- Medytacja leczy?
Osoby, które regularnie medytują, żyją dłużej - wynika z pierwszych wieloletnich badań naukowych przeprowadzonych na zlecenie amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia. W eksperymencie wzięło udział ponad 200 osób cierpiących na niewielkie nadciśnienie tętnicze. Technika zwalczająca stres, zwana medytacją transcendentalną, obniżyła u nich ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej (o 30 proc.) i raka (o 40 proc.), co doprowadziło do spadku prawdopodobieństwa zgonu o 23 proc. "Dzięki medytacji można skutecznie zwalczać czynniki ryzyka, takie jak stres czy wysoki poziom cholesterolu" - mówi kierujący badaniami dr Robert Schneider, dyrektor Centrum Medycyny Naturalnej i Prewencji. (JAS)
- Zdrowy, bo modyfikowany
Ryż modyfikowany genetycznie jest zdrowszy niż tradycyjny i daje większe plony. Przy hodowli takiego ryżu chińscy rolnicy używają o 80 proc. mniej pestycydów niż przy zwykłych uprawach. By uchronić łodygi i liście roślin przed szkodnikami, wprowadzono dwa rodzaje modyfikacji genetycznych. Na razie w żadnym innym kraju nie wytwarza się tak modyfikowanych zbóż. Chiny mogą być pierwszym dostawcą "zdrowszego" ryżu na światowe rynki. (MF)
- Rak pod lupą
W USA do sprzedaży trafił pierwszy test DNA pozwalający określić profil genetyczny komórek raka piersi. Zestaw MammaPrint warty 3,2 tys. dolarów analizuje 70 genów i pozwala ustalić, czy guz będzie dawał odległe przerzuty. Dzięki temu onkolodzy mogą precyzyjnie ustalić, które pacjentki potrzebują drogiej chemioterapii, a także ocenić szanse na wyzdrowienie z 96-procentową dokładnością. Więcej o testach DNA w onkologii na www.wprost.pl/badaniegenetyczne. (JAS)
- Życie błyskawiczne
Niewielkie rybki z gatunku Eviota sigillata są najkrócej żyjącymi kręgowcami na świecie. Naukowcy z James Cook University w Australii wyliczyli, że ich życie trwa najwyżej 59 dni. Po wykluciu się z jajeczek, pilnie strzeżonych przez ojców, ryby przez trzy tygodnie dryfują w wodach oceanu w postaci larw. Potem osiedlają się w rafach koralowych i tam osiągają dojrzałość płciową. Ich okres rozrodczy trwa zaledwie 25 dni, ale samicy w tym czasie udaje się złożyć aż 400 jaj. Australijscy uczeni uważają, że ryby rafowe rozmnażają się tak intensywnie dlatego, że ich życiu nieustannie zagrażają drapieżniki. (MF)
Więcej możesz przeczytać w 18/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.