- Dziewczyny do wzięcia
- Nicole Kidman
- Lisa Marie Presley
- Sharon Stone
- Britney Spears
- Angelina Jolie
- Sandra Bullock
- Meg Ryan
- Queen Latifah
- Jennifer Garner
- Cameron Diaz
Coraz więcej gwiazd Hollywood jest do wzięcia. Od kilku tygodni wolna jest na przykład Sharon Stone, która rozstała się z Philem Bronsteinem, wydawcą "San Francisco Chronicle". W telewizyjnym programie Entertainment Tonight przedstawiono dziesiątkę najbardziej pożądanych panien Hollywood (część z nich to panny z odzysku). Na pierwszym miejscu listy znalazła się Nicole Kidman, ubieg-łoroczna laureatka Oscara. - Mao Tse Łukaszenka
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka udowadnia, że Lenin ze swoim NEP-em (Nową Ekonomiczną Polityką, czyli quasi-rynkową gospodarką wprowadzoną w Rosji radzieckiej w latach 1921-1928 r.) był rewizjonistą i prawicowym odszczepieńcem. Sposobem Łukaszenki na biedę i zacofanie białoruskiej gospodarki jest bowiem zaaplikowanie jej jeszcze większej dawki bolszewizmu. Niedawno Łukaszenka zapowiedział, że najlepsze białoruskie firmy mają utrzymywać nierentowne kołchozy - będą też musiały wyciągać je z kłopotów finansowych. We wszystkich państwowych firmach mają się natomiast pojawić na etatach "nauczyciele ideologii", których zadaniem będzie motywowanie robotników do pracy. Do końca sierpnia białoruskie Ministerstwo Gospodarki przedstawi rozporządzenie powołujące do życia specjalną komisję, która będzie wydawała zezwolenia na import zagranicznych towarów (na początku reglamentacją zostanie objętych 150 produktów). Bolszewickie nowinki Łukaszenka szykuje też dla zwykłych obywateli. Majątki osób, które na przykład błędnie wypełniły deklaracje o dochodach, będą mog-ły podlegać konfiskacie bez wyroku sądowego.
Walery Hrystuk - Czeska prostytutka licencjonowana
Licencje dla prostytutek chce wprowadzić czeskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Projekt ustawy w tej sprawie przewiduje, że obowiązujące przez rok dokumenty będą wydawać urzędy miejskie i gminne. Licencje mają być przedłużane pod warunkiem regularnego poddawania się badaniom lekarskim i płacenia podatków. Projekt ustawy wzorowano na przepisach obowiązujących od 2000 r. w Holandii.
W Czechach, gdzie oficjalnie działa ponad 850 domów publicznych (salonów erotycznych), prostytucję regularnie uprawia około 6 tys. kobiet. Rocznie czeskie prostytutki zarabiają około 6 mld koron (ok. 840 mln zł). - Największy dzikus Afryki
Idi Amin, eksdyktator Ugandy, nie żyje. "Największy dzikus, jakiemu afrykańska kobieta kiedykolwiek dała życie" - powiedział o nim Milton Obote, inny ugandyjski despota, obalony przez Amina. Obote miał prawo czuć się rozżalony, bo pierwszy dostrzegł charyzmę Amina i uczynił z tego byłego boksera i pomocnika kuchennego głównodowodzącego ugandyjską armią. A potem, gdy w 1971 r. wyjechał do Singapuru, jego pupil zorganizował pucz i przejął władzę. Ośmioletnia dyktatura Amina była krwawym koktajlem despotyzmu, sadyzmu i rasizmu. Amin wymordował 400 tys. mieszkańców kraju. Wypędził z Ugandy wszystkich Azjatów, a potem także Europejczyków. Przy każdej okazji szydził z Wielkiej Brytanii, byłego kolonizatora Ugandy; żądał, by Elżbieta II przekazała mu przywództwo we Wspólnocie Narodów, nawoływał Szkotów, aby oderwali się od Zjednoczonego Królestwa. Publicznie podziwiał Hitlera za Holocaust. Zmarł w wieku niemal 80 lat w Arabii Saudyjskiej, która jako jedyna (Amin był muzułmaninem) zgodziła się przygarnąć dyktatora, gdy stracił władzę.
(WAK) - Emerytura dla słonia
Władze hinduskiego stanu Kerala wprowadziły przywileje emerytalne dla słoni. Każdy słoń zatrudniony na etacie stanowym po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie otrzymywać wyżywienie, opiekę medyczną, a także pomieszczenie, w którym spędzi resztę swoich dni. Stanowy minister ds. leśnictwa Kerala Sudhakaran poinformował, że ten specyficzny stosunek do słoni stanowi odpowiedź na zarzuty organizacji ochrony praw zwierząt, które utrzymują, iż słonie są w Indiach niewłaściwie traktowane. W Delhi wprowadzono też obowiązek umieszczania na tylnej części ciała słoni świateł odblaskowych, które mają zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Słonie żyją na wolności przeciętnie 70 lat, w niewoli - 7-8 lat krócej, co oznacza, że niewiele z nich dożyje emerytury. - Sanacja na Jasnej Górze
"Zaraza moralnego załamania się dosięgła wiele szanowanych grup społecznych, w tym także duchownych" - powiedział w homilii wygłoszonej na Jasnej Górze prymas Polski kardynał Józef Glemp. "Moralne odrodzenie jest możliwe, gdyż istnieją ludzie wrażliwi na wartości". Mamy też 'społeczne encykliki papieży, zwłaszcza Jana Pawła II, mamy liczne kościelne ruchy świeckich, (...) dysponujemy wykształconymi kadrami lekarzy, nauczycieli i duchownych. Ludzie ci powinni się jednoczyć, aby nie bali się spokojnie, ale stanowczo stawić czoło złu' - stwierdził kardynał Glemp.
Ponad 150 tys. pielgrzymów z kraju i zagranicy uczestniczyło w piątek na Jasnej Górze w ogólnopolskich uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Nie jest to rekordowa liczba wiernych, w 2000 r. było ich 250 tys., a 2001 r. - 200 tys. W tym roku w pielgrzymkach pieszych przywędrowało na Jasną Górę ponad 104 tys. pątników, pokonując nierzadko po kilkaset kilometrów. Najdłuższą drogę przebyli pielgrzymi z Ustki (620 km), Helu i Świnoujścia (613 km), oraz grupa z Sejn (587 km), idąc do sanktuarium przez 19 dni. Najliczniej stawili się pielgrzymi z Warszawy. - Tygrys nie składa kłów
Nieudolność Grzegorza Kołodki jako ministra finansów i wicepremiera nie załamała jego międzynarodowej kariery. Tak przynajmniej wynika z informacji zamieszczonych na stronach internetowych Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER. Już dzień po dymisji Kołodko dyskutował z ambasadorami: USA - Christopherem Hillem, Francji - Patrickiem Gautratem, Rosji - Nikołajem Afanasjewskim, Unii Europejskiej - Brunonem Dethomasem oraz spotkał się z prymasem Polski kardynałem Józefem Glempem. Na przełomie lipca i sierpnia Kołodko, nie bacząc na wysokie temperatury, gościł w Tanzanii (na zaproszenie dyrektora Fundacji Badań Społecznych i Ekonomicznych). "Niezależnie od cyklu konsultacji z zakresu ekonomii rozwoju i polityki finansowej dyrektor TIGER-a przygotował dwa seminaria naukowe, a także wykład publiczny pt. "Globalization and Transition: Polish Experience". Aby nie marnować czasu jedynie na gadanie, Tygrys Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział w maratonie Mt. Meru w Tanzanii. "W cieniu Kilimandżaro uzyskał czas 3 godz. 42 min. i 12 s. Był to jego dziewiąty maraton, trzeci w tym roku, a pierwszy w Afryce i na półkuli południowej" - czytamy na stronie internetowej. W ostatnich dniach prof. Grzegorz W. Kołodko nie tylko spotkał się z minister finansów Litwy Dalią Grybauskait, ale też wręczył jej swoją ostatnią książkę pt. "Globalizacija ir posocialistiniu saliu vystymosi perspektyvos", właśnie wydaną po litewsku. Litwini na pewno ustawią się po nią w kolejkach.
Więcej możesz przeczytać w 34/2003 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.