Kino
Wystawa
Książki
- Sarmaci Okrągłego Stołu
Król Artur", starający się nawiązać równocześnie do tradycji klasycznego "Excalibura" i głośnego "Gladiatora", to kolejny okaz kina wykorzystujący popularność "Władcy Pierścieni". Mroczna atmosfera Brytanii w piątym wieku, dobrze pokazane bitwy o Mur Hadriana, Rzymianie, Piktowie i Sasi układają się w interesującą mozaikę. Trzeba tylko mieć spory dystans do historii, by bez nerwowego chichotu zaakceptować opowieść, w której Artur jest rzymskim oficerem, Merlin i Ginewra należą do plemienia Piktów, a słynni rycerze okrągłego stołu - Lancelot, Galahad, Tristan czy Gawain - to waleczni Sarmaci w służbie Rzymu.
Kamil Śmiałkowski
"Król Artur", reż. Antoine Fuqua, Forum Film 2004 r.
Wystawa
- Recykling w Quebecu
Dwudziestu Kanadyjczyków, a właściwie quebekczyków, chce zdobyć swoją sztuką serca Polaków, a właściwie krakusów. Robią to za pomocą odpadków ponowoczesnego świata. Na oko obiekty łączy brak formy i banał, ale według przenikliwych organizatorów, istotą są "próby samookreślenia się jako mniejszości frankońskiej". W pierwszej sali króluje fotografia (portrety osób w różnym wieku), w kolejnych - obiekty przestrzenne z przewodnim motywem muchy. Są też instalacje wideo i zdjęcia z performance'u, które mówią, że artysta do powiedzenia ma niewiele. Jest i malarstwo olejne unowocześnione tematem... motoryzacyjnym. Jeden z autorów, Patrick Altman, zajmuje się "krytyką muzeum jako instytucji utrudniającej widzowi kontakt ze sztuką". Należy go poprzeć, wszak zamiast sztuki w bunkrze prezentowane są kartony, butelki i druty. A może jest to jakiś pomysł na opustoszałe galerie sztuki współczesnej - zacząć składować w nich śmieci? Nikt by tej zmiany nawet nie zauważył, a pożytek byłby podwójny.
Marta Sawicka
miasta stare/ sztuka nowa; quebec-kraków, Bunkier Sztuki, Kraków, 7 lipca - 8 sierpnia 2004 r.
Książki
- Fizjozabawy
Gdy zaufanie do polskich psychologów spada, gdańskie wydawnictwo jedynie ten stan pogłębia. Oto oświecony Francuz daje receptę, jak przywrócić zachwyt nad światem. W tym celu prezentuje ponad sto minidoświadczeń, których większość może prowadzić do trwałych uszkodzeń zarówno psychicznych (oglądać ptasie zwłoki; w myślach zabijać ludzi), jak i fizycznych (brać prysznic, mając zamk-nięte oczy; zasnąć na brzuchu, w słońcu).
Do tytułu wdarło się przekłamanie - z filozofią książka nie ma nic wspólnego, za to dużo z fizjologią.
Marta Sawicka
Roger-Pol Droit "101 zabaw filozoficznych", Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2004 r. - Czeska arkadia
Z tego, co robiłem, pisanie jest najtrudniejsze. Wydaje mi się cięższe od górnictwa". Autor tych słów wie, co mówi. Jako nastolatek pracował w kopalni, potem był trenerem i dziennikarzem sportowym. W 1964 r., podczas zimowych igrzysk, Pavel zobaczył diabła i trafił do domu wariatów. Antidotum na szaleństwo było pisarstwo. Jego autobiograficzne teksty nie noszą jednak znamion choroby. Liryczne i arkadyjskie, mimo braku dynamicznej akcji potrafią wciągnąć od pierwszych stron. Obok tytułowego taty bohaterem jest tu głównie przyroda: "kolorowe łąki, po których latają brzuchate pszczoły" i przejrzyste strumienie pełne dorodnych pstrągów. Autor znanego u nas zbioru "Śmierć pięknych saren", opowiada też o afrykańskim skwarze, powojennej Pradze czy malowniczych Tatrach.
Marta Sawicka
Ota Pavel "Jak tata przemierzał Afrykę", Wydawnictwo Literackie 2004 r.
Więcej możesz przeczytać w 31/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.