Życie można zrozumieć wstecz, ale trzeba żyć wprzód – głosi jedno z nieśmiertelnych praw Murphy’ego. Jeśli jednak nie można zrozumieć tego, co zdarzyło się w ubiegłym tygodniu, w minionym miesiącu czy w ostatnim roku, to co zrobić? Można sięgnąć po kolejne prawo Murphy’ego, które być może bezwiednie wypowiedział w ostatnim wystąpieniu sejmowym premier Donald Tusk. Prawo to mówi: „Gdy sprawy zmienią się ze złych na gorsze, cykl ulegnie powtórzeniu”.
Gdy premier mówi o możliwości nacjonalizacji niektórych banków, to znaczy, że niedługo zostaną upaństwowione dwa banki, a może trzy. Jednym słowem: w Polsce zastosowano te same procedury ratunkowe, które z poczuciem wyższości obserwowaliśmy w Wielkiej Brytanii, USA czy RFN. Chciałoby się zawołać: Obywatelu! Spójrz na te kraje dziś, a dowiesz się, co jutro stanie się w Polsce. A więc mamy niepowtarzalną szansę zrozumienia życia wstecz i wprzód jednocześnie. I tak nic na to nie możemy poradzić, jak powiedziała końcowa kostka domina, widząc, jak przewracają się pierwsze kostki. Nie sprawdza się obecnie nawet zasada Parkinsona, że doskonałość w realizowaniu nałożonych zadań jest osiągana jedynie w tych instytucjach, które zagrożone są upadkiem.
Więcej możesz przeczytać w 9/2009 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.