Książka
Płyta
Wystawa
Teatr
- Pisać każdy może
Początek jak z Musierowicz: nastolatka ma kłopoty w szkole i nieporozumienia w domu. Ale za chwilę pojawia się wątek niewyjaśnionego morderstwa, rodzinnej tajemnicy, wreszcie widmo zemsty. I mamy hybrydę. Ani to romans dla licealistek, ani kryminał dla dorosłych. Autorka, blisko 50-letnia nauczycielka, próbuje przemówić głosem smarkuli, ale nie bardzo jej to wychodzi. Na obwolucie znajdziemy wypowiedź psychologa Andrzeja Samsona, samozwańczego autorytetu w dziedzinie literatury. Poleca powieść ze względu na nietypowość i "psychologię rysowaną subtelną kreską". Jak na złość, psychologii tu niewiele, a jeśli już, to w pakiecie podstawowym - bohaterka po prostu myśli i czuje. "Mogę pisać dalej, bo tak naprawdę to prosta praca" - wyznaje autorka. Praca może i prosta, ale ktoś to jeszcze musi przeczytać.
Marta Sawicka
Grażyna Bąkiewicz: "Stan podgorączkowy", Prószyński i S-ka 2003 r.
Płyta
- 150 razy Republika
Czternastopłytowy zbiór "Republika: Komplet", zawierający niemal 150 utworów, to epitafium dla Grzegorza Ciechowskiego. Wydanie tych płyt uświadamia stratę, jaką poniosła polska muzyka. Większa część "Kompletu" to reedycje - od słynnego debiutu "Nowe sytuacje" po wydaną już po śmierci Ciechowskiego "Ostatnią płytę". Dodatkiem do zestawu są dwa krążki: "Demo" - z próbnymi wersjami piosenek z lat 1983 i 1985 oraz "Roskilde" - z zarejestrowanym koncertem Republiki na słynnym festiwalu w Danii w 1984 r. Pozostaje tylko czekać na swoisty suplement, czyli zestaw pozostałych płyt Ciechowskiego wydawanych m.in. jako Obywatel G.C. czy Grzegorz z Ciechowa.
Kamil Śmiałkowski
"Republika: Komplet", Pomaton EMI 2003 r.
Wystawa
- Zaklinacz snów
Akademie plastyczne uczą młodych artystów takich manier, które nie pozwalają później na funkcjonowanie na rynku sztuki - mówi "Wprost" Tomasz Sętowski. 42-letni częstochowianin, na szczęście, sam nie dał się zmanierować i dziś należy do wąskiego grona polskich malarzy, którym udało się stworzyć własny, rozpoznawalny w świecie styl. Na największych na świecie targach sztuki w Nowym Jorku - Artexpo - Sętowski ma własne stoisko pod nazwą "Muzeum wyobraźni". Jego obrazy prezentują nowojorskie galerie, a niedawno w Las Vegas zorganizowano mu indywidualną wystawę. Sztukę Sętowskiego można zaliczyć do szeroko rozumianego surrealizmu. Muza wydała właśnie album z 80 kolorowymi reprodukcjami obrazów, rysunków i rzeźb Sętowskiego, a w rodzinnym mieście artysty można się przekonać, jak wygląda założone przez niego Muzeum Wyobraźni.
Łukasz Radwan
Muzeum Wyobraźni, Częstochowa, ul. Oławska 2, tel. (34) 366 66 28, czynne w piątki 10.00-18.00
Teatr
- Zbrodnia doskonała
Kabarecik Olgi Lipińskiej przeniesiony do Paryża lat 30. XIX wieku, z nadal nieznośnym kabotynem Panem Piotrusiem (Fronczewskim) w roli głównej. Tak w jednym zdaniu można streścić nowe przedstawienie stołecznego teatru Ateneum. Spektakl jest sukcesem, bo choć sztuka Schmitta skrzy się niewybrednym dowcipem, nie nuży i publiczność często wybucha szczerym śmiechem. Jest też jednak klapą, bo nie wiadomo, gdzie kończy się opowieść z życia tandetnego teatrzyku, a gdzie zaczyna efekt pracy jednego z najbardziej renomowanych polskich teatrów. Czy aktorzy (Ewa Wiśniewska, Magdalena Wójcik i Krzysztof Tyniec) wdzięczą się do widzów, bo tak robili ich przedwojenni koledzy po fachu? Czy też reżyser doszedł do wniosku, że ma być śmiesznie, a reszta jest nieistotna i w hołdzie dawnemu brakowi reżyserii obmyślił tylko wejścia i wyjścia? Przedłużeniem celowo niechlujnej scenografii są skrzypiące fotele na widowni oraz lura sprzedawana w bufecie zamiast kawy. Przestępstwo popełnione w gmachu przy Jaracza polega na tym, że zabito zgrabną bulwarówkę, w której aktorzy mogli opowiedzieć o samych sobie.
Jacek Melchior
Eric-Emmanuel Schmitt: "Frederick, czyli Bulwar Zbrodni", reżyseria Wojciech Adamczyk, teatr Ateneum, Warszawa, premiera w listopadzie 2003 r.
Więcej możesz przeczytać w 48/2003 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.