Świat Rover dogoni strzałę? Być może brytyjska marka Rover nie zniknęła bezpowrotnie. Zakupem upadłego koncernu motoryzacyjnego jest zainteresowana irańska firma Saipa, drugi największy po Iran Khodro producent aut w tym kraju. Prawie 40 lat temu Iran nabył prawa do produkcji własnej wersji brytyjskiego samochodu Hillman Hunter. Auto sprzedawane w Iranie pod marką Paykan (strzała) dzięki niskiej cenie stało najpopularniejszym samochodem w kraju (obecnie kosztuje równowartość 8 tys. USD). Produkcja tego archaicznego modelu ma być wkrótce zakończona - być może zastąpią go nieco nowsze modele Rovera. Brytyjski portfel Przeciętny Brytyjczyk wydaje od urodzenia aż do śmierci 1 537 380 funtów - wyliczyła firma ubezpieczeniowa Prudential. Ponad jedną trzecią tej kwoty - 552 772 funtów - wydatkuje na mieszkanie, żywność i odzież, 286 311 funtów stanowią podatki, a na trzecim miejscu znalazły się pieniądze przeznaczane na rozrywkę - przeciętnie 236 312 funtów w ciągu całego życia. Najwięcej (2 043 950 funtów) wydają - z powodu wysokich kosztów utrzymania, ale też dzięki najwyższym zarobkom - mieszkańcy Londynu. Badania Prudentiala obaliły mit skąpych Szkotów - wydają oni w ciągu swojego życia 1 499 375 funtów, mniej jedynie od zawyżających brytyjską średnią londyńczyków. Nie potwierdził się także stereotyp rozrzutnych kobiet (1 363 729 funtów zapłaconych w ciągu życia, mężczyźni - aż 1 717 118 funtów). (JW) Duża wódka Francuski Pernod Ricard, trzeci największy producent alkoholi na świecie, właściciel m.in. Wyborowej, oraz amerykański Constellation Brands (jego najsłynniejsza marka to Corona) stanęły do walki o brytyjską firmę Allied Domecq, drugiego producenta alkoholi na świecie. Wartość potencjalnej transakcji szacuje się na 10,7 mld USD. W wyniku fuzji Allied Domecq z Pernod Ricard francuski koncern stałby się właścicielem 20 ze 100 największych marek trunków na świecie.
| Polska Browar królewski Poznański Stary Browar został uznany przez Międzynarodową Izbę Centrów Handlowych (ICSC) za najlepsze centrum handlowe Europy. W finale pokonał trzech konkurentów: Klanderij z Holandii, Olympia Centre z czeskiego Ołomuńca oraz portugalskie Parque Atlantico z Azorów. Jury powołane w ramach ICSC doceniło Stary Browar za wyjątkowe połączenie aktywności kulturalnej z komercyjną, atmosferę obiektu, liczne przedsięwzięcia organizowane w centrum oraz ciekawą architekturę. Wkrótce poznańskie centrum zostanie rozbudowane - elewacja nowego skrzydła Starego Browaru ma przypominać rozsuwającą się kurtynę. BIG na dług Ponad 242 mln zł odzyskały polskie firmy dzięki Krajowemu Rejestrowi Długów Biura Informacji Gospodarczej. Od wejścia w życie (dwa lata temu) ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych przedsiębiorcy częściej i szybciej regulują swoje należności, by nie trafić na listę dłużników. W wypadku długów, które nie są starsze niż rok, 27 proc. dłużników po wpisaniu ich do rejestru zapłaciło zaległe faktury. Aż 58 proc. niesolidnych płatników uregulowało należności, gdy otrzymało pisemne ostrzeżenie o możliwości umieszczenia ich danych w rejestrze długów. W 2002 r. na zwrot długu trzeba było czekać przeciętnie 120 dni - w zeszłym roku już 105 dni. Mimo to wciąż aż 70 proc. polskich przedsiębiorców ankietowanych przez PKPP Lewiatan uważa, że zatory płatnicze są największą przeszkodą w biznesie. Teraz UE-Polska Ekspertyzy Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej oraz specjalistów z zakresu prawa wspólnotowego wykazały, że używanie na produktach godła Teraz Polska po wstąpieniu naszego kraju do UE nadal jest legalne. Do kolejnej, piętnastej edycji konkursu Teraz Polska zgłoszono 117 firm. Kapituła nominowała do ostatniego etapu 24 usługi i 51 produktów - od spożywczych (jak sery Lazur), chemicznych (olej Lotos Traffic) po informatyczne (pakiet aplikacji do tworzenia zintegrowanych europejskich rozkładów jazdy) i medyczne (stół terapeutyczny). Spośród nich kapituła wybierze 25 laureatów.
|
Świat Wendy`s kontra Anna Ludzki palec z wypielęgnowanym paznokciem znaleziony w porcji chili z baru szybkiej obsługi Wendy`s elektryzował przez ostatni miesiąc Amerykanów. Sieć Wendy`s straciła miliony dolarów, tysiące klientów i musiała zwolnić dziesiątki pracowników po tym, jak jedna z jej klientek ogłosiła wiadomość o swoim znalezisku. Okazało się, że historia Anny Ayali jest jednak najprawdopodobniej zmyślona. Kobieta w przeszłości pozywała nie tylko swojego pracodawcę o dyskryminację płciową, dealera samochodowego - o sprzedaż wadliwego auta, jedną z sieci barów szybkiej obsługi - o rzekome zatrucie, ale też kilkanaście innych firm. Wendy`s przeprowadziła śledztwo, z którego wynika, że palec nie należy do żadnego z jej pracowników ani dostawców. Nie ma na nim też śladów gotowania, co wyklucza, że dostał się on do jedzenia w trakcie przygotowywania potrawy. Na wyjaśnienie skandalu Anna Ayala czeka w areszcie. Podatkowy żart "Nie terroryzujcie przedsiębiorców. Skupcie uwagę na egzekwowaniu bieżących należności podatkowych, a nie zaległych" - tak prezydent Rosji Władimir Putin apelował do urzędników podatkowych w orędziu o stanie państwa. "Praktyka podatkowych ekscesów szkodzi nastawieniu zagranicznego biznesu do Rosji" - tłumaczył Putin. W kontekście ostatnich wydarzeń słowa prezydenta Rosji można odebrać jako złośliwy żart. W areszcie wciąż przebywa niegdyś najbogatszy Rosjanin Michaił Chodorkowski, któremu prokuratura zarzuciła (w opinii wielu osób - na polecenie Putina) malwersacje podatkowe. Roszczenia władz wobec Jukosu, firmy Chodorkowskiego, urosły już do absurdalnej kwoty 27,5 mld USD. Prawie miliard dolarów zaległych podatków ma zapłacić też TKN-BP. Putin zapowiada teraz, że rosyjskie firmy zarejestrowanie za granicą, które zdecydowałyby się na transfer kapitału do kraju, zostałyby opodatkowane 13-proc. stawką, a ewentualne zaległości podatkowe po trzech latach uległyby przedawnieniu.
| Polska BPH ma pecha Dwa razy w ciągu dwóch dni warszawskie oddziały BPH padły ofiarą napadów. We wtorek bandyci zrabowali kilkadziesiąt tysięcy złotych z oddziału w centrum stolicy. Dzień później łupem złodziei padło około 20 tys. zł z oddziału na warszawskich Bielanach. Zdaniem rzecznika banku Jacka Balcera, to, że do obu napadów doszło dzień po dniu, jest nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności, a nie dowodem na to, że oddziały BPH są źle zabezpieczone. W ubiegłym roku placówki BPH pięciokrotnie padały ofiarą złodziei. W tym roku - już trzykrotnie.
|
Paliwożercy Benzyna bezołowiowa 95 kosztowała w ubiegłym roku na polskich stacjach o 11,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Na światowych rynkach benzyna była droższa o 22,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Różnica między polskimi a światowymi cenami to głównie zasługa mocnej złotówki. Mimo to Polak może kupić za przeciętną pensję nawet cztery razy mniej benzyny niż mieszkaniec Europy Zachodniej. Dlatego zużycie benzyny jednak spada (jest ono mniejsze niż pięć lat temu), mimo że po polskich drogach jeździ coraz więcej aut.
|
Pokieruj kierownikiem Menedżerowie - nawet ci najwyższych szczebli - nie są nieomylni. Zdarza się, że i oni zabrną w ślepy zaułek, z którego nie potrafią się wydostać. Wtedy do akcji wchodzi coach. Wspiera menedżera w podejmowaniu decyzji i pomaga zrealizować wyznaczone zadania. Mary Beth O`Neill, autorka książki "Coaching dla kadry menedżerskiej" (wydanej przez Rebis), już od dwudziestu lat zajmuje się "kierowaniem kierowników". W swojej pracy przedstawia coaching od podstaw, ale - co najważniejsze - prezentuje nowe, stworzone przez siebie podejście do tego procesu. Niestety, doświadczenie autorki nie pomogło jej w napisaniu podręcznika wyróżniającego się na rynku. (SS)
|
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.