
W pięciomegapikselowym aparacie Camedia C-5000 Zoom firmy Olympus można regulować ręcznie wszystkie ustawienia, w tym ostrość, ekspozycję i czułość (według ISO). Urządzenie pozwala więc tworzyć dowolne kompozycje fotograficzne. Zdjęcia w trybie Super Macro są ostre nawet wówczas, gdy robimy je z odległości 4 cm. W aparat wbudowano trzykrotny zoom optyczny, który w połączeniu z czterokrotnym zoomem cyfrowym może dać nawet dwunastokrotne powiększenie. Zasilanie Camedii C-5000 Zoom zapewnia mały akumulatorek litojonowy (ładowany w ciągu dwóch godzin).

Telefon ST55 Siemensa z wyświetlaczem TFT o rozdzielczości 120 x 160 pikseli, dysponującym 65 tys. kolorów wysyła i odbiera MMS-y. Ma również wbudowany aparat fotograficzny VGA z czterokrotnym zoomem i pięciokierunkowy joystick, czyli wszystkie elementy techniczne potrzebne do korzystania z usług portali multimedialnych. Aparat waży zaledwie 87 g (wymiary - 98,5 x 47,2 x 21,6 mm). Jego dodatkowe zalety to możliwość przechowywania zdjęć (o pojemności 1 MB) oraz duży wybór dzwonków polifonicznych (można ściągać dodatkowe melodie z sieci) i gier strategicznych.

Za pomocą zegarka Timex Ironman Triathlon - dzięki systemowi lokalizacyjnemu GPS (Global Positioning System) - można dokładnie zmierzyć przebytą trasę oraz prędkość, z jaką została ona pokonana. Odbiornik umocowany na ramieniu odbiera sygnały z trzech spośród 24 satelitów i wysyła je za pośrednictwem fal radiowych do zegarka, który wyświetla wyniki.

Toyota prius II - ultraekologiczny samochód z hybrydowym elektryczno-benzynowym napędem - już w 2004 r. będzie można kupić w krajach Europy. Niewykluczone, że także w Polsce, choć u nas sprzedaż tego auta utrudni zapewne wysokie cło, którym obłożone są modele produkowane poza Unią Europejską. Prius II jest samochodem przyszłości; ma dwa silniki - spalinowy o pojemności 1,5 l i mocy 78 KM oraz 68-konny silnik elektryczny zasilany prądem o napięciu 500 V. Nowatorstwo układu napędowego polega na tym, że można jeździć, używając tylko silnika spalinowego, tylko silnika elektrycznego lub obu jednocześnie. Silnik elektryczny (dwukrotnie mocniejszy niż w pierwszym priusie wyprodukowanym w 1997 r.) ładuje się podczas jazdy na samym silniku spalinowym lub podczas hamowania. Auto nie ma nadzwyczajnych osiągów (do 100 km/h przyspiesza w ciągu 11 s, a jego maksymalna prędkość wynosi około 160 km/h), ale za to jest ekologiczne i oszczędne. W cyklu mieszanym prius zużywa 4,3 l benzyny na 100 km, emitując przy tym zaledwie około 11 proc. toksycznych substancji (ilość dopuszczana przez Euro IV).
Poza układem napędowym największe zalety nowego priusa to elektroniczna klimatyzacja z czujnikiem wilgotności powietrza, rozmiary (prius II jest większy od poprzedniej wersji samochodu, który należał do segmentu aut kompaktowych) oraz nawigacja DVD z ekranem dotykowym. (krop)

JackRabbit to pierwszy przenośny odtwarzacz DVD z nagrywarką CD. Umożliwia oglądanie filmów z płyt DVD, słuchanie muzyki i nagrywanie ulubionych utworów na krążkach CD. Odtwarzacz może być też wykorzystywany jako przeglądarka do zdjęć. Pracuje w formacie kompatybilnym z Picture CD (JPG i PCD), dzięki któremu zdjęcia wyświetlane są automatycznie. JackRabbit jest nieco większy od przenośnego odtwarzacza CD, jego obudowę wykonano z polerowanego aluminium.

W 1998 r. przeciętny polski internauta miał telefon komórkowy, był sympatykiem Unii Wolności, słuchał RMF FM oraz Radia Zet, czytał "Gazetę Wyborczą" i tygodnik "Wprost". Grupa internautów prawie pokrywała się z ówczesną polską elitą. Obecnie internautów jest ponad 6 mln: nie ma już kasty wtajemniczonych, lecz wielka armia. Z Internetu korzysta połowa posiadaczy komputerów w Polsce (ma je już 30 proc. gospodarstw domowych). Internetowa mapa Polski pokrywa się z mapą cywilizacyjną - najwięcej internautów żyje w najwyżej rozwiniętych i najbogatszych województwach: mazowieckim, śląskim, dolnośląskim i wielkopolskim. Z badań grupy internautów przeprowadzonych przez agencję Global eMarketing wynika, że podłączenie do sieci poprawia materialną sytuację rodzin. Osobom okablowanym nie grozi poza tym cywilizacyjne wykluczenie. Dzieci, które dziś potrafią korzystać z Internetu, będą miały w przyszłości większe szanse na rynku pracy.
Według najnowszego raportu Global eMarketing, przeciętny polski internauta nie ukończył 25 lat, a w sieci spędza 9 godzin i 48 minut miesięcznie. Jedna trzecia badanych podłącza się do Internetu codziennie. Aż 40 proc. to tzw. heavy users, spędzający w Internecie więcej niż 14 godzin miesięcznie. Najdłużej surfują po sieci osoby, których miesięczny dochód przekracza 5 tys. zł (12 godzin i 13 minut), oraz przedstawiciele wolnych zawodów i specjaliści (11 godzin i 38 minut).
Ostatnie kilkanaście miesięcy można nazwać czasem drugiej rewolucji internetowej. Pierwsza trwała do 2000 r. i zakończyła się krachem wielu portali oraz firm z branży IP: w Polsce spośród 15 działających portali internetowych przed bankructwem uratowały się zaledwie cztery. Z rynku zniknęły tak znane portale, jak Arena, Ahoj, Portal.pl czy Yoyo. Te, które przetrwały, czyli należąca do
TP SA Wirtualna Polska, Gazeta.pl, Onet i Interia, opanowały 93 proc. polskiego Internetu. Są w Polsce tym, czym w Stanach Zjednoczonych Microsoft, AOL Time Warner, Yahoo! czy Google.
Druga rewolucja internetowa wiąże się przede wszystkim z rozwojem technologii, zwłaszcza większą dostępnością szerokopasmowych łączy. Według danych Global eMarketing, w Europie liczba internautów korzystających z takich łączy wzrosła w ostatnim roku o 136 proc. (w Wielkiej Brytanii nawet o 235 proc.). Osoby dysponujące szerokopasmowymi łączami spędzają w sieci trzy razy więcej czasu niż internauci korzystający z modemów. Wojciech Pawlak z Global eMarketing szacuje, że już za pół roku 50 mln Europejczyków będzie miało dostęp do szerokopasmowych łączy. W Polsce łącza takie - Neostradę - oferuje TP SA. Neostrada funkcjonuje już jako portal (Neostrada.pl), który wkrótce może się stać piątym wielkim graczem na polskim rynku.
Analitycy przewidują wieloletni okres internetowego boomu, co potwierdzają informacje napływające z Ameryki: w ostatnim roku kurs akcji portalu Yahoo! wzrósł z 8 do 35 dolarów. Jak pokazuje przykład Finlandii, powszechna internetyzacja to jeden z najważniejszych czynników wzrostu. Polska powinna pójść fińską drogą.
Andrzej Kropiwnicki

Ekspres Essence HD 7624 firmy Philips zapamiętuje ulubiony smak kawy swojego właściciela. Dzięki systemowi Active Balance proporcje pomiędzy objętością wody a ilością zmielonego ziarna są zawsze takie, jakich sobie życzymy. Pojemność dzbanka wynosi 1,2 l. Ekspres wyłącza się automatycznie po dwóch godzinach.
Więcej możesz przeczytać w 38/2003 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.