Świat
Kraj
Kino
KsiążkI
- Za stary na Bonda, za młody na śmierć
Pierce Brosnan nie wystąpi w następnym Bondzie - taka plotka wypłynęła z anonimowego źródła, zbliżonego do wytwórni EON. Ponoć producenci, chcąc przyciągnąć młodszą publiczność, postanowili znaleźć nową, młodszą twarz. O rolę w filmie, którego produkcja rozpocznie się w przyszłym roku, rzekomo ubiegają się Jude Law, Colin Farrell, Hugh Jackman, Christian Bale i Orlando Bloom. Zastanawiające, że podobne pogłoski pojawiają się zawsze, kiedy zbliża się termin realizacji kolejnych części przygód brytyjskiego superszpiega. Słyszeliśmy już, że nowy agent 007 będzie Murzynem, kobietą, a nawet blondynem. Tymczasem Brosnan ma ważny kontrakt, a jego zerwanie kosztowałoby wytwórnię grube miliony. Faktem jest natomiast, że producenci smirnoffa nie chcą, by w kolejnym filmie Irlandczyk pił ich wódkę - bo im również zależy na młodzieżowym elektoracie. Bondowi nie grozi jednak abstynencja. Już zgłosiła się wytwórnia finlandii, której wiek aktora (50 lat) wcale nie przeszkadza.
Kraj
- Fado z grzywką
Misia, najpopularniejsza obok Marizy pieśniarka fado, zaśpiewa 1 marca w warszawskiej Sali Kongresowej. Misia, właścicielka ekscentrycznej fryzury, jest pół-Hiszpanką, śpiewa portugalskie pieśni i nosi polski pseudonim (wzięty od Misi Godebskiej - sławnej muzy paryskiej cyganerii). Fado - wykonywane przy gitarach pieśni o miłości i przeznaczeniu - jest coraz bardziej popularne na świecie. Muzyka samej Misi, porównywanej do legendarnej Amálii Rodrigues, jest bardziej wyrafinowana i kojarzy się raczej z atmosferą krakowskiego kabaretu niż ludową zabawą. Gwiazda odwiedziła już Polskę dwa lata temu. Krakowski recital okrzyknięto wówczas najważniejszym wydarzeniem artystycznym sezonu. W tym roku Misia zaprezentuje materiał z najnowszej płyty "Canto". Zapowiada się gratka nie tylko dla miłośników podszytych nostalgią iberyjskich dźwięków. "Wprost" patronuje warszawskiemu koncertowi. - Asymetryczny Witkacy
Osiemdziesięciolecie urodzin Witkacego dopiero za rok, a już posypały się jubileuszowe prezenty. W księgarniach pojawił się kolejny tom dzieł zebranych "O czystej formie i inne pisma o sztuce". W ramach monumentalnego przedsięwzięcia PIW (szczęśliwie reaktywowanego przed dwoma laty) w 2004 r. ukażą się kolejne dwa tomy, w tym wyczekiwane "Listy do żony". W warszawskim CSW dobiegają końca "Marginalia filozoficzne", które zwieńczy sympozjum poświęcone autorowi "Szewców". Z kolei w katowickim Muzem Historii do 21 marca można oglądać ekspozycję kilkunastu portretów autorstwa mistrza na tle fragmentów jego dramatów i filozoficznych tekstów. Na wystawie, zatytułowanej "Tajemnice", króluje Eugenia Wyszomirska, muza Witkacego - słynna nie tyle z urody, ile z nieregularnych rysów twarzy. Fascynacja artysty "Asymetryczną damą" zaowocowała ponad setką portretów.
Kino
- Pamięć absolutna
Co by było, gdyby można manipulować pamięcią? Co zrobi kobieta z przystojnym mężczyzną, jeśli wie, że za chwilę jego pamięć zostanie wykasowana? Festiwal filmów opartych na prozie Philipa K. Dicka nabiera tempa. Po "Raporcie mniejszości" i "Impostorze" na polskie ekrany trafia "Zapłata" w reżyserii Johna Woo - speca od kina akcji rodem z Hongkongu. W XX wieku Hollywood rzadko sięgał po pomysły tego zmarłego w 1982 r. wizjonera literatury fantastycznej, teraz najwyraźniej fabryka snów dojrzała do paranoi, którymi obsesyjnie nasycone były powieści i opowiadania Dicka. "Zapłata" to pełna pościgów i wybuchów opowieść o granicach wolności jednostki. W slalomie pomiędzy poważnymi pytaniami Ben Affleck usiłuje zostać bohaterem kina akcji i tym razem, wspomagany przez znającego się na rzeczy reżysera, osiąga zupełnie przyzwoity efekt. Partnerująca mu w tym filmie Uma Thurman wyrasta zaś na czołową amerykańską superheroinę. Choć sama aktorka skromnie twierdzi, że "Zapłata" była dla niej wręcz odpoczynkiem po nieustannym łupu-cupu na planie "Kill Billa".
KsiążkI
- Magiczny (Po)Kraków
"Trup stolicy", "Polski Rzym", "Pipidówka", "Gwiazda, świecąca jaśniej od innych", "Najnudniejsze miasto Europy", "Serce Polski", "Stare i brudne mieścisko, słynne plotkami i intrygami". Z opinii - zebranych przez Karolinę Grodziską w książce "Gdzie miasto zaczarowane... Księga cytatów o Krakowie" - jasno wynika, że podwawelski gród od dawna należy do miejsc, które można kochać lub nienawidzić, ale obok których nie można przejść obojętnie. Będą mieli skąd czerpać amunicję do sporów publicyści i nie tylko oni. Gdy o kulturalnym upadku Krakowa pisze już nawet "Tygodnik Powszechny", Michał Rożek pocieszenia szuka w historii. "Sekrety Krakowa" to kopalnia ciekawostek o zabytkach i wybitnych osobistościach. Autor z równą swadą opisuje zakamarki kościoła Mariackiego, trzęsienie ziemi w 1786 r. i okoliczności samobójstwa komediopisarza Michała Bałuckiego, autora pieśni "Góralu, czy ci nie żal". Krakowa też szkoda.
Bestsellery Wprost |
---|
DVD - kolekcje |
|
Bestsellery Wprost |
---|
Książki - kryminały |
|
Więcej możesz przeczytać w 8/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.