanie zwierzętom MDMA (ecstasy) sprawiło, że te ruchy ustały bądź zostały znacznie zredukowane.
(PG)
Jak dogadywali się praludzie
Narzędzia odnalezione podczas wykopalisk w wapiennym kamieniołomie w stanie Karnaka w Indiach pozwalają sądzić, że praludzie potrafili planować. Michael Petraglia, archeolog z Cambridge University, twierdzi, że to stanowisko archeologiczne może liczyć nawet milion lat. Ludzie pierwotni sprowadzali do kamieniołomu bazaltowe młoty. Używali ich do odłupywania i formowania skał wapiennych. Najpierw co najmniej dwie osoby musiały dźwignąć wapienną płytę i rozłupać ją. Michael Petraglia na tej podstawie wnioskuje, że praludzie pracowali w grupach i umieli się porozumiewać.
(AB)
Mała czarna bez cukru
U ludzi pijących dużo kawy prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2 jest dwukrotnie mniejsze niż u osób nie doceniających walorów małej czarnej - przekonują naukowcy z Holandii. Konkluzja, do której doszli, jest o tyle kontrowersyjna, że wcześniejsze badania wykazały, iż kofeina wpływa na obniżenie wrażliwości organizmu na działanie insuliny, hormonu przyjmowanego terapeutycznie przez diabetyków.
(PG)
Więcej możesz przeczytać w 47/2002 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.