Europa
Polska
Wakacyjna czytelnia
Kino
Świat
- Malarstwo, film
- 28 czerwca - 30 sierpnia, "Dali. Kultura masowa", Madryt (Hiszpania). Reprezentatywna ekspozycja dorobku genialnego szaleńca w setną rocznicę jego urodzin. Na wystawę złożyły się filmy Salvadora Dalego, zaprojektowane przez niego przedmioty użytkowe oraz prace plastyczne.
- Muzyka
- 26 lipca, Dido, Berlin (Niemcy). Utalentowana brytyjska wokalistka promuje drugi w karierze, wydany po czterech latach od debiutu, platynowy już album "Life For Rent".
- 24 lipca - 31 sierpnia, Festiwal muzyki klasycznej i opery, Salzburg (Austria). Największy i najbardziej uznany festiwal tego rodzaju. W programie występy kilkudziesięciu orkiestr i zespołów z całego świata.
Polska
- Muzyka
- 30-31 lipca, IX Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "Jazz w lesie", Sulęczyno. Gwiazdą imprezy będzie mieszkający w Krakowie brytyjski skrzypek Nigel Kennedy. Zagrają z nim Jarosław Śmietana (gitara), Adam Czerwiński (perkusja) i Joachim Mencel (piano).
- 31 lipca, X Międzynarodowy Letni Festiwal "Jazz Na Starówce", Warszawa. Na Rynku Starego Miasta z premierowym projektem "Dream Team" wystąpi międzynarodowe trio w składzie: Leszek Możdżer (Polska), Lars Danielsson (Szwecja) i Zohar Fresco (Izrael).
- Teatr
- 31 lipca - 8 sierpnia, VIII Festiwal Szekspirowski, Trójmiasto. W programie 15 przedstawień szekspirowskich z całego świata, w tym nagrodzony Złotym Yorickiem (za najlepszą inscenizację Szekspira) spektakl "Ryszard III" Teatru Nowego w Poznaniu, a także warsztaty teatralne i plastyczne, konferencja naukowa, panel dyskusyjny, wystawy i koncert.
Wakacyjna czytelnia
- "Cudowne lata pod psem"
Michal Viewegh
Świat literacki
Kvido, główny bohater i przyszły pisarz, przychodzi na świat tuż po przedstawieniu "Czekając na Godota". "Godot! Godot"- woła publiczność na widok lekarzy odbierających poród. Towarzysz S�perk po upadku komunizmu próbuje strzelić sobie w łeb. Niefortunny strzał powoduje tylko chwilową utratę słuchu. To tylko nieliczne z czeskich opowieści. Lektura w miejscach publicznych ryzykowna ze względu na nagłe ataki śmiechu. - "Wyprawy na koniec Świata"
oprac. Beata Pawlikowska
National Geographic
Fin del mundo, czyli koniec świata - taki napis wita przybyszów w Ushuaia, najbardziej wysuniętym na południe miasteczku świata. Polscy podróżnicy postanowili jednak na własną rękę odkryć kres naszej malowniczej planety. Barwne relacje z wypraw do Mongolii, krainy Inków, Eskimosów czy w soczyste lasy Amazonii ilustrują równie kolorowe i fascynujące zdjęcia. - "Śmieszni kochankowie"
Mariusz Cieślik
W.A.B.
Cieślik, dotychczas recenzujący cudze pisarstwo, sam poddaje się ocenie. I wypada całkiem nieźle. Debiutancki zbiór krótkich i dynamicznych opowiadań nie pozbawiony jest literackiej wprawy i poczucia humoru. Opowieści są różnorodne, stąd rada: aby się nie zrazić do całości, lepiej ominąć pierwszą historię.
Kino
- Z "Wprost" na "Osadę"
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, co tym razem wymyślił twórca "Szóstego zmysłu" i "Znaków" M. Nighta Shyamalana, może - dzięki tygodnikowi "Wprost" i Forum Film - przed premierą obejrzeć film "Osada". W pięciu miastach Polski (Gdańsk, Katowice, Kraków, Warszawa i Wrocław) 11 sierpnia odbędą się specjalne pokazy dla naszych czytelników. Pierwszych sto osób z każdego miasta, które wyślą SMS-a (koszt 1,22 zł brutto) pod numer 7101, otrzyma dwuosobowe zaproszenia na "Osadę". Szczegóły dotyczące pokazów i treści SMS-a na stronach www.wprost.pl.
Świat
- Ciuchy w wielkim mieście
Ubranie jako obiekt sztuki oraz pierwsza i podstawowa forma komunikacji - taka jest idea wystawy "Metro" w stołecznej Zachęcie. - W metropoliach, gdzie co dzień mijamy setki anonimowych osób, ubranie jest praktycznie jedynym językiem, którym porozumiewamy się z otoczeniem - mówi Marcin Fedisz, który wraz z Piotrem Nawarą jest autorem projektu "Metro" (do 29 sierpnia). Oprócz ubrań chcieli oni pokazać klimat współczesnej metropolii: mieszaninę zachwytu i lęków. Ten klimat oddaje pięć filmów wideo wyświetlanych na wystawie. Grający w nich aktorzy noszą stroje polskich projektantów, a każda ze scenek rozgrywa się w tytułowym metrze, które jest symbolem aglomeracji. Druga część wystawy to sala z dziesięcioma manekinami ubranymi w kreacje naszych najlepszych projektantów, m.in. Arkadiusa, Gosi Baczyńskiej i duetu Paprocki & Brzozowski. W maju ta wystawa, pod nazwą "Metropolen", była prezentowana w Instytucie Polskim w Berlinie.
- Niemcy byli zdziwieni, że w Polsce istnieje moda i design, a nie tylko żubry, krakowianki i oscypki - mówi Marcin Fedisz.
Bestsellery Wprost |
---|
Literatura dzieciĘca |
|
Bestsellery Wprost |
---|
CD - muzyka rock |
|
Więcej możesz przeczytać w 31/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.